Mladou alej ochránci před kácením ubránili, vynucené přesazení ale neslaví

  12:54aktualizováno  12:54
Nálepku radnice jako z Kocourkova si vysloužil prostějovský magistrát kvůli případu javorové aleje na kraji města. Před sotva deseti lety její výsadbu samotnými lidmi podpořil, nyní ale souhlasil s likvidací kvůli stavbě cyklostezky. Po kritice se nakonec město dohodlo s investorem, že alej přesadí, stromy to ale nemusí vydržet.

Kácení památeční aleje vysazené v rámci projektu Zdravé město k 90. výročí vzniku republiky se podařilo odvrátit ochráncům přírody, kteří na nepochopitelný postup radnice před časem upozornili. Jednatelka spolku Na pomoc matce Zemi Erika Bábková z Prostějova se obrátila na Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP), aby připravované kácení zastavila.

„Vaše podání nepovažujeme za bezpředmětné. Na předmětné dřeviny, alej javorů s pravidelnými rozestupy v počtu dvanácti kusů, které jsou podle definice vyhlášky o ochraně přírody stromořadím, je třeba povolení orgánu ochrany přírody bez ohledu na obvod kmene,“ potvrdil ředitel oblastního inspektorátu ČIŽP v Olomouci Radek Pallós.

Žádné takové povolení ke kácení v tuto chvíli neexistuje. Těsně vedle stávající aleje staví soukromý investor bytové domy. Javory lemují stezku, která slouží obyvatelům sídliště, cyklistům, bruslařům nebo maminkám s kočárky, aby se pohodlně dostali na Hloučelu. V rámci nového dopravního uspořádání se má cesta rozšířit, vznikne cyklostezka a pod ní budou sítě.

„Umístění komunikace, cyklostezky a inženýrských sítí vychází z územní studie a z platného územního plánu města Prostějova, který schválilo zastupitelstvo. To znamená, že se to muselo udělat přesně takto a s cestou nejde nikam pohnout,“ tvrdí investor a významný prostějovský podnikatel Marek Pořízka.

Když vyšlo najevo, že na kácení stromů je potřeba povolení, radní města schválili návrh smlouvy o přesazení aleje.

„Stromy bude přesazovat odborná firma a všechny zůstanou v této lokalitě. Budou ve vzdálenosti od třiceti do sedmdesáti metrů od stávajícího umístění. Zavázal jsem se, že po dobu dvou let budu stromy sledovat, a pokud by některý uhynul, tak udělám náhradní výsadbu. Jinak je stanovena pokuta. Na přesazení stromů žádné povolení není potřeba,“ dodal podnikatel.

Boj za záchranu javorů pokračuje i po zrušení kácení

Opoziční prostějovský zastupitel Jan Navrátil, neúnavný zastánce zeleně v Prostějově a jeden z lidí, kteří javory sázeli a zalévali je, však spokojený není.

Památeční javorová alej

„Kácení jsme odvrátili, alej se bude přesazovat, ale otázka je, kolik stromů se ujme. Vyhláška navíc hovoří o snížení ekologické a společenské role zeleně a tam jde o tu společenskou roli. Když alej přesadíme, už to nebude alej k Hloučeli,“ upozorňuje Navrátil, který boj za záchranu javorů zatím nevzdává.

Podle něho existují i jiná a daleko lepší dopravní řešení celé lokality, chce to jen mít snahu.

„Můžeme využít například institut změny projektu před dokončením, který je v zákoně. Cyklostezka se navíc zatím ani nezačala stavět,“ argumentuje Navrátil.

Původně široký pás zeleně postupně z plánů zcela zmizel

Javorovou alej sázeli nadšenci z Prostějova. Cestu mezi poli zkrášlilo dvanáct javorů horských. Šlo o projekt Hej rup!, ve kterém Prostějované sami vymýšleli, jak zlepšit své okolí. Vznikla tak naučná stezka a později pod záštitou Zdravého města také alej.

Stromy sázeli ekologové, skauti, učitelé a žáci z blízkých škol, dobrovolní hasiči nebo členové Strany zelených a okrašlovacího spolku včetně současné radní pro životní prostředí Milady Sokolové.

V územním plánu byl původně v těchto místech široký pás zeleně, ze kterého se postupně ukrajovalo, až zůstala pouze alej. Po dalších změnách pak v současném územním plánu není ani ta. Lokalita je nyní označená jako smíšená plocha, na které zeleň není vyloučena, ale může se tam stavět.

„Lidé k výročí vzniku republiky vysadili pod záštitou města javorovou alej, o kterou pečovali a na zničené stromy se dokonce finančně složili a zasadili je znovu. Chodí tudy na procházky a alej ukazují svým dětem. Nyní jsou zděšení, co se děje,“ zlobí se Erika Bábková.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Za smrt kolegy při nehodě dostal hasič podmínku, sám přišel o nohu

Řidič hasičské cisterny Petr Matějíček čelí u soudu obžalobě z usmrcení z...

Šumperský soud potrestal hasiče Petra Matějíčka za tragickou nehodu cisterny jedoucí k zásahu podmíněným trestem....

Zastavení řidiče na základě údaje z tachometru bylo podle policie přiměřené

Policista v civilu zastavil muže na dálnici kvůli rychlé jízdě

Dohru v kázeňském řízení má netradiční policejní kontrola, která se odehrála v březnu na dálnici D46. Její videozáznam...

Kůrovec v jesenických rezervacích vyhrál, ochranáři dál bojovat nebudou

Ekologové opakovaně kritizují způsob, jakým se v Jeseníkách bojuje proti...

S kácením a odklízením padlých stromů i kontroverzním používáním toxických pesticidů proti kůrovci je v Chráněné...

Další z rubriky

Hanušovicím chyběli strážníci, na pořádek budou dohlížet romští asistenti

Ilustrační snímek

Čtveřici romských asistentů najala radnice v Hanušovicích na Šumpersku. Město dlouho marně shánělo posily do řad obecní...

Do Olomouce zamíří na finále poháru tisíce fanoušků i policejní posily

Těžkooděnci v Hradci Králové čekají na příjezd Baníkovců. (10. dubna 2011)

Obyvatelé a návštěvníci Olomouce se musejí ve středu připravit na policejní manévry. Uskuteční se mezi hlavním vlakovým...

U Hranické propasti hrozí pády stromů, rizikem je pro turisty i zábradlí

Turisty mířící k světovému unikátu dělí od příkrého srázu do propasti jen...

Správci chtějí lépe zabezpečit unikátní Hranickou propast. Ohrožují ji suché a nemocné stromy, které by do ní mohly...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz