Úterý 20. října 2020, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. října 2020 Vendelín

Primátor Prostějova plánuje dům, díky úřadu nemusí mít územní rozhodnutí

  4:55
Nevídané veletoče provádí prostějovská radnice okolo stavby rodinného domu primátora Františka Jury. Během pár dní vydala postupně tři různá rozhodnutí, aby mohla s primátorem uzavřít veřejnoprávní smlouvu, která by mu nahradila územní rozhodnutí.

Primátor města Prostějova František Jura. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Veřejnoprávní smlouva je pojem, který řada lidí nikdy neslyšela. Výjimkou budou patrně lidé z Prostějova. Tamní stavební úřad totiž smlouvu v minulosti uzavřel například s vlivným podnikatelem, který tím obešel sousedy a vedle jejich rodinných domků buduje mohutnou stavbu z betonu.

Stejnou výhodu kromě něj dostalo třeba i Národní sportovní centrum mocného sportovního bosse Miroslava Černoška. Veřejnoprávní smlouvu nyní chce také primátor města František Jura (ANO), který s manželkou hodlá stavět rodinný dům.

Smlouva má pro stavebníka několik zajímavých výhod. Proti jejímu uzavření se například nelze klasickým způsobem odvolat, a využít tak řádných opravných prostředků podle správního řádu.

Stavebníka nezbavuje povinnosti získat souhlas sousedů či dotčených orgánů státní správy. Pokud jde o stavební povolení, nemusí na nic čekat, a když si souhlasy obstará sám, může v podstatě hned po uzavření smlouvy začít s pracemi, což znamená zkrácení správních lhůt a výraznou úsporu času ve srovnání s mnohem složitějším vyřizováním stavebního povolení.

Primátor i šéf stavebního úřadu pod palbou kritiky

Když před pár dny vyšlo najevo, že se vedoucí stavebního úřadu Jan Košťál chystá s primátorem veřejnoprávní smlouvu uzavřít, začala se MF DNES o celou věc zajímat. Jura požádal o veřejnoprávní smlouvu, která by nahradila územní rozhodnutí. Oficiální námitku zároveň podal místní aktivista Jakub Čech, podle kterého je Košťál podjatý.

„Je zřejmé, že řešení opakovaných porušování zákonů ze strany Ing. Košťála primátorem je skutečnost, která může zásadním způsobem ovlivnit poměr Ing. Košťála k projednávané stavbě Mgr. Jury,“ argumentoval Čech.

Košťál totiž čelí kritice za svá kontroverzní rozhodnutí velmi dlouho a opozice požaduje jeho odvolání. Primátor Jura už loni na jaře prohlásil, že se jeho postupy bude zabývat.

„Vnímám stížnosti na stavební úřad. Nezavíráme nad tím oči, a pokud k něčemu došlo, jsme připraveni to v rámci kompetencí příslušných lidí řešit,“ sliboval tehdy primátor. Košťál ovšem zůstává.

Koštál i Jura si návrhem smlouvy vysloužili ostrou kritiku také ze strany spolku Prostor Prostějov, který se věnuje využití veřejného prostoru.

„Je vidět, že na stavebním úřadě se nic nezměnilo. Vždy, když bylo potřeba něco tutlat nebo obejít sousedy, aby náhodou neměli námitky, tak se raději uzavřela veřejnoprávní smlouva. A vždycky to řešil Jan Košťál,“ prohlásil člen spolku, architekt Jiří Zakopal.

„Už aspoň víme, proč ho primátor i po tolika žádostech o odvolání stále drží. Věděl, že se mu bude hodit. Veřejnoprávní smlouva by přitom měla být použita ve zcela výjimečných případech,“ dodal.

Úřad dvakrát měnil úředníka podepsaného na návrhu

Magistrát po kritice vydal nové rozhodnutí. Zatímco první návrh smlouvy podepsal Košťál, na druhém už bylo jméno vedoucího odboru dopravy Miroslava Nakládala.

Jenže ani tím příběh neskončil. Už o den později totiž úřad vydal třetí dokument. Tentokrát je pod návrhem na uzavření veřejnoprávní smlouvy podepsaná pro změnu vedoucí oddělení dopravy a komunikací magistrátu Lenka Moučková.

Košťál na dotazy MF DNES nijak nereagoval. Jeho nadřízená, tajemnice magistrátu Blanka Vysloužilová, potvrdila, že šéf stavebního úřadu je pro podjatost z celé věci vyloučen. „Pro rozhodování v této věci byla určena jiná oprávněná úřední osoba,“ sdělila Vysloužilová.

Na tom, že magistrát uzavírá veřejnosprávní smlouvu s primátorem coby svým nejvyšším představitelem, však tajemnice nevidí nic divného.

