Detaily krajské firmy na svoz odpadů jsou tajné, Prostějov se přesto přidal

  12:03aktualizováno  12:03
Prostějov souhlasil se vstupem do krajské společnosti, která chce obcím po zákazu skládek zajišťovat likvidaci odpadů. O to, co zbude po vytřídění, by se postaral strategický soukromý partner. Zastupitelstvo vstup schválilo i navzdory výhradám opozice, že není k dispozici dostatek informací.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Projekt je navržený tak, že akciovka nazvaná Servisní společnosti odpady Olomouckého kraje bude provozovat překladiště a obce se po dobu 15 až 30 let zavážou dodávat sem odpad. Ten by dál putoval do koncového zařízení provozovaného soukromým subjektem, který by vzešel z výběrového řízení a za likvidaci by dostal zaplaceno.

Plán počítá i s tím, že se servisní společnost zároveň zaváže k dodávkám minimálního množství odpadu, jinak jí budou hrozit sankce.

Opozici v zastupitelstvu se nelíbilo, že k dispozici nejsou zásadní ekonomické informace o projektu, v příslušné studii je drtivá většina klíčových pasáží, tabulek a grafů kvůli obchodnímu tajemství začerněná.

„Jak se máme odpovědně rozhodnout, když nemáme důležité informace,“ stěžoval si zastupitel Petr Ošťádal.

Radní: Je to bianko šek, ale sami si odpady řešit nemůžeme

Další člen opozice Aleš Matyášek zase varoval před tím, aby město neuváženě nepředalo strategickou komoditu soukromému subjektu a nepřipravilo se tak o peníze jako v případě hospodaření s vodou, kdy trubky zůstaly obcím, ale zisky jdou do zahraničí.

„My budeme dělat svoz odpadů, které pak převážeme mašličkou a předáme je soukromému subjektu. Já se ptám, proč konečnou likvidaci nemůžeme dělat my?“ nadnesl Matyášek s tím, že velké spalovny v Česku vesměs patří městům.

Obavy má i zastupitelka Hana Naiclerová: „Nemáme ekonomickou analýzu projektu a může se stát, že se budeme divit. Budeme platit, a přitom se zavážeme na celou jednu generaci.“

Předseda finančního výboru a radní Tomáš Blumenstein přiznal, že vstup do akciové společnosti je do určité míry bianko šek.

„V současnosti nevíme, ale to neví nikdo, kam se po zákazu skládkování trh s odpady pohne. Nevíme, kolik nás to bude stát. Kdyby však město řešilo svou spalovnu samo, nic nevybuduje, proto je strategické spojit se s ostatními městy,“ argumentoval.

Krajský odpadový projekt hájil i primátor František Jura. „Když bude město významným akcionářem, jeho vyjednávací pozice s koncovým zpracovatelem bude úplně jiná, než kdyby stálo opodál,“ řekl.

Vstoupila už Olomouc, Mohelnice, Uničov či Konice

Expertka na odpadové hospodářství a členka spolku Odpady Olomouckého kraje Zuzana Ochmanová dodala, že model vychází z fungujících systémů v Německu či Rakousku.

„Nikde se neřeší odpadové hospodářství jednotlivě po obcích. Cílem projektu je najít silného hráče, který převezme desítky tisíc tun odpadů. Ten se nebude bavit s někým, kdo produkuje pár tisíc tun,“ řekla.

Pokud krajský projekt nezíská důvěru potřebné většiny měst a obcí, společnost podle ní zanikne, peníze za nákup akcií se vrátí a likvidaci odpadů si budou muset obce vyřešit po svém.

Do krajské společnosti kromě Prostějova vstoupily Olomouc, Uničov, Mohelnice, Konice a dalších pět menších obcí. Mezi komunálními politiky má však plán řadu kritiků.

Prostějovská opozice navrhovala rozhodnutí o vstupu odložit a požadovala plné znění studie. Je totiž dostatek času, podle Ochmanové zákaz skládek začne platit zřejmě až v roce 2030.

Krajský projekt kritizuje i významný hráč v odpadovém hospodářství – španělská skupina FCC s centrálami téměř v 60 zemích světa.

 Šéf prostějovské pobočky nedávno starostům rozeslal dopis, v němž je varoval před neurčitými smluvními podmínkami, omezením hospodářské soutěže a svobodného rozhodování obcí a vložením nepotřebného mezičlánku, jako je překladiště, což může znamenat zdražení. Vedení Prostějova tvrdí, že si s FCC sporné body už vyjasnilo.

Nejčtenější

Auto v Přerově srazilo dvě mladé dívky přebíhající silnici. Obě zemřely

Ilustrační snímek

Auto srazilo v sobotu večer v Přerově dvě mladé dívky, které přebíhaly silnici. Obě na následky zranění zemřely. Bližší...

Primátor a exnáměstek hejtmana je roky součástí impéria sportovního bosse

Vlivný prostějovský sportovní boss Miroslav Černošek (vlevo) a tamní primátor a...

František Jura, primátor Prostějova za ANO a někdejší náměstek hejtmana, který měl v Olomouckém kraji na starosti i...

Pana Brücknera bych si k nám do Juventusu vzal, říká Nedvěd

Pavel Nedvěd v objetí s trenérem Karlem Brücknerem.

Když spoluhráč pokazil akci, vztekal se. Jindy zatleskal. Běhal, nabízel se, rozehrával. Vážně je Pavlu Nedvědovi 47...

Krajská firma na svoz odpadků vás poškodí, zrazuje obce nadnárodní koncern

Ilustrační snímek

Nadnárodní gigant FCC ze Španělska napadl řešení likvidace odpadů, které kvůli nové legislativě připravuje Olomoucký...

Dva okresy ponořila do tmy uvolněná cedulka, která vyzkratovala rozvodnu

Elektrický proud. Ilustrační foto.

Kuriózní příčinu měl krátkodobý ovšem nebývale rozsáhlý výpadek dodávky elektrické energie pro většinu Olomoucka a...

Další z rubriky

Detaily krajské firmy na svoz odpadů jsou tajné, Prostějov se přesto přidal

Ilustrační snímek

Prostějov souhlasil se vstupem do krajské společnosti, která chce obcím po zákazu skládek zajišťovat likvidaci odpadů....

Primátor a exnáměstek hejtmana je roky součástí impéria sportovního bosse

Vlivný prostějovský sportovní boss Miroslav Černošek (vlevo) a tamní primátor a...

František Jura, primátor Prostějova za ANO a někdejší náměstek hejtmana, který měl v Olomouckém kraji na starosti i...

Dluhonice zredukovaly požadavky pro odblokování dostavby D1 na polovinu

Pohled na nynější konec dálnice D1 u Říkovic vedoucí k Přerovu od Zlína a...

Na polovinu původně předpokládaných nákladů snížil Přerov své požadavky na investice, kterými chce kompenzovat fakt, že...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz