Vizualizace nové podoby jižního centra Prostějova podle vítězného návrhu urbanistické soutěže. | foto: Magistrát město Prostějova

Prostějov už má návrh nové podoby roky chátrajícího jižního centra

  • 0
Domy, které se podobají budovám bývalého židovského Špalíčku, kašna, moderní tržnice, opravený kulturní dům i parkovací dům se zahradou na střeše. To vše obsahuje vítězný návrh na novou podobu jižního centra Prostějova za kostelem Povýšení svatého Kříže.

Radnice nyní dokončila urbanistickou soutěž na jednu z nejdůležitějších investic v polistopadové historii města. Vítězný návrh nové podoby hodlá v nejbližší době projednat, první práce na zdevastované lokalitě by tak mohly začít již příští rok.

Ukázka návrhu nové podoby

„Vedení města si uvědomuje důležitost lokality. Proto byla urbanistická soutěž organizována pod záštitou České komory architektů. Abychom získali přehled o názorech a potřebách veřejnosti, uspořádali jsme také anketu, jejíž výsledky byly součástí soutěžních podmínek. Výsledné návrhy včetně vítězného si nyní lidé mohou prohlédnout ve foyeru kina Metro,“ uvedl primátor František Jura.

„Tuto významnou investici chceme zrealizovat tak, aby občané byli spokojení a aby řešení odpovídalo potřebám města,“ dodal. Výstava všech návrhů bude v kině až do začátku prosince.

Pokud by vítězný návrh dostal zelenou, Prostějované se mohou těšit na obytné domy podobné budovám bývalého židovského Špalíčku, moderní multifunkční tržnici, opravený kulturní dům, parkovací dům s téměř čtyřmi stovkami míst a se zahradami na střeše či na velkorysá veřejná prostranství vhodná jak pro chodce, tak pro cyklisty. Chybět nebude ani nová zeleň, pítko nebo kašna.

V centru vzniknou i dvě nová náměstí

V centru by měla vzniknout mimo jiné dvě nová náměstí s prostory pro drobné obchůdky nebo kavárny v parterech bytových domů. Parkovací dům je pak navržen tak, aby se v budoucnu mohla jeho kapacita rozšiřovat, pokud to bude potřeba.

Jižní část centra Prostějova je už dlouho ostudou města. Plocha pustne, stará tržnice je odpudivá a kulturní dům chátrá. Soutěž na přestavbu celé lokality před deseti lety vyhrála soukromá firma s nápadem na obchodní galerii za miliardu, ale stavět nikdy nezačala.

Letos soud smlouvy s investorem zrušil a prostějovská radnice tak konečně mohla začít přemýšlet, co se zanedbaným centrem podnikne. Investice v řádu stovek milionů zásadně promění život v celém Prostějově.

Radnice vypsala anketu mezi obyvateli a později také urbanistickou soutěž. Její postup má podporu opozice.

„Jsem přesvědčen, že jde o kvalitní začátek nové éry dlouho devastované části našeho města,“ řekl opoziční městský zastupitel Aleš Matyášek.

Původní investor se nevzdává

Podle náměstka primátora Jiřího Rozehnala bude následovat územní studie, město zároveň připravuje rekonstrukci kulturního domu, který zůstane stát na svém místě. Pokud vše půjde dobře, opravy kulturního domu by měly začít již v dubnu příštího roku a skončí nejpozději na podzim roku 2021.

„Naším cílem byly čtyři základní aspekty: rekonstrukce kulturního centra, řešení nevyhovujícího prostoru tržnice, výstavba parkovacího domu a dostavba řady proluk vzniklých necitlivými demolicemi židovských uliček z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století,“ popsal Rozehnal.

Původní investor se ovšem ani přes prohraný soudní spor zatím úplně nevzdává. Proti pravomocnému rozsudku, který zrušil smlouvy s městem, podal takzvané dovolání k Nejvyššímu soudu a zároveň po prostějovské radnici požaduje 320 milionů korun jako náhradu škody za zmaření investice. Radnice to odmítla.

Investor si nedávno z parkoviště v centru odvezl betonové skruže, kterými celou plochu jednu dobu blokoval.

„Opravdu netuším, kdy k tomu došlo, ale zřejmě v noci na 31. října. Tím je celá věc s Manthellanem vyřízena,“ sdělila na posledním zasedání zastupitelstva náměstkyně primátora Alena Rašková.

Původní prostějovský projekt připravila stejná skupina investorů, kteří v Olomouci postavili nákupní centrum Šantovka.