Úřady kvůli obchvatu vyvlastňují první parcely, nenašly jejich majitele

  16:08aktualizováno  16:08
Úřady na střední Moravě začaly kvůli severnímu obchvatu Prostějova vyvlastňovat půdu. Kritici upozorňují, že jde o akci na poslední chvíli, ke které nemuselo dojít, protože stavbu obchvatu úřady v minulosti zanedbaly.

Olomoucká ulice v Prostějově, která slouží mimo jiné jako výpadovka na Olomouc, bývá hlavně ve špičce přeplněna auty. Podle sčítání dopravy tu denně projede 15 tisíc aut. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Výpadovka z Prostějova na Olomouc je jedna z nejzatíženějších komunikací ve městě. Podle posledního sčítání dopravy tudy denně projede 15 tisíc aut.

Plánovaný severní obchvat by část dopravy odvedl, a ulehčilo by se tak lidem v okolí, ale zejména věčně ucpanému centru Prostějova. Kvůli dotacím se s přípravou této veledůležité stavby muselo spěchat.

S drtivou většinou z více než stovky majitelů půdy pod plánovaným obchvatem se úřady dokázaly domluvit na výkupu pozemků. Několik vlastníků se však nepodařilo najít, a tak jim úřady potřebné pozemky seberou bez jejich souhlasu.

„Magistrát města Prostějova jako příslušný vyvlastňovací úřad oznamuje zahájení řízení o vyvlastnění a podle zákona o vyvlastnění nařizuje k projednání žádosti jednání,“ potvrdil vedoucí Stavebního úřadu v Prostějově Jan Košťál.

V tomto případu jde o stometrový pozemek, který vlastní Markéta Vávrová z Brna. Žádost o vyvlastnění podal kraj, který bude obchvat stavět. Opoziční prostějovský zastupitel František Filouš, který se severnímu obchvatu dlouhodobě věnuje, upozorňuje na to, že se zbytečně ztratilo mnoho času.

Úřady totiž přípravu stavby a především výkupy pozemků v minulých letech podcenily.

Opozice: příprava se zanedbala

Věci se daly do pohybu až po vzniku speciální kanceláře, která výkupy rozjela. „Mělo se však začít přesně naopak. Nejprve vytipovat pozemky, u kterých je předpoklad, že bude největší problém s vlastníky, a ty řešit. To se mělo udělat už dávno a dlouho jsme na to upozorňovali,“ je přesvědčen Filouš. Podle něho se tak mohlo alespoň zčásti předejít současným problémům.

Podobný názor má i další prostějovský zastupitel Tomáš Blumenstein. „Vyvlastnění považuji za naprosto krajní věc. Přivítal bych, kdyby se s přípravou obchvatu začalo dřív. Je pravda, že příprava byla zanedbána,“ řekl.

Vyvlastní se pozemky zemřelých

Olomoucký kraj v minulých týdnech podal celkem pět žádostí o vyvlastnění pozemků pod severním obchvatem Prostějova.

„Ve všech případech se jedná o pozemky ve vlastnictví zemřelých osob s nedohledatelnými dědici, takže situaci nešlo řešit jinak než vyvlastněním. U tří vyvlastňovacích řízení nám již byla doručena rozhodnutí, která by měla nabýt právní moci do konce srpna. V případě dvou zbývajících řízení je nařízeno ústní jednání,“ potvrdila Eva Knajblová z kanceláře hejtmana.

V historii Olomouckého kraje je to poprvé, co se někomu úředně zabavuje půda.

Na stavbu obchvatu města Prostějova je v Bruselu připraveno 300 milionů korun dotací, stavět by se mohlo už letos nebo příští rok. Pokud by se tento termín například kvůli výkupům pozemků nestihl, peníze by propadly a nic by se nestavělo.

„Ze sčítání dopravy jednoznačně vyplynulo, že severní obchvat je naší prioritou. Prostějov je dopravou zahlcený,“ potvrdil náměstek primátorky Prostějova Pavel Smetana, který je odpovědný za dopravu.

Náměstek hejtmana pro dopravu Jan Zahradníček přiznal, že vyvlastňování je krajní, ale v tomto případě jedinou možností. „Nejde o to, že bychom někomu brali pozemky, my jsme chtěli se všemi jednat o výkupu, ale bohužel někteří vlastníci jsou nedohledatelní,“ tvrdí náměstek.

Pracovníci speciálně zřízené kanceláře po majitelích marně pátrali například v centrálních evidencích obyvatel, na matrikách nebo na soudech, které vedly dědická řízení. Stopy po jednom z vlastníků Josefu Šnoblovi se ztrácejí například už na konci 19. století.

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Anonym vyklidil vrchní soud, kde se mělo rozhodnout v kauze otrav metanolem

Policie evakuovala ve čtvrtek dopoledne budovu Vrchního soudu v Olomouci,...

Policie ráno evakuovala budovu Vrchního soudu v Olomouci. Anonym po půl deváté ohlásil, že je tam bomba. Soud měl mimo...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Další z rubriky

Přerov začne stavět průtah, patnáct tisíc aut denně bude muset na objížďky

Klíčová Polní ulice v Přerově bude od 11. března na čtyři měsíce uzavřena kvůli...

Na čtyři měsíce se řidičům zkomplikuje cesta mezi Olomoucí a Zlínem. V Přerově totiž v první polovině března začne...

Obětí požáru azylového domu pro rodiče na Olomoucku je dítě

Zásah hasičů u požáru azylového domu v Dalově u Šternberka. (21. února 2019)

Obětí tragického požáru, který se ve čtvrtek rozhořel v azylovém domu pro matky či otce s dětmi v Dalově u Šternberka...

Při požáru azylového domu v Dalově zemřel člověk, 20 lidí museli evakuovat

Zásah hasičů u požáru azylového domu v Dalově u Šternberka. (21. února 2019))

Během požáru azylového domu pro matky či otce s dětmi v Dalově u Šternberka na Olomoucku odpoledne zemřel jeden člověk,...

Najdete na iDNES.cz