Čtvrtek 26. listopadu 2020, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. listopadu 2020 Artur

Primátorovu smlouvu s městem prověřuje úřad, urychlila mu stavbu domu

  5:01
Krajský úřad začal prověřovat veřejnoprávní smlouvu uzavřenou primátorem Prostějova Františkem Jurou s magistrátem, v jehož čele stojí. Dokument se týká stavby rodinného domu, který Jura s manželkou plánují ve čtvrti Vrahovice. Úřad má podezření, že smlouva je v rozporu se zákonem.

Primátor města Prostějova František Jura. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„Krajský úřad Olomouckého kraje zahájil přezkumné řízení, jelikož po předběžném posouzení věci dospěl k závěru, že lze mít důvodně za to, že veřejnoprávní smlouva byla uzavřena v rozporu s právními předpisy. Konkrétní důvody vzhledem k tomu, že řízení doposud nebylo ukončeno, nelze sdělit,“ uvedla mluvčí Olomouckého kraje Eva Knajblová. Na posouzení má úřad podle zákona lhůtu 60 dnů.

Jura s manželkou se majiteli pozemku ve Vrahovicích stali koncem července a vzápětí podali návrh na uzavření veřejnoprávní smlouvy.

Ta neznamená, že žadatel nemusí předložit všechna potřebná razítka, ale zdlouhavé územní nebo stavební řízení značně urychluje. Primátor měl díky ní územní rozhodnutí v ruce během měsíce. Proti smlouvě se navíc nelze odvolat.

Na podjatost úředníků magistrátu si stěžoval například spolek architektů Prostor Prostějov nebo aktivista Jakub Čech. Opozice v prostějovském zastupitelstvu označila využití veřejnoprávní smlouvy primátorem za papalášské manýry.

„Přijde mi komické, že i když se magistrát snaží vyjít vstříc, ani to nedovede udělat formálně správně. Uvidíme, jak to dopadne. Každopádně minimálně lhůta, za kterou byla primátorova žádost vyřízena, je nestandardní. Je vidět, že zatímco běžný občan si musí počkat, vyvolení mají možnost vyřídit si vše na počkání,“ ohradil se například opoziční zastupitel Martin Hájek, který ve čtvrti Vrahovice bydlí.

Narážkou na problém s formalitami odkazoval na fakt, že uzavření smlouvy s primátorem na magistrátu předcházely pozoruhodné manévry.

Nejprve se objevil návrh podepsaný šéfem stavebního úřadu Janem Košťálem, ale po námitkách na jeho podjatost vznikl druhý návrh podepsaný vedoucím odboru dopravy Miroslavem Nakládalem.

A i ten byl záhy nahrazen, neboť už o den později vznikl třetí, finální dokument, pod nímž byla podepsaná vedoucí oddělení dopravy a komunikací Lenka Moučková.

Smlouvy řeší tajemník, nemám na ně vliv, říká primátor

Primátor nechtěl postup krajského úřadu komentovat, protože přezkumné řízení není ukončeno.

„Uzavření veřejnoprávní smlouvy nahrazující stavební povolení je jako standardní postup upraveno stavebním zákonem. Podkladem pro její uzavření jsou veškeré dokumenty a stanoviska potřebná k vydání povolení,“ vysvětlil Jura s tím, že vzhledem ke svému pracovnímu vytížení měl veškeré inženýrské náležitosti okolo stavby zajištěny smluvně.

A protože byly všechny podklady pro povolení stavby zpracovány na profesionální úrovni, bylo podle něj možné je předložit stavebnímu úřadu s návrhem na posouzení a na uzavření smlouvy.

Na tom, že ji magistrát uzavíral s primátorem, který stojí v jeho čele, nevidí nic divného.

„Zákon jasně říká, že pokud má úřad tajemníka, tuto agendu zabezpečuje právě on, nikoli primátor. Navíc je státní správa jednoznačně oddělena od samosprávy, kterou zastupuji já. Myslím, že to prokáže i přezkumné řízení krajského úřadu,“ reagoval Jura.

Ze smlouvy vyplývá, že s manželkou hodlá postavit přízemní nepodsklepený rodinný dům se sedlovou střechou, podkrovím, pěti pokoji a kuchyňským koutem. Ve dvorním křídle je navrženo masážní studio.

„Bude se jednat o rodinný dům odlišného hmotového a dispozičního řešení oproti původně navrženému rodinnému domu, na nějž bylo vydáno územní rozhodnutí,“ popsala v návrhu smlouvy vedoucí oddělení dopravy a komunikací Moučková.

Kontrola před dvěma lety odhalila řadu nedostatků

Uzavírání veřejnoprávních smluv v Prostějově dlouhodobě kritizuje tamní opozice, a když koncem roku 2018 krajský úřad provedl kontrolu, zjistil řadu nedostatků.

„Kontrolou vybraných veřejnoprávních smluv byla zjištěna pochybení. Z těchto zjištění vyplynula preventivní opatření,“ konstatoval tehdy vedoucí kontrolní skupiny Vladimír Urbánek.

Šlo o smlouvy z let 2016 a 2017, které na radnici uzavíral šéf stavebního úřadu Košťál. Celkem jich bylo 46 a kraj kontroloval devět náhodně vybraných.

Smlouvy například neobsahovaly údaje o stavbě, chyběly souhlasy dotčených orgánů nebo třetích osob, případně identifikační údaje, dále smlouvy neodpovídaly obsahu správních spisů a kontroloři Košťálovi vytkli také nezveřejňování uzavřených smluv.

  • Nejčtenější

Manažer Černošek má koronavirus, leží ve vážném stavu v nemocnici

Sportovní manažer Miroslav Černošek je ve vážném stavu v nemocnici. Kvůli nákaze koronavirem ho lékaři v Olomouci...

Muž odsouzený za pořezání tenistky Kvitové podal ústavní stížnost

Radim Žondra, jenž byl odsouzen za napadení tenistky Petry Kvitové, podal ústavní stížnost. Odpykává si jedenáctiletý...

PONEDĚLNÍK: Plzni chybí plán B, Látal mění Olomouc a Teplice jsou pořád samy

Sparta dá čtyřku Celtiku na jeho ikonickém stadionu, pak schytá trojku v Plzni, která následně prohraje ve Zlíně, a...

Mise covid. V ochromeném domově seniorů vojáci zůstávají pátý týden

Už pátý týden pomáhají vojáci 7. mechanizované brigády v domově seniorů v Hranicích, jehož provoz ochromila podzimní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Osmnáctiletý řidič nezvládl rychlou jízdu, odstavené auto odmrštil na dům

Na čtvrt milionu korun je předběžně vyčíslená škoda po autonehodě, za níž pravděpodobně může rychlá jízda...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Osmnáctiletý řidič nezvládl rychlou jízdu, odstavené auto odmrštil na dům

Na čtvrt milionu korun je předběžně vyčíslená škoda po autonehodě, za níž pravděpodobně může rychlá jízda...

Soud zpřísnil policistovi trest za předání dokumentu muži blízkému podsvětí

Olomoucký kriminalista Martin Polášek zneužil svoji pravomoc, když vynesl koncept usnesení o zahájení trestního stíhání...

Důvod stopky dostavby D1? Ministerstvo podle soudu opomnělo zimní údržbu

Mimo jiné zanedbání zimní údržby v oblasti chráněných minerálních vod bylo příčinou zrušení územního rozhodnutí na...

Do centra Olomouce se vrátí tramvaje, kus trati však dál zůstane zavřený

Obyvatelé Olomouce se již brzy dočkají alespoň částečného návratu tramvají v centru města. Skončí kritizovaná kompletní...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....