Cyklostezkami protkaný Prostějov nabídne stovku kol v nové půjčovně

  12:58aktualizováno  12:58
Již na začátku března si milovníci bicyklů z Prostějova budou moci zdarma nebo za poplatek na cesty po městě půjčit kolo. Radnice se rozhodla v rovinatém terénu, kde je tak cyklistická doprava velmi populární, odstartovat projekt sdílení kol, který už čtyři roky úspěšně funguje například v sousední Olomouci.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Celkem sto kol, devět stálých stanovišť a další takzvaná virtuální nabídne již na začátku března všem zájemcům pilotní etapa projektu sdílení kol v Prostějově. Služba funguje tak, že si lidé zpravidla zadarmo nebo za mírný poplatek půjčí bicykl, který mohou vrátit na úplně jiném místě.

„Virtuální stanoviště jsou vlastně naše stojany, tedy městský mobiliář, kam bude možné zapůjčená kola odložit. Devět stojanů pak umístí na své náklady firma, která sdílení kol bude zajišťovat. V rámci pilotního projektu bude prvních 15 minut půjčení kola zdarma, dále se bude platit 15 korun za každou započatou půlhodinu,“ řekl náměstek primátora Prostějova Jiří Pospíšil.

Společnost, která bude kola půjčovat, již zřídila speciální web s informacemi včetně možnosti stáhnout si do telefonu příslušnou aplikaci.

V minulosti prostějovská radnice uspořádala na svých internetových stránkách ke sdílení kol anketu. Z více než 170 respondentů většina – 82 procent – projekt podpořila.

„Prostějov je město kol a myslím, že bikesharing je zajímavý projekt. Za čtvrt hodiny, kdy je půjčení jízdního kola zdarma, dojedete z jednoho konce města na druhý,“ podotkl primátor Prostějova František Jura. Projekt městskou pokladnu vyjde řádově na stovky tisíc korun.

Kola budou na sídlištích i nádraží

Firma, která bude v Prostějově kola půjčovat, už funguje v téměř třicítce zemí světa a ve více než dvou stovkách měst, jako jsou například Varšava, Berlín či Budapešť. Kola jsou vyráběná v Německu speciálně pro bikesharing.

V Prostějově budou stálá stanoviště na frekventovaných místech, například u vlakového nádraží, hlavní nemocnice, na velkých sídlištích či na náměstí. Zájemci se budou muset nejprve zaregistrovat, na celý den si lidé budou moci kolo vypůjčit za 150 korun. Bicykl si bude možné rezervovat přes aplikaci v mobilu a firma slibuje, že kola budou mít každodenní servis.

Radnice počítá s tím, že pilotní projekt bude trvat několik měsíců, podle zájmu lidí a prvních zkušeností by pak vedení města a zastupitelstvo rozhodlo, jakým způsobem dál pokračovat.

Podle náměstka Pospíšila měly firmy o vybudování bikesharingové sítě v Prostějově velký zájem. „Pro zavedení této služby hovoří i to, že ve městě máme rozvinutou síť cyklostezek,“ podotkl Pospíšil.

Město přidá další cyklostezky i podchod

Stejná firma jako v Prostějově v současnosti provozuje bikesharing také v Ostravě. V sousední Olomouci funguje sdílení kol již čtyři roky. Před dvěma lety projekt podpořila dotacemi tamní radnice.

Opoziční zastupitel Jan Navrátil projekt vítá. „Principiálně s tím naprosto souhlasím. Je to dobrá věc. Jako zastupitelé jsme k tomu však zatím podrobnější informace nedostali,“ řekl Navrátil, který je neúnavným propagátorem cyklistické dopravy a zeleně. Radnice by nyní podle něho měla hlavně dobudovat síť cyklostezek ve městě.

„Mám toho naježděno docela dost a někde chybí opravdu už jenom drobnůstky, jako jsou návaznosti nebo bezpečné přejezdy přes frekventované křižovatky či koleje,“ dodal Navrátil.

Prostějovská radnice slíbila, že dobudování sítě cyklostezek bude věnovat velkou pozornost. Nyní se staví například podchod pro cyklisty pod frekventovanou výpadovkou na Olomouc a v rozpočtu na letošní rok jsou cyklostezky v Martinákově a Okružní ulici či na sídlišti Svobody.

Další stezka pro kola navíc vznikne v úseku od ulice Brněnské až po ulici Jezdeckou. Přijde na téměř osm milionů korun.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Za smrt kolegy při nehodě dostal hasič podmínku, sám přišel o nohu

Řidič hasičské cisterny Petr Matějíček čelí u soudu obžalobě z usmrcení z...

Šumperský soud potrestal hasiče Petra Matějíčka za tragickou nehodu cisterny jedoucí k zásahu podmíněným trestem....

Zastavení řidiče na základě údaje z tachometru bylo podle policie přiměřené

Policista v civilu zastavil muže na dálnici kvůli rychlé jízdě

Dohru v kázeňském řízení má netradiční policejní kontrola, která se odehrála v březnu na dálnici D46. Její videozáznam...

Kůrovec v jesenických rezervacích vyhrál, ochranáři dál bojovat nebudou

Ekologové opakovaně kritizují způsob, jakým se v Jeseníkách bojuje proti...

S kácením a odklízením padlých stromů i kontroverzním používáním toxických pesticidů proti kůrovci je v Chráněné...

Další z rubriky

V Prostějově se objevily vadné volební lístky, hlasy by neplatily

Lidem v části Prostějova přišly vadné hlasovací lístky pro blížící se volby do...

Někteří lidé v západní části Prostějova obdrželi špatné hlasovací lístky pro volby do Evropského parlamentu. Seznam...

Mánesova kresba pohřešovaná od války je zpět na zámku, kde žil a tvořil

Návštěvníci zámku v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku mohou od nynějška...

Unikátní kresbu zámku Čechy pod Kosířem na Prostějovsku od Josefa Mánesa, která byla od druhé světové války nezvěstná,...

Olomoucká dopravní aplikace je zatím slibný pokus s chybami, ukázal test

Test aplikace Chytrá Olomouc ukázal, že sledování obsazenosti parkovišť zatím...

Reportéři MF DNES měsíc testovali novou dopravní aplikaci Chytrá Olomouc, kterou v dubnu spustilo město. Zatímco jako...

Najdete na iDNES.cz