Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. listopadu 2022 Xenie

Zeleň nám není lhostejná, stavět ale musíme, říká prostějovský primátor

  4:55
Stejně jako v roce 2018 byl i letos primátorem Prostějova zvolen František Jura (ANO). Třiapadesátiletý politik si za cíl mimo jiné klade dokončit nedotažené věci z předchozích čtyř let, vyřešit odpadové hospodářství a zlepšit dopravní situaci. K tomu by chtěl zrekonstruovat KaSCentrum a začít s projektováním nového bazénu.

Primátor Prostějova František Jura. | foto: Luděk Peřina, ČTK

Jak byste zhodnotil uplynulé čtyři roky vašeho primátorování?
Snažili jsme se pracovat naplno. Spousta věcí se nám povedla, většinu volebního programu jsme splnili. Ovšem jsou i věci, jež se nepovedly, něco jsme nedotáhli do konce. Hlavně finančně náročné plány, ať už je to oprava Kulturního a společenského centra, nebo výstavba nového plaveckého bazénu.

K rekonstrukci zmíněného KaSCentra jste už podali žádost o dotaci, opozice však kritizovala, že nebyla vypsána žádná architektonická soutěž a potřebná studie vznikla narychlo.
Studie probíhala půl roku. Zadali jsme ji projektové kanceláři CAD projekt, která projekty možné rekonstrukce dělala asi třikrát a KaSkem se zabývá spoustu let. Má o tom absolutní přehled. Každý, kdo studii viděl, tvrdí, že je zdařilá. Kvůli podmínkám dotace musel návrh zahrnovat bytové jednotky, otevřený prostor, kreativní centra. Mělo by tam mít prostor i místní divadlo a další zájmové instituce.

Podle dotačních pravidel musí mít budova i sportovní využití. Nezničí to interiér?
Sál, co tam je, je navržen multifunkčně. Shora by měly být nasvícené čáry pro různé sporty, aby tam nebyly fyzicky natřeny. Myslím, že vybraná studie tomu dává punc 21. století. Uvidíme, co bude s dotací.

Jaká by měla být její výše?
Celkově je k dispozici kolem půl miliardy, my doufáme ve více než sto milionů. V soutěži jsou, tuším, přihlášeny tři projekty. Pokud bude dotace menší, asi bychom se museli rozhodnout, zda dáme přednost opravě KaSka, nebo výstavbě bazénu.

K čemu byste se přikláněl vy?
Pokud dosáhneme požadované dotace, ideální scénář by podle mě byl, aby se už za tohoto období začalo KaSko rekonstruovat a zároveň se projektoval bazén. Obě stavby budou odhadem stát přes 1,3 miliardy. Otázkou také je, zda dokáže město KaSko uživit v tom smyslu, aby ho naplnilo a byly tam pořád nějaké akce. Ale to není jediné. Projektová dokumentace trvá rok, pak další povolování… Rozhodnutí bude muset padnout co nejdříve, ale to bez dotací nejde. Tak velké stavby bez příspěvku stavět nejdou. Město by si však zasloužilo jak nové kulturní centrum, tak plavecký bazén.

Proč zrovna bazén?
Chybí tu, doba jde vpřed a naše lázně jsou zastaralé. U nového bazénu chceme i výukový bazén pro děti, dále wellness zázemí a sauny. Lidé teď za tímto účelem jezdí jinam, dokonce i mimo kraj.

Důležitých bodů v programu máte ale vícero.
Musíme rozseknout i otázku odpadového hospodářství, neboť v roce 2030 má být zakázáno skládkování. Přemýšlíme nad více variantami. Není to ale záležitost jen pro vedení, nýbrž pro celé zastupitelstvo. Velkým tématem je rovněž doprava a výstavba parkovacích domů, to řešíme intenzivně. Důležité bude vyřešit nájezd z Brněnské ulice na Olomouc, kde by mělo dojít k výstavbě nové stanice IZS. Je toho spousta, samozřejmě s přesahem do dalších volebních období. Není to o tom, že se začne zítra stavět, ale že musíme rozhodnout a začít chystat projektovou dokumentaci, aby se to posunulo.

Téma dopravy v Prostějově budí emoce, stejně jako plánovaná výstavba nového autobusového terminálu, u kterého někteří obyvatelé kritizovali úbytek zeleně.
Vždy, když stavíte, se objeví námitky. Sto lidí, sto názorů. Pak je na nás, abychom vyhodnotili přínos. Ano, jsou tam stromy, které se kvůli stavbě pokácí, ale vždy se vysadí aspoň jednou tolik nových. Není pravda, že je nám zeleň lhostejná. My chceme nový terminál na Újezdě stavět i s parkovacím domem, neboť si myslíme, že je to přínosné. Zvýší se komfort pro řidiče a hlavně cestující, nebude na ně pršet a foukat. Chceme dopravu stáhnout do jednoho terminálu. Dnes už to ve světě i v Česku funguje tak, že přijedete, zaparkujete a autobusem odjedete, kam potřebujete.

