Středa 14. dubna 2021, svátek má Vincenc
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 14. dubna 2021 Vincenc

Prostějov kvůli kritice ruší proticovidové nanonástřiky ve školách

  13:40
V polovině února začala soukromá firma na návrh primátora Prostějova Františka Jury (ANO) ošetřovat mateřské a základní školy nanonástřikem proti koronaviru. Za aplikaci oxidu titaničitého v 8 základních a 19 mateřských školách mělo město zaplatit 1,2 milionu korun. Celá akce však vzbudila ostrou kritiku, nanonástřiky vadí rodičům. Město celou akci zastaví.

Prostějov nechává v městských školách a školkách v rámci ochranných opatření proti koronaviru aplikovat speciální ochranný nástřik nanočásticemi oxidu titaničitého. Na takto upravených površích nepřežijí mikroorganismy, tedy ani bakterie a viry. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Jako první se ozvala senátorka za Prostějovsko Jitka Chalánková. „Obrátili se na mě znepokojení rodiče. Začala jsem se proto o celou věc zajímat a přišla na jisté pochybnosti. Proto jsem se obrátila na primátora, protože on je za tyto aktivity odpovědný. Na stránkách státního zdravotního ústavu je například jasně napsané, že látka je potenciální karcinogen,“ tvrdí senátorka.

Primátora Františka Juru požádala, aby jí sdělil, kdo firmu doporučil, kdo ji vybral, a ráda by viděla veškeré smlouvy.

Postup města tvrdě kritizuje i opozice. „Zástupce dodavatele tvrdil, že má veškeré certifikáty o účinnosti a zdravotní nezávadnosti. Předložené protokoly jsou však z roku 2012 a podle vyjádření ředitele Zdravotního ústavu Ostrava nelze zaručit, zda se po devíti letech používá stejný prostředek. Trváme na zastavení akce, řádném a odborném ověření nezávadnosti a účelnosti nástřiků ve školách a vyloučení jakýchkoli rizikových faktorů ve spolupráci s nezávislými odbornými pracovišti,“ prohlásil předseda opozičního klubu Na rovinu! Aleš Matyášek.

„Výsledek není atestem zdraví“

Ředitel Zdravotního ústavu Ostrava Eduard Ježo potvrdil, že ostravští experti vzorek materiálu před devíti lety opravdu zkoumali.

„Výsledek však v žádném případě není atestem zdraví, jak ho prezentuje firma. Jedná se pouze o ověření, zda uvedený nátěr neuvolňuje do potravin složky, které mohou způsobit nežádoucí ovlivnění jejich vlastností,“ potvrdil ředitel zdravotního ústavu.

Velmi kriticky se k celé akci vyjádřili také vědecký pracovník Technické univerzity v Liberci Pavel Kejzlar nebo předseda představenstva České společnosti pro aplikovanou fotokatalýzu Pavel Šefl.

„Naše společnost považuje za dlouhodobý problém trhu s fotokatalytickými produkty diskreditaci této technologie firmami, které dodávají výrobky s nedostatečnou nebo i nulovou účinností a s potenciálními riziky pro zdraví zákazníků. Co se týká společnosti Vederia Solutions, mohu jen konstatovat, že není naším členem a její produkt není certifikován a neprošel nezávislým ověřením jeho fotokatalytické funkčnosti a účinnosti,“ prohlásil Šefl.

Upozornil také, že bez ultrafialového záření tato technologie není na likvidaci virů a bakterií vůbec účinná.

Jura: Informace na hranici poplašné zprávy

Primátor František Jura však nástřiky obhajuje. „Odborná firma Vederia Solutions garantuje bezpečnost látky Bezpečnostním listem a zprávou Zdravotního ústavu v Ostravě. Nástřiky schválil krizový štáb,“ argumentuje Jura.

Stejnou metodu podle něho využily například nemocnice v Ostravě, Třinci, ambulance praktických lékařů či mateřské školy v Brně, Havířově a Českém Těšíně.

„Je naprosto nevídané, že v době, kdy se už rok potýkáme se zákeřným virem, stane se ze snahy eliminovat nebezpečí politické téma, a dokonce jsou šířeny informace na hranici poplašné zprávy,“ reagoval primátor Jura.

Za 30 let, co se nástřiky používají, nebyl podle něho prokázán jediný případ onemocnění. Radnice provádění nástřiků přesto zastavila a obrátila se na školy, zda chtějí pokračovat.

„Pokud se rodiče rozhodnou, že nechtějí, aby bylo prostředí ve školách takto ošetřováno, budeme jejich rozhodnutí respektovat,“ slíbil.

Společnost Vederia Solutions trvá na tom, že nanonástřik je naprosto bezpečný a plně funkční.

„Disponujeme veškerými potřebnými dokumenty a certifikáty z hlediska bezpečnosti, zdravotní nezávadnosti a funkčnosti. Protokoly o zdravotní nezávadnosti byly vydány Státním zdravotním ústavem v Ostravě, a to nejen pro aplikaci na dětské hračky, ale i pro povrchy, které jsou v kontaktu s potravinami,“ tvrdí jednatel firmy Petr Smékal.

Rodiče, které o zahájení nástřiků nikdo z radnice dopředu neinformoval, jsou v šoku. „Primátor by měl okamžitě rezignovat,“ tlumočil na sociálních sítích nálady mezi rodiči například Prostějovan Milan Palička.

Nanonástřiky oxidem titaničitým odmítli nedávno také rodiče dětí z mateřských škol v Krnově.

„Pokud by se hypoteticky ukázalo, že jsme byli uvedeni v omyl, budeme postupovat velmi tvrdě a využijeme všech prostředků, které nám český právní řád dává,“ uvedl ve čtvrtek odpoledne primátor Jura.

17. února 2021

  • Nejčtenější

Za dostavbu D1 budou pro ŘSD dál bojovat i autoři útočné komiksové kampaně

Přes všechny pochyby, které loni vyvolaly karikatury a komiksy namířené proti odpůrcům navržené trasy dálnice D1 kolem...

Králíkova kremace a jiné vtipné zprávy vynesly strážníkům nominaci na cenu

Přerovskou veřejnost baví i informují už dlouho, v posledních měsících však zprávy o netradičních i běžných zásazích...

Řemeslník vjel autem před vlak, prorazil závoru a přišel o převážená okna

Na železničním přejezdu na Olomoucku narazil vlak do nákladního auta převážejícího plastová okna a dveře. Přejezd je...

Provoz na D35 a tahu z Moravy do Čech ztěžovaly u Mohelnice nehoda a sníh

Provoz na dálnici D35 u Mohelnice ráno a dopoledne komplikovalo počasí a dočasně musela být dokonce zcela uzavřena...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bikeři si v lese u Olomouce stavěli park, kácením a kopáním porušili zákon

Rizikem pro procházející lidi, narušením životního prostředí a dokonce porušením zákona bylo podle olomoucké radnice a...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Nespokojenec vytáhl nůž na starostu Bělotína a propíchl mu kola u auta

Na starostu Bělotína na Přerovsku zaútočil přímo před budovou obecního úřadu muž ozbrojený nožem, který mu vyhrožoval a...

Stroje při kácení kvůli kůrovci devastují lesní cesty, trpí tím i turisté

Místo pěšiny vyjeté hluboké koleje od těžké techniky. Takový obrázek se čím dál častěji naskýtá v lesích Olomouckého...

Olomouc propůjčila svůj genius loci dalšímu českému krimiseriálu

Olomouc byla v uplynulých týdnech dějištěm natáčení dalšího krimiseriálu s názvem Pozadí událostí. Jeho režisérem je...

Ke kriminalistice patří i lhaní, řekl expolicista obžalovaný v kauze Vidkun

Kauza Králík, prodej olomouckého domu, za který byla souzena někdejší náměstkyně primátora, či dotační podvod při...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...