„Žadatel požádal stavební úřad o uzavření veřejnoprávní smlouvy o změně umístění stavby. Veřejnoprávní smlouva nahrazuje za zákonem stanovených podmínek územní rozhodnutí nebo stavební povolení. Jedná se o postup, který stavební zákon umožňuje,“ reagovala Vysloužilová.

Opozice: Košťál je hájený, neboť dělal špinavou práci

Sám Jura odmítá obvinění, že by opakovaně kritizovaného šéfa úřadu kryl, aby mu nyní na oplátku pomohl se soukromou stavbou.

„Takové tvrzení kategoricky odmítám. V záležitosti novostavby mého rodinného domu, mimo jiné také proto, abych předešel podobným spekulacím, byla určena jiná oprávněná úřední osoba. Pracovněprávní záležitosti pak spadají do kompetence tajemnice, nikoli do mé,“ prohlásil.

O detailech stavby odmítl mluvit. „Jedná se o soukromou záležitost, kterou nebudu komentovat,“ reagoval.

Podle návrhu veřejnoprávní smlouvy primátor plánuje samostatně stojící, přízemní, nepodsklepený dům se sedlovou střechou, podkrovím a pěti pokoji.

„Ve dvorním křídle je navržena provozovna, a to masážní studio. Bude se jednat o rodinný dům odlišného hmotového a dispozičního řešení oproti původně navrženému domu, na nějž bylo vydáno územní rozhodnutí,“ sdělila vedoucí oddělení dopravy a komunikací Moučková podepsaná pod aktuálním návrhem dokumentu.

Opozice případ a zejména původní roli Košťála ostře kritizuje. „Každému musí být jasné, proč je vedoucí stavebního úřadu hájený. Vždy se hodil papalášům na špinavou práci. Ať už šlo o betonový bunkr v Plumlovské, Národní sportovní centrum, černou stavbu garáží ve Vrahovicích, nebo neoprávněné oplocení pozemků kolem mlýnského náhonu v Domamyslicích. Veřejnoprávní smlouva by měla být zcela výjimečná,“ ohradil se zastupitel Petr Ošťádal.

  • Nejčtenější

Po výrazném ochlazení napadl sníh, dočasně uzavřel Červenohorské sedlo

Červenohorské sedlo, hlavní tah mezi Šumperkem a Jeseníkem, v pondělí pokryl první sníh. Kvůli špatné sjízdnosti byla...

Nový sjezd a estakáda. Vytíženou Hanáckou dálnici zase zpomalí uzavírky

Na další uzavírky na vytížené D46 se v příštích dvou letech musí připravit motoristé. Stavbu bezpečného sjezdu v...

Dům jim zničila exploze u souseda, nový si postavili za šest měsíců

Špatná manipulace s takzvanými složemi pro výrobu zábavní pyrotechniky poškodila v obci na Prostějovsku více než...

Stavidla na řece zůstala zavřená, povodně u Brodku řeší policie

Brodek u Přerova v noci na čtvrtek zaplavila voda z řeky Olešnice a poničila desítky domů. Policie nyní prověřuje, zda...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Opravu cesty majitel platit nechtěl, složily se tak obce a majitel hotelu

Městu Plumlov na Prostějovsku, které leží v těsném sousedství stejnojmenné přehrady, došla trpělivost a rozhodlo se, že...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Pro děti zdravotníků je ve školách Olomouckého kraje připraveno tisíc míst

Na hlídání dětí zdravotníků a dalších lidí pracujících v kritické infrastruktuře státu jsou vyčleněny základní školy na...

Stromy zničené vichřicí poslouží v Jeseníkách jako návnada pro kůrovce

Lesníci a ochranáři z Jeseníků chtějí využít škod způsobených vichřicí, která se regionem prohnala o prvním říjnovém...

Králík na smaltovém loži procházel kremací, glosovali strážníci pach v domě

Kreativně se s hlášením o jinak celkem běžném případu vypořádali na sociální síti strážníci z Přerova. Hledání bytu, ze...

Stavidla na řece zůstala zavřená, povodně u Brodku řeší policie

Brodek u Přerova v noci na čtvrtek zaplavila voda z řeky Olešnice a poničila desítky domů. Policie nyní prověřuje, zda...

V Česku teď můžeme mít až 700 tisíc covid pozitivních, domnívá se neurobiolog

Promořování společnosti je hazard a tvrdit, že se musíme s koronavirem naučit dalších 10 let žít, je nerozum. V...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

Nejbohatší Čech celý v černém a roušce. Petr Kellner se ukázal na Twitteru

Nejbohatší Čech a majoritní vlastník společnosti PPF Petr Kellner se ukázal na Twitteru celý v černém a v černé roušce....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...