Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Byty na úkor zeleně v Prostějově nyní nevzniknou, radnice náhle obrátila

  16:52
Zástavba pole za nemocnicí směrem k Hloučele a redukce zelených ploch. Tak zněla jedna z částí páté změny územního plánu vyvolávající protesty opozice i části veřejnosti, kterou ale prostějovská radnice nakonec neschválila. Pro vypuštění sporné úpravy z plánu hlasovalo všech 31 přítomných zastupitelů.
Pozemek u biokoridoru Hloučela, na kterém by v případě změny územního plánu...

Pozemek u biokoridoru Hloučela, na kterém by v případě změny územního plánu namísto rozšíření biokoridoru mohla vzniknout bytová zástavba doplněná jen o menší parky. | foto: Libor TeichmannMAFRA

„Kvůli potřebě vypořádání námitek a připomínek jsme změnu územního plánu neschválili. Každopádně ještě předtím jsme záležitost konzultovali i s krajským úřadem, jelikož celý proces není vůbec jednoduchý,“ oznámil primátor Prostějova František Jura (ANO).

Na změnu územního plánu čeká mnoho organizací i místních, ale třeba také krajští hasiči, kteří chtějí stavět novou stanici za Brněnskou ulicí.

„Zástupci všech koaličních stran konstatovali, že se změna územního plánu stala terčem dezinformací, které znejistěly veřejnost a vyvolaly u části občanů dojem, že je okolí Hloučely v ohrožení,“ uvedl v prohlášení na webu primátor spolu s náměstkyněmi Miladou Sokolovou (ODS), Alenou Raškovou (ČSSD) a náměstkem Jiřím Pospíšilem (PéVéčko).

„Koaliční strany se proto rozhodly zabránit pokračující účelové politické kampani a materiál z jednání navrhli stáhnout,“ dodali.

Podle původní páté změny územního plánu by se pole za prostějovskou nemocnicí, určené jako veřejná zeleň, změnilo na plochu k bydlení. Sice by tam vznikly i menší parky, jeden o rozloze jeden a tři čtvrtě hektaru a druhý tři čtvrtě hektaru, ale podle dřívějších změn územního plánu mělo místo sloužit k rozšíření biokoridoru Hloučela, který na něj navazuje.

Ke změně územního plánu jsou i další výtky

Opozice tvrdí, že město ustoupilo tlaku obyvatel. „Vedení města v prohlášení, které vydalo na webových stránkách, mimoděk přiznalo, že to je díky našemu občanskému a opozičnímu tlaku, díky petici, díky námitkám, které jsme předkládali. Je to dobrá zpráva, občanská angažovanost měla smysl,“ sdělila poslankyně Hana Naiclerová (STAN).

Vedení města si podle opoziční strany Na rovinu! uvědomilo, že hlasy občanů, které zaznívají proti plánované změně, jsou velmi silné a s blížícími se volbami není dobré riskovat. Záměr se stal terčem kritiky lidí i na sociálních sítích.

Proti páté změně územního plánu se postavili také opoziční zastupitelé nebo občanské spolky Ajdony a Pro Prostějov, které nyní na základě podpisů od občanů plní roli takzvaného zástupce veřejnosti. To znamená, že proti návrhu mohou podat kvalifikované námitky. Spolek Ajdony vedený aktivistkou Janou Jílkovou nasbíral 1 500 podpisů občanů Prostějova.

„Není vyhráno, oni teď sice vyjmou část, která se týká Hloučely, ale v územním plánu jsou další části, na něž jsme upozorňovali a dávali jsme na ně námitky. K těm se ale nikdo už nevyjádřil. Každopádně celou situaci budeme i nadále sledovat,“ předeslala Jílková.

Město podle kritiků nehraje fér

Podle té jsou jednání města nečitelná a radnice je vždy organizuje tak, aby ostatní aktéři byli v nevýhodné pozici.

„Například aby neměli čas prostudovat materiály, a navrhují naprosto nevhodné termíny a časy veřejných projednání,“ upřesnila.

„Občané se k páté změně územního plánu vyjadřovali formou připomínek. Dohromady jich zaslali kolem 140. Je to jediná legislativní forma, jak dosáhnout případné změny,“ řekl opoziční zastupitel Aleš Matyášek (Na rovinu!).

18. února 2022

Se zastavěním zeleně kolem Hloučely nesouhlasil ani Jan Navrátil z opozičního hnutí Změna pro Prostějov.

„Spadl mi kámen ze srdce, že se pátá změna vyvíjí tímto způsobem. Tak, jak byla původně navržena, se seškrtanými plochami zeleně, projít nemohla. Zeleň v Prostějově už tak dostává na frak a každou další změnou územního plánu ji ořezáváme ještě víc a dostáváme se blíž k vodnímu toku Hloučela. Proto jsem rád, že nyní přichází změna,“ vysvětlil na zastupitelstvu.

Občanský odpor zafungoval, slaví opozice

Díky neschválení pátého územního plánu zavládla podle architekta Jiřího Zakopala ze spolku architektů Prostor Prostějov ve městě obrovská euforie. Upozorňuje však, že vše není tak růžové, jak se zdá. Stejně jako Jílková připomíná, že se město nevyjádřilo k dalším částem, proti nimž podávali námitky.

„Vedení města se zaleklo občanského odporu – a to je správně. Ale pár věcí je stále opomíjeno. Podle mě je pátá změna územního plánu napsaná celá špatně, jsou tam nepřesné definice. Proto je třeba, aby to Hloučelou neskončilo, aby se bojovalo i o další změny,“ sdělil Zakopal.

S ním souhlasí i Naiclerová: „Naše práce teď nekončí. Je třeba vývoj v lokalitě dál sledovat a je třeba dosáhnout toho, aby se návrh změny územního plánu změnil od základů. Je nutné, aby ze změny územního plánu zmizela nová definice ploch smíšených obytných, která by v celé obytné části města umožnila takzvanou nerušivou výrobu.“

Podotkla, že už teď je Prostějov na chvostu v porovnání měst dle množství zeleně. Lidem chybí místa k rekreaci, procházkám.

Město nechá v příštích týdnech změnu územního plánu upravit a vyjmout z ní celou navrženou změnu v blízkosti biokoridoru Hloučela, v lokalitě nedaleko nemocnice.

„Nyní bude následovat zpracování návrhu, konzultace, společné projednání připomínek k této verzi, a pak bude celý projekt znovu předložen ke schválení zastupitelstvu,“ upřesnil náměstek primátora Jiří Rozehnal (ANO).

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Ekolog, dobrovolník, táta. Ve 37 letech zemřel muž, který pomáhal, kde mohl

Šternberk v sobotu ráno přišel o jednoho z lidí, kteří pro město a své spoluobčany udělal hodně. Jiří Beneš zemřel po...

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tragický výbuch domu na Prostějovsku mohla způsobit manipulace s pyrotechnikou

V obci Otinoves na Prostějovsku došlo po poledni k výbuchu a požáru domu soukromé firmy se zábavní pyrotechnikou. Právě...

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Restaurátor vyjel plošinou do výšky 16 metrů, zlatil sochu Panny Marie

Z výšky 16 metrů se restaurátor Martin Parobek v pondělí pustil do oprav památkově chráněného Mariánského sloupu se...

Město získalo dotaci na nové centrum magistrátu. Je předražené, říkají kritici

Největší investici v historii do městské budovy připravuje přerovský magistrát. Na přestavbu budovy Emos, která se má...

Zadusíte nás, odmítá část velkých měst na Hané úsporné škrty vlády

Primátoři z hnutí ANO z Olomouckého kraje nesouhlasí s úsporným balíčkem vlády. Zhorší se služby úřadů, budeme muset...

Ze Šumperka do Jeseníku za 23 minut, pomohl by tunel i elektrifikace

Letitou vizi tunelu pod Červenohorským sedlem posunula dál nová územní studie. Ačkoli k dvacetimiliardové stavbě je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...