SŽDC chce bourat nádraží z roku 1889, zlobí se Prostějované i odborníci

  18:40aktualizováno  18:40
Velké pozdvižení vzbudil v Prostějově plán Správy železniční dopravní cesty na zbourání místního nádraží. Kritici připravují petici a protestní happeningy. Chystanou demolici historické budovy neodmyslitelně spjaté s přilehlou čtvrtí ostře odsuzují i odborníci.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chce na místě nynějšího nádraží postavit nový moderní objekt.

„SŽDC chce zařadit rekonstrukci železniční stanice Prostějov místní nádraží do plánu investic. Bude zahrnovat celou železniční stanici včetně demolice budovy, vybudování nového kolejiště, nástupišť, zabezpečovacího zařízení a přednádraží,“ potvrdila mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová.

Stav budovy je podle ní nevyhovující, až havarijní. „S ohledem na rozsah poškození, fyzické opotřebení a nutný rozsah rekonstrukce bude výpravní budova zbourána,“ sdělila.

Tato zpráva ovšem okamžitě vzbudila v Prostějově pozdvižení. Kritici připravují proti bourání petici a happeningové protestní akce, památkáři a architekti nechápavě kroutí hlavami.

„Plán na demolici, to je úplná zhovadilost, jinak se to nedá říct,“ prohlásil  například vedoucí oddělení památkové péče na prostějovském magistrátu Marek Perůtka, který už připravuje koncepční materiál s návrhy, jak budovu zachránit.

Před osmi lety se podle Perůtky nepodařilo nