Pátek 25. září 2020, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 25. září 2020 Zlata

Primátor Prostějova plánuje dům, díky úřadu nemusí mít územní rozhodnutí

  4:55
Nevídané veletoče provádí prostějovská radnice okolo stavby rodinného domu primátora Františka Jury. Během pár dní vydala postupně tři různá rozhodnutí, aby mohla s primátorem uzavřít veřejnoprávní smlouvu, která by mu nahradila územní rozhodnutí.

Primátor města Prostějova František Jura. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Veřejnoprávní smlouva je pojem, který řada lidí nikdy neslyšela. Výjimkou budou patrně lidé z Prostějova. Tamní stavební úřad totiž smlouvu v minulosti uzavřel například s vlivným podnikatelem, který tím obešel sousedy a vedle jejich rodinných domků buduje mohutnou stavbu z betonu.

Stejnou výhodu kromě něj dostalo třeba i Národní sportovní centrum mocného sportovního bosse Miroslava Černoška. Veřejnoprávní smlouvu nyní chce také primátor města František Jura (ANO), který s manželkou hodlá stavět rodinný dům.

Smlouva má pro stavebníka několik zajímavých výhod. Proti jejímu uzavření se například nelze klasickým způsobem odvolat, a využít tak řádných opravných prostředků podle správního řádu.

Stavebníka nezbavuje povinnosti získat souhlas sousedů či dotčených orgánů státní správy. Pokud jde o stavební povolení, nemusí na nic čekat, a když si souhlasy obstará sám, může v podstatě hned po uzavření smlouvy začít s pracemi, což znamená zkrácení správních lhůt a výraznou úsporu času ve srovnání s mnohem složitějším vyřizováním stavebního povolení.

Primátor i šéf stavebního úřadu pod palbou kritiky

Když před pár dny vyšlo najevo, že se vedoucí stavebního úřadu Jan Košťál chystá s primátorem veřejnoprávní smlouvu uzavřít, začala se MF DNES o celou věc zajímat. Jura požádal o veřejnoprávní smlouvu, která by nahradila územní rozhodnutí. Oficiální námitku zároveň podal místní aktivista Jakub Čech, podle kterého je Košťál podjatý.

„Je zřejmé, že řešení opakovaných porušování zákonů ze strany Ing. Košťála primátorem je skutečnost, která může zásadním způsobem ovlivnit poměr Ing. Košťála k projednávané stavbě Mgr. Jury,“ argumentoval Čech.

Košťál totiž čelí kritice za svá kontroverzní rozhodnutí velmi dlouho a opozice požaduje jeho odvolání. Primátor Jura už loni na jaře prohlásil, že se jeho postupy bude zabývat.

„Vnímám stížnosti na stavební úřad. Nezavíráme nad tím oči, a pokud k něčemu došlo, jsme připraveni to v rámci kompetencí příslušných lidí řešit,“ sliboval tehdy primátor. Košťál ovšem zůstává.

Koštál i Jura si návrhem smlouvy vysloužili ostrou kritiku také ze strany spolku Prostor Prostějov, který se věnuje využití veřejného prostoru.

„Je vidět, že na stavebním úřadě se nic nezměnilo. Vždy, když bylo potřeba něco tutlat nebo obejít sousedy, aby náhodou neměli námitky, tak se raději uzavřela veřejnoprávní smlouva. A vždycky to řešil Jan Košťál,“ prohlásil člen spolku, architekt Jiří Zakopal.

„Už aspoň víme, proč ho primátor i po tolika žádostech o odvolání stále drží. Věděl, že se mu bude hodit. Veřejnoprávní smlouva by přitom měla být použita ve zcela výjimečných případech,“ dodal.

Úřad dvakrát měnil úředníka podepsaného na návrhu

Magistrát po kritice vydal nové rozhodnutí. Zatímco první návrh smlouvy podepsal Košťál, na druhém už bylo jméno vedoucího odboru dopravy Miroslava Nakládala.

Jenže ani tím příběh neskončil. Už o den později totiž úřad vydal třetí dokument. Tentokrát je pod návrhem na uzavření veřejnoprávní smlouvy podepsaná pro změnu vedoucí oddělení dopravy a komunikací magistrátu Lenka Moučková.

Košťál na dotazy MF DNES nijak nereagoval. Jeho nadřízená, tajemnice magistrátu Blanka Vysloužilová, potvrdila, že šéf stavebního úřadu je pro podjatost z celé věci vyloučen. „Pro rozhodování v této věci byla určena jiná oprávněná úřední osoba,“ sdělila Vysloužilová.

Na tom, že magistrát uzavírá veřejnosprávní smlouvu s primátorem coby svým nejvyšším představitelem, však tajemnice nevidí nic divného.

„Žadatel požádal stavební úřad o uzavření veřejnoprávní smlouvy o změně umístění stavby. Veřejnoprávní smlouva nahrazuje za zákonem stanovených podmínek územní rozhodnutí nebo stavební povolení. Jedná se o postup, který stavební zákon umožňuje,“ reagovala Vysloužilová.

Opozice: Košťál je hájený, neboť dělal špinavou práci

Sám Jura odmítá obvinění, že by opakovaně kritizovaného šéfa úřadu kryl, aby mu nyní na oplátku pomohl se soukromou stavbou.

„Takové tvrzení kategoricky odmítám. V záležitosti novostavby mého rodinného domu, mimo jiné také proto, abych předešel podobným spekulacím, byla určena jiná oprávněná úřední osoba. Pracovněprávní záležitosti pak spadají do kompetence tajemnice, nikoli do mé,“ prohlásil.

O detailech stavby odmítl mluvit. „Jedná se o soukromou záležitost, kterou nebudu komentovat,“ reagoval.

Podle návrhu veřejnoprávní smlouvy primátor plánuje samostatně stojící, přízemní, nepodsklepený dům se sedlovou střechou, podkrovím a pěti pokoji.

„Ve dvorním křídle je navržena provozovna, a to masážní studio. Bude se jednat o rodinný dům odlišného hmotového a dispozičního řešení oproti původně navrženému domu, na nějž bylo vydáno územní rozhodnutí,“ sdělila vedoucí oddělení dopravy a komunikací Moučková podepsaná pod aktuálním návrhem dokumentu.

Opozice případ a zejména původní roli Košťála ostře kritizuje. „Každému musí být jasné, proč je vedoucí stavebního úřadu hájený. Vždy se hodil papalášům na špinavou práci. Ať už šlo o betonový bunkr v Plumlovské, Národní sportovní centrum, černou stavbu garáží ve Vrahovicích, nebo neoprávněné oplocení pozemků kolem mlýnského náhonu v Domamyslicích. Veřejnoprávní smlouva by měla být zcela výjimečná,“ ohradil se zastupitel Petr Ošťádal.

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...