Právě kvůli stažení dopravy na jedno místo byla podána stížnost, že je stavba v rozporu s územním plánem z důvodu nadměrné intenzity dopravy.
Za nás je to ale v pořádku. Asi bude muset rozhodnout kraj, uvidíme. Ano, intenzita dopravy bude zvýšená, stáhnou se tam autobusy z ulic. Ale je to na okruhu, kde jinde by měla doprava být? Je nesmysl, aby autobusy jezdily v uličkách vedle.

Když jsme u zeleně, je třeba zmínit také biokoridor Hloučela. Město u něj chtělo povolit nové byty, ale to se setkalo s odporem. Opět kvůli hrozbě úbytku zeleně.
My tam chceme stavět, ale tak, abychom zachovali i tu zeleň. Myslím si, že tak by to mělo být. Na jednu stranu nám lidé odchází z města a nejsou byty, na druhou chceme chránit přírodu. Takže musíme hledat kompromis a představu už máme. Nyní se chystá pátá změna územního plánu, v níž jsme museli pozemky původně určené pro investora odstranit, což znamená, že ta změna bude bez nich. Pak se bude připravovat šestá změna, kde už by tyto stavební pozemky měly být.

V čem tedy kompromis spočívá?
Linie zástavby se posune dál, aby vznikl zelený koridor mezi Hloučelou a zastavěnou plochou. Uznávám, že to byla jedna z věcí, které nebyly dobře naplánované. Měli jsme s majiteli pozemku jednat intenzivněji, i teď to bude náš požadavek, u něhož věřím, že najdeme shodu. A bude tomu předcházet lepší osvěta pro občany z naší strany. Odmítám, že bychom chtěli zastavět Hloučelu, jak bylo někde interpretováno. Ve vedení města není jediný člověk, jemuž by zeleň byla lhostejná. Podmínkou výstavby ze strany města je vznik dvou parků dohromady větších, než je náš největší park v Kolářových sadech. Já to vnímám jako smysluplný projekt, který jen musíme lépe komunikovat.

V posledních letech čelil vedoucí prostějovského stavebního úřadu Jan Košťál opakovaně kritice kvůli několika kauzám. Nekazí to pověst celého vašeho úřadu?
Nemyslím si, že by jeho pověst měla negativní dopad na naši stranu, potažmo vedení města. Za mého primátorování žádné kauzy neměl, jinak by skončil. Myslím si, že žijeme v právním státě a měla by se ctít presumpce neviny, tečka. I přesto, že v očích veřejnosti nemusí mít pan Košťál kladný obraz, myslím si, že je to erudovaný a schopný člověk.

  • Nejčtenější

Nevyjádřil se k Ukrajině, vystoupení hvězdy s Putinem na hrudi proto zrušili

Světová baletní hvězda Sergej Polunin na Hané nakonec příští rok nevystoupí. Své umění měl fenomenální ruský tanečník...

Napadení dívky v Přerově poukázalo na problémy s partami výrostků

Nejdřív nadávky a potom začaly padat rány. V Přerově v blízkosti tamního obchodního centra přednedávnem podle informací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice dál válcují extraligu, Sparta slaví poprvé pod švédským koučem

Pokračující dominance i trápení. Zatímco hokejisté Pardubic vyhráli už třinácté utkání v řadě, České Budějovice...

Šlágr pro Pardubice, Kometa znovu propadla. Olomouc vyloupila Třinec

Napínavý šlágr úterního programu hokejové extraligy patřil Pardubicím, které v dohrávce jedenadvacátého kola přetlačily...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za světem obrovsky zaostáváme od dorostu, říká Chytrý. Jaké je lobby agentů?

Z voleje odpovídal Jiří Chytrý. Asistent trenéra fotbalové reprezentace mluvil o limitech ve výchově hráčů, bouřlivých...

Zubařka Saxana a dvě mrtvoly. Doma pořádala seance, policie ji viní z vraždy

Premium Policie zadržela dvě ženy a prověřuje, zda byly členky sekty. Obvinila je z vraždy. Jednou z žen je úspěšná dentistka,...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

USA byly pro nás symbolem svobody a blahobytu. Teď nám vhánějí slzy do očí

Premium Amerika nás naučila cestovat. Obdivovali jsme ji pro její svobodu, sílu i neomezené možnosti. Se svým manželem jsme do...

Zeleň nám není lhostejná, stavět ale musíme, říká prostějovský primátor

Stejně jako v roce 2018 byl i letos primátorem Prostějova zvolen František Jura (ANO). Třiapadesátiletý politik si za...

Trať Olomouc-Uničov se špičkovým zabezpečením je ve zkušebním provozu

České dráhy zahájily zkušební provoz na nově elektrizované regionální trati trati z Olomouce do Uničova. Trať je...

Kvůli plánovanému zázemí pro duševně nemocné přišly lidem štvavé letáky

Premium Plán olomoucké charity vytvořit v městské části Řepčín zázemí pro duševně nemocné vyvolal u některých obyvatel nevoli....

Olomouc chce sbírkou pomoci dvěma ukrajinským městům přečkat zimu

Olomoucká radnice zahájila sbírku věcí, které mají pomoci obyvatelům ukrajinských měst Černivci a Irpiň lépe zvládnout...

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...