Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. února 2023 Vanda

Podnikatel zabral načerno městskou parcelu, radnice teď kývla na výměnu

  5:57
Majitel domu v Prostějově, který svévolně oplotil městský pozemek a zahradil stezku, po dvou letech nabídl, že pozemky vymění a postaví lávku a novou cestu. Město návrh schválilo, ale kritikům se dohoda kolem černé stavby nelíbí. Podle nich pouze legalizuje nezákonný stav.
Načerno postavený plot přehradil v prostějovské místní části Domamyslice...

Načerno postavený plot přehradil v prostějovské místní části Domamyslice někdejší stezku po obecních pozemcích kolem Čechovického náhonu. Místo nápravy na zabraném pozemku už vyrostlo i posezení s grilem. | foto: Stanislav HeloňaMF DNES

V létě před dvěma roky si majitel úspěšné prostějovské firmy MB Tool svévolně oplotil městský pozemek za svou zahradou u přilehlého Čechovického náhonu v místní čtvrti Domamyslice. Jiří Marák tak nejen zabral cizí pozemek, ale zaslepil také veřejnou stezku kolem vody.

Proti jeho postupu protestovali místní lidé, kteří tudy chodili venčit psy, a na odpor se postavil také zdejší osadní výbor. Prostějovský magistrát však dlouhé měsíce nebyl schopen zjednat nápravu. Podnikatel si mezitím na městském pozemku vybudoval dokonce i posezení s grilem.

Členové osadního výboru se však nevzdali a obrátili se i na veřejného ochránce práv, který jim dal za pravdu.

Teprve nyní podnikatel ustoupil, část plotu odstranil a nedávno magistrátu navrhl výměnu dotčených pozemků. Zároveň se zavázal, že na své náklady vybuduje lávku přes Čechovický náhon a také novou stezku na protějším břehu potoka. Zaplatí rovněž veškeré znalecké posudky a všechny poplatky související s výměnou pozemků.

Ztrácely se mi věci, hájil stavbu plotu podnikatel

Marák se v minulosti hájil tím, že veřejnou stezku okolo potoka skrytou za zahradami rodinných domů nevyužívali jen pejskaři nebo sportovci, ale i bezdomovci. Tvrdil, že ze zahrady se mu ztrácely věci, proto postavil plot.

„Část plotu jsem už odstranil a požádal jsem o směnu pozemků, protože jsem zjistil, že potok částečně teče na mém pozemku. Celý případ měl nějaký vývoj a myšlenka, že by lidé mohli chodit na protějším pozemku, mě napadla až později, proto s touto věcí přicházím až teď,“ vysvětlil nyní Marák, proč ustupuje.

Rada města Prostějova již na směnu pozemků kývla. Náměstek primátorky Jiří Pospíšil řekl, že pro město je výhodnější, aby vlastnilo pozemky, které zasahují do koryta potoka.

„Majitel navíc nabídl, že vybuduje most, aby lidé mohli chodit po druhé straně toku. Pokud se někdo zaváže, že na své náklady vybuduje lávku, tak je to myslím pro město přijatelné řešení,“ sdělil náměstek. Pokud by majitel nezaplatil poplatky spojené s převodem dotčených pozemků nebo by lávku a stezku do tří let nevybudoval, celá transakce by pozbyla platnosti.

Klientelismus a špatný precedens, vadí výboru

Členové domamyslického osadního výboru však takové řešení kritizují. Oplocení bylo podle nich od počátku v rozporu nejen s platným územním plánem, ale hlavně s dobrými mravy. A jako černá stavba tedy mělo být kompletně odstraněno.

„Řešení se směnou pozemků nyní vypadá naoko dobře, ale není to tak. Nevzniká tady dobrý precedens. Nepokládáme za vhodné, aby město přistupovalo k řešení ve prospěch člověka, který zcela vědomě již několik let zabírá veřejný pozemek. Je to typický klientelismus,“ zlobí se Zakopal.

„Pokud mu vadilo, že okolo jeho pozemku chodili lidé, tak si musí uvědomit, že bydlí ve městě a ve městě to takto prostě je,“ dodává.

Zakopal zároveň nechápe, proč je stanovena velmi dlouhá tříletá lhůta. Nikdo podle něj také neřeší, jak bude stezka pokračovat na druhé straně a kudy se lidé budou vracet.

„V podstatě jde o legalizaci nezákonného záboru veřejného prostranství, kdy viník ani nebude potrestán,“ kritizuje Zakopal nejnovější podobu dohody mezi městem a podnikatelem.

V minulých měsících se Marák snažil nezákonně postavené oplocení legalizovat. Požádal o dodatečné povolení, o pronájem neoprávněně oploceného pozemku a argumentoval například tím, že se změnilo koryto potoka nebo že zaměření pozemku neodpovídá skutečnému stavu. Osadní výbor Domamyslic byl však vždycky proti.

Jako svého zástupce Marák angažoval bývalého šéfa prostějovského stavebního úřadu a stavební úřad mu dával nadstandardně dlouhé lhůty.

S výměnou pozemků prostějovští radní nakonec narychlo souhlasili krátce před komunálními volbami. Proč však žádost nejprve nedali k posouzení osadnímu výboru, jak bývalo vždy zvykem, nedovedli politici na přímý dotaz MF DNES vysvětlit.

Podívejte se na pozemek, který si podnikatel oplotil:

12. února 2018

Druhé kolo prezidenstkých voleb bude 27. a 28. 1. 2023. Volební místnosti jsou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.

  • Nejčtenější

Docentkou za 32 tisíc. Vyučující vysokých škol hrozí stávkou kvůli výdělkům

Učitelé humanitních a sociálně-vědních oborů na vysokých školách zvažují stávku. Projevila by se mimo jiné pozastavením...

Vyhrocený duel pro Spartu, slaví i Kladno a Kometa. Dominance Pardubic trvá

Mnoho branek a pouze jeden úspěch hostů nabídlo 44. kolo hokejové extraligy. Připsala si ho Sparta, která díky otočce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příjemná holka, jsme na ni hrdí, říká o nové první dámě její rodné město

Premium Máme první dámu, mohou si říkat lidé z Hanušovic na Šumpersku. Právě odtud manželka budoucího prezidenta České...

Dostavba D1 u Přerova se rozjela, zkomplikovat ji však mohou žaloby ekologů

I v nynějších mrazech pokračují přípravné práce pro stavbu posledního úseku dálnice D1 u Přerova. Chybějících deset...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vysokoškolští profesoři stále častěji utíkají na základky, mají tam víc peněz

Situace profesorů na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci začala být se stoupajícími náklady na život...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Jílek čekal jinou Spartu, s větší herností. Ocenil výkon obrany Sigmy

S daleko větší mírou výstavby a hernosti. Takovou Spartu čekal podle svých slov trenér fotbalové Olomouce Václav Jílek...

Vysokoškolští profesoři stále častěji utíkají na základky, mají tam víc peněz

Situace profesorů na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci začala být se stoupajícími náklady na život...

V kraji hořelo nejvíce za poslední čtyři roky, většinou za to mohla nedbalost

Profesionálním i dobrovolným hasičům loni v Olomouckém kraji přibylo práce. Hasili nejvíce požárů za poslední čtyři...

V soutěži alejí reprezentovalo kraj stromořadí, pod nímž chodil i Wichterle

Krajským vítězem celostátní ankety Alej roku 2022 se stal přednedávnem Prostějov. V regionálním kole město zvítězilo už...

Advantage Consulting, s.r.o.
BŮH NA MOKRÉ LAKOVÁNÍ (OD 30.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....