Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. ledna 2022 Doubravka

Konec jedovatým postřikům, žádá další petice v Prostějově

  4:20
Přes 1 600 lidí podepsalo už druhou petici proti používání chemických látek na hubení plevele v Prostějově. Autoři doložili další případy používání jedů v těsné blízkosti dětského hřiště. Radnice namítá, že chemické postřiky omezuje.

Autoři petice proti používání glyfosátů na hubení plevele doložili, že jedové látky byly opět použity blízko dětského hřiště. | foto: Petiční výbor

Petice uvádí, že město slíbilo předem oznamovat místa postřiků, ošetřené plochy označovat a u mateřských i základních škol, sportovišť či dětských hřišť ošetřovat plochy párou, což ale nedodrželo.

„V Brně, Jeseníku a dalších městech to bez chemie jde. Nesouhlasíme, aby byl k ošetřování veřejné zeleně a hubení plevele používán glyfosát a další škodlivé látky. Požadujeme, aby se tyto přípravky přestaly ve veřejném prostoru používat,“ stojí v petici.

Radnice namítá, že používá pouze povolené látky a pravidla pro jejich aplikaci tamní společnost FCC zabezpečující městu technické služby striktně dodržuje.

„Veškeré dohody jsou plně respektovány. Plochy, kde se provádí chemický postřik, jsou označeny, a pokud se jedná o plochy v zeleni, tak i předem nahlášeny. Novou diskusi bohužel rozvířila zřejmě aktivita společnosti, která prováděla chemické ošetření na sídlišti Šárka v režimu následné péče,“ uvedla mluvčí radnice Jana Gáborová.

Město zároveň začalo na likvidaci plevele využívat parní stroj. Loni byly náklady na páru přes 280 tisíc korun, letos už přes 780 tisíc.

„Pro rok 2021 je v investičním plánu FCC pořízení další nástavby, kterou lze k tomuto způsobu likvidace plevele použít, ještě před zahájením sezony. Pokud bude třeba, tak firma počítá i s možností opětovného zapůjčení stroje,“ sdělila Gáborová.

Vznikla také mapa s vyznačením lokalit, kde je alternativní způsob využíván,“ dodala. Za chemické postřiky Prostějov loni zaplatil 474 tisíc korun, letos jen 217 tisíc.

Použití chemie skončilo dalším přiotráveným psem

Jedna z autorek petice, Jana Jílková, potvrdila, že v létě viděla parní stroje u školky na sídlišti Svobody.

„Byla jsem naprosto nadšená, ale ještě ten den se na Šárce zase stříkalo hlava nehlava u dětských hřišť. Cedulky byly po celé Šárce. Jednalo se o zkroucený kancelářský papír připíchnutý rýsováčkem ke klacíku. Pokud si kolemjdoucí nedal tu práci a nerozbalil si jej, neměl o ničem ponětí,“ popisuje Jílková.

„Z tohoto dne byla hlášena i otrava ročního pejska Máši, akutní průjmy a zvracení,“ dodává žena, která má v ruce i fotografie jako důkaz.

Vlna nevole s používáním jedovatých herbicidů na hubení plevele se v Prostějově zvedla loni na jaře poté, co ve městě došlo k sérii otrav psů. Vznikla petice, kterou podepsalo přes osm stovek lidí, ale úspěch neměla.

Město jedovatý roundup zakázalo pouze na čas. Látky na bázi glyfosátů přitom Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny označila za pravděpodobně karcinogenní.

Zkušenosti z jiných měst podle Jílkové ukazují, že plevel lze likvidovat i bez použití chemie, ačkoliv jsou alternativní metody méně efektivní a dražší.

„Co člověka vede ke změně chování? Dosažené vzdělání, úroveň poznání a v našem případě i snaha dělat svou práci s co nejmenším negativním dopadem na životní prostředí,“ vysvětlil například ředitel Technických služeb města Příbrami Pavel Mácha, proč společnost chemické postřiky nahradila strojem na bázi horké vody.

Chemii už nepoužívá řada měst

Zařízení spaří plevel, který uschne, a osvědčilo se i při mytí odpadových nádob, laviček nebo graffiti. Chemické postřiky vyřadily i Jeseník, Brno nebo Kutná Hora.

Petici již organizátoři předali na prostějovskou radnici, která ubezpečila, že ji podle stanovených pravidel projedná vedení města.

„Naším cílem je úplné zastavení používání škodlivých látek. Chci poděkovat těm, kteří připojili podpis, a vyjádřili tak nesouhlas se současným způsobem hubení plevele, ošetřováním veřejné zeleně ve městě a se zakládáním květnatých luk a záhonů,“ podotkla Jílková.

Běžnou praxí totiž je, že technické služby nejprve jedovatým herbicidem vypálí kus trávníku, a následně na něm vznikne květnatá louka.

„Květnaté louky jsou malým krůčkem k ekologičtějšímu a mikroklimaticky příznivějšímu bydlení lidí ve městech. Když už zmiňujeme ekologii, květnatá louka se dá založit i bez použití chemie, a to i bez likvidace původního porostu totálními herbicidy,“ komentovala tuto praxi třeba místostarostka pro životní prostředí Prahy 12 Eva Tylová.

Městská část květnaté louky zakládá a herbicidy nepoužívá.

  • Nejčtenější

Srážka nákladních vlaků na Přerovsku omezila koridor na Ostravu

Ve stanici Prosenice na Přerovsku se v noci srazily dva nákladní vlaky. Tři vozy se dřevem a lokomotiva vykolejily na...

Kdo by je lovil, když je musí zakopat. O kožešiny škůdců není zájem

Stát nově usnadnil lov nepůvodních zvířat v tuzemské přírodě, v Olomouckém kraji však tento boj naráží na potíže. Dříve...

Kostlivec v pohraniční skříni. Vyrovnání s Poláky může stát obce pozemky

Premium Od roku 1958 se táhnou problémy územního vyrovnání mezi Polskem a Českou republikou. Řešení pozemkového dluhu vůči...

Prosila jsem ho, ať mě nezabije, popisovala znásilněná žena bez domova

Před krajským soudem stanul Namdaldonir Nyamjav z Mongolska, který je obžalovaný ze série znásilnění žen bez domova v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Posel lepších časů. Český talent je blízko průlomu. A zahraje si se svou milou

Premium V Melbourne Parku nepříjemně fičelo. Tenisté přestali úzkostlivě dbát na taktiku a snažili se aspoň nějak trefit míč....

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Kostlivec v pohraniční skříni. Vyrovnání s Poláky může stát obce pozemky

Premium Od roku 1958 se táhnou problémy územního vyrovnání mezi Polskem a Českou republikou. Řešení pozemkového dluhu vůči...

Nadšenec vyrobil da Vinciho vynálezy ze dřeva, lidé je uvidí v Šantovce

Předchůdce vrtulníku, krokoměru či jízdní kolo. Nejen tyto vynálezy renesančního génia Leonarda da Vinciho jsou k...

Sypač dostal na sněhu smyk, převrátil se a vyklopil sůl mezi stromky

Na Šumpersku se při údržbě silnice převrátil sypač. Osmačtyřicetiletý řidič jel příliš rychle a dostal na zasněženém...

Havárie vody ukázala na zanedbávání infrastruktury města, říkají kritici

Minulý týden začal pro obyvatele bytového domu v Jižní ulici v Olomouci nepříjemným zjištěním, že neteče voda. Její...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...