Prostějov odkoupil za více než dva miliony radary, které nepotřebuje

  4:52aktualizováno  4:52
Prostějovská radnice odkoupila od soukromé firmy desítku radarů, s jejichž pomocí se ve městě před lety pokutovali řidiči za rychlou jízdu. Celý systém byl ale dle rozhodnutí soudu a ministerstva nezákonný, a tak musel skončit. Město nyní za „slepé“ radary zaplatilo přes dva miliony, přestože je nepotřebuje.

Jeden ze stálých radarů, které používal Prostějov k hlídání rychlé jízdy v ulicích. Kvůli chybám celého systému ale už od poloviny roku 2010 město pomocí nich trestat řidiče nesmí. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Prostějovská radnice se rozhodla, že zařízení odkoupí a využije k budování inteligentního systému řízení dopravy ve městě. Zastupitelstvu radní navrhli, že za deset radarů zaplatí společnosti Czech Radar 2,3 milionu korun. A vzápětí se strhla bouře.

„Kdybych chtěl něco takového dělat za svoje peníze, tak se nejprve zamyslím. Chci systém řízení autobusů, chci systém řízení semaforů, chci měřit rychlost? Pak bych si vzal mapu města, červený fix a začal bych si kreslit, co chci a kde jsou zařízení Czech Radaru nebo někoho jiného,“ rozčiloval se na jednání třeba opoziční zastupitel Tomáš Blumenstein z ODS.

„Nedovedu si představit, že teď plošně nakoupíme všechno, co tam stojí a v jakémkoliv stavu. Vypadá to, že za každou cenu od Czech Radaru kupujeme věci, které už firma nepotřebuje, bez ohledu na to, že my ty věci také nepotřebujeme,“dodal.

„Myslím, že bychom měli vycházet z nějakého přesného projektu, který prokáže, že radary potřebujeme. Pak se o tom bavme. Ale vykoupit nepotřebné zařízení, to mi nepřipadne správné,“ přidal se František Fröml ze Změny pro Prostějov.

„Na inteligentní systém řízení dopravy je to naprosto neadekvátní, nesmyslně drahé řešení, které prostě není potřeba,“ zkritizoval akci další opoziční zastupitel z Pirátské strany Petr Kapounek.

Radní: Radary nepotřebujeme, jde nám o elektrické přípojky

Náměstek primátorky Zdeněk Fišer nakonec musel přiznat, že samotné zařízení Prostějov opravdu nepotřebuje.

„Ke každé té ptačí budce, jak ty radary nazýváme, je kratší nebo delší elektrická přípojka včetně měření. Pro nás jsou důležité ty elektrické přípojky,“ sdělil zkoprnělým zastupitelům. Na fungující přípojky pak podle něho už radnice může připojit cokoliv, měřiče rychlosti nebo třeba informační tabule.

„Takže my z těch řízení využijeme vlastně jenom tu přípojku elektřiny,“ připustil Fišer.

A dalším důvodem, proč se radnice do nevýhodného obchodu pustila, byla podle všeho i snaha zbytečně si nekomplikovat práci. Fišer nepopřel, že město mělo strach, že by Czech Radar jako majitel stojících zařízení při nejrůznějších stavebních úpravách mohl blokovat stavební řízení.

„Jako majitelé mohou samozřejmě dávat námitku nebo připomínku,“ řekl náměstek.

Spornému nákupu ani kritika opozice nezabránila

Czech Radar to ale odmítl. „Je to normální postup ve stavebním řízení. Jako majitelé bychom akorát dávali stanovisko. Městu jsme radary odprodali za zůstatkovou cenu,“ uvedl výkonný ředitel firmy Petr Nahodil.

Jenže navzdory kritice a výhradám opozice nakonec nákup radarů, které město k ničemu nepotřebuje, zastupitelé schválili většinou 20 hlasů z 35.

Spolupráci se společností Czech Radar, která v ulicích měřila rychlost aut, Prostějov ukončil vypovězením smlouvy v roce 2012. Za porušení silničních předpisů padaly pokuty, o něž se firma a radnice dělily.

Původně bohulibý systém, který měl zkrotit neukázněné řidiče, však skončil fiaskem. Krajský úřad a ministerstvo dopravy totiž v rámci státního dozoru zjistily, že systém měření nebyl v pořádku a porušoval zákon. Do řízení o přestupcích měly například přístup neúřední osoby, soukromá data nebyla bezpečně ochráněná a systém navíc stanovil jakési nadřidiče, kteří měli z pokut paušální pardon.

Po aféře se odpovědní politici v následujících volbách ani nedostali na kandidátku, desítka radarů však dodnes zůstává na frekventovaných místech v ulicích a dál - ovšem pouze pasivně - měří rychlost projíždějících vozů. Údaje získané i s jejich pomocí ukazují, že řada řidičů v Prostějově jezdí jako utržená z řetězu.

„Pokud mluvím o rychlosti či celkově o nekázni v dopravě, tak situace je katastrofální. Buďme rádi, že nehodovost je na takové úrovni, jaká je, protože ochota řidičů dodržovat předpisy je minimální. Taková perlička. V Čechůvkách, kde je povolená rychlost 70, jsme nedávno naměřili 143 kilometrů v hodině,“ řekl zastupitelům šéf městské policie Jan Nagy.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Za smrt kolegy při nehodě dostal hasič podmínku, sám přišel o nohu

Řidič hasičské cisterny Petr Matějíček čelí u soudu obžalobě z usmrcení z...

Šumperský soud potrestal hasiče Petra Matějíčka za tragickou nehodu cisterny jedoucí k zásahu podmíněným trestem....

Sparta už si vybrala, favoritem na pozici trenéra je olomoucký Jílek

Olomoucký trenér Václav Jílek zachmuřeně sleduje vystoupení svých svěřenců...

Fotbalová Sparta má favorita na pozici trenéra. Je jím Václav Jílek, současný kouč Sigmy Olomouc. Byť všechno není...

Mezi Prahou a Olomoucí srazil vlak člověka, provoz je částečně obnovený

Ilustrační snímek

Vlak jedoucí z Prahy do Havířova srazil odpoledne člověka u Štěpánova na Olomoucku. Tragédie zastavila v místě nehody...

Další z rubriky

Mamut, velebobr či olomoucký nosorožec. Muzeum nabízí výlet do doby ledové

Na výstavě Giganti doby ledové 2 v olomouckém Vlastivědném muzeu je k vidění...

Udělat si představu o tom, jak to před deseti tisíci lety vypadalo na Zemi, si lze nyní v olomouckém Vlastivědném...

V Prostějově se objevily vadné volební lístky, hlasy by neplatily

Lidem v části Prostějova přišly vadné hlasovací lístky pro blížící se volby do...

Někteří lidé v západní části Prostějova obdrželi špatné hlasovací lístky pro volby do Evropského parlamentu. Seznam...

Záchranáře na soutěži čekal běsnící schizofrenik, dítě v řece i nehoda

Součástí soutěže záchranářů Rallye Rejvíz byla letos mimo jiné simulovaná...

V klubovně dobrovolných hasičů ve Velkých Losinách na Šumpersku se odehrává drama. Schizofrenik pobodal otce, pořezal...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz