Neděle 25. října 2020, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. října 2020 Beáta

Šlechtický rod Belcredi viní firmu vlastněnou Prostějovem z poničení lesů

Potomci šlechtického rodu Belcredi chtějí po Lesech města Prostějova přes milion korun. Tvrdí, že se firma nestarala řádně o lesy, které jí pronajali. Společnost vlastněná městem to odmítá, sporem se nyní zabývá soud.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Významný rod Belcredi, který vlastní například zámek v Brodku u Prostějova, v minulosti zrestituoval rozsáhlé lesy v okolí Brodku a Otaslavic. Část z nich pronajal Lesům města Prostějova, což je firma, kterou stoprocentně vlastní prostějovská radnice.

Později se s ní ale Belcrediové rozešli a nebylo to v dobrém, podali na ni žalobu a chtějí náhradu škody ve výši více než jednoho milionu korun.

„Ve věci Lesy města Prostějova versus bratři Belcredi je v současné době veden spor u okresního soudu o částku 1,2 milionu korun. V této chvíli není možné předvídat, jak tento spor dopadne, a lze předpokládat, že případný neúspěch kterékoliv ze stran povede k podání odvolání. Dobu pravomocného rozhodnutí proto nelze určit,“ shrnul právník města Prostějova Radek Repa.

Zástupci šlechtického rodu Belcredi v České republice nechtějí spor příliš komentovat. Jeden z bratrů Richard Belcredi žije ve Vídni a na zámek do Brodku u Prostějova pravidelně jezdí.

„Jde o náhradu škody, kdy Lesy města Prostějova nedostatečně pečovaly o lesní majetek, který jim pan Belcredi na základě smlouvy svěřil. Nyní probíhá dokazování a čeká se na znalecké posudky, které by určily míru poškození těch porostů. Pan Belcredi se nechce v médiích vyjadřovat,“ sdělil pouze jeho právní zástupce Leoš Viktorin.

Magistrát nemá o soudní při své firmy informace

Firma pochybení odmítá. „Belcrediové byli dlouholetí smluvní partneři. Po otcově smrti bratři nájemní vztah ukončili a o porosty se nějakou dobu nikdo nestaral. Takže došlo k tomu, že zalesněná část nebyla chráněná proti zvěři a stromky zahynuly. Lesy města za tuto škodu nemohou,“ říká jednatel Michal Dadák.

Ten se začal žalobou zabývat v posledních měsících poté, co nastoupil do funkce. Zástupci šlechtického rodu nyní podle něj přišli s variantou mimosoudního vyrovnání.

„Čekáme na jejich návrh a budeme o něm jednat. Za ty čtyři roky už v lese není patrné, o co se vlastně soudíme,“ dodal Dadák.

Celý spor sleduje také prostějovská opoziční zastupitelka Hana Naiclerová, která kritizuje skutečnost, že se nemůže dostat k podrobnějším informacím.

„Překvapuje mě, že město, které firmu vlastní, nemá o tomto sporu informace, protože jinak by je muselo vydat, když jsem o ně žádala. Sdělili mi, že rada města o tom nikdy nejednala,“ podivila se Naiclerová.

Neexistuje přitom ani doklad, že by o žalobě jednala valná hromada Lesů města Prostějova. „Nepodařilo se dohledat žádný zápis z valné hromady, kde by se uvedená záležitost řešila,“ sdělil právník prostějovského magistrátu Repa.

Spor nemůžeme prohrát, míní zástupce města

Zástupce města ve společnosti, bývalý městský zastupitel a předseda dozorčí rady Lukáš Andrýsek věří, že firma spor neprohraje.

„Podle informací, které mám, a materiálů, které jsem si nastudoval, mi připadá, že nemůžeme prohrát. Ale je to jen můj názor. Částka přes milion korun není pro společnost likvidační, ale byl by to samozřejmě problém, protože je to velká suma,“ řekl Andrýsek.

Pokud přijde návrh na mimosoudní dohodu, bude se o něm jednat. „Těžko teď říct, s čím druhá strana přijde,“ podotkl Andrýsek.

Společnost s ručením omezeným Lesy města Prostějova patří stoprocentně městu. Od roku 1996 se stará o majetek, který byl Prostějovu vrácen. Kromě lesního hospodaření se zabývá myslivostí, prodejem palivového dřeva nebo poradenstvím.

V současné době firma na Prostějovsku obhospodařuje 1 740 hektarů lesů, v roce 2018 měla tržby přes 52 milionů korun a výsledek hospodaření před zdaněním byl 3,6 milionu.

  • Nejčtenější

Dům jim zničila exploze u souseda, nový si postavili za šest měsíců

Špatná manipulace s takzvanými složemi pro výrobu zábavní pyrotechniky poškodila v obci na Prostějovsku více než...

Soud na základě žalob ekologů zrušil územní rozhodnutí pro poslední úsek D1

Poslední úsek dálnice D1, jehož stavba má začít nejpozději příští rok na podzim, přišel o územní rozhodnutí. Stalo se...

Za covidovými seniory do Hranic míří vojáci. Nakazil se i hejtman

Doposud největší nárůst počtu nakažených koronavirem zaznamenali na počátku tohoto týdne hygienici v Olomouckém kraji....

Za brutální vraždu tříleté dcery potvrdil soud matce 19,5 roku vězení

Za brutální vraždu tříleté dcery si čtyřiadvacetiletá žena z Přerova definitivně odpyká 19,5 roku vězení. Rozhodl o tom...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Virus sužuje v Olomouckém kraji nové oblasti včetně dosud nulového Konicka

Následek pořádání hromadných akcí, nebo náhoda? Takovou otázku vyvolává nynější šíření koronaviru v Olomouckém kraji....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Lyžování bude, věří skiareály. Investovaly od milionů po čtvrt miliardy

Lanovka s wi-fi a šesti sedačkami, nové sjezdovky o délce několika kilometrů, online prodej skipasů i výkonnější sněžná...

Prostějovské gymnázium ponese jméno rodáka a vynálezce Otta Wichterleho

Po jednom ze svých nejproslulejších rodáků a vynálezci kontaktních čoček Ottovi Wichterlem pojmenuje město Prostějov...

Kniha popisuje tragický konec Jana Zajíce, přináší nová fakta od spolužáka

Finanční příspěvky od budoucích čtenářů a sponzorů umožnily vydat knihu o studentovi šumperské průmyslovky Janu...

Olomouc přemístí odbor řidičů, nová budova vznikne místo zbourané školy

Místo do širšího centra Olomouce až téměř na jeho okraj budou muset v budoucnu zamířit lidé, kteří si budou vyřizovat...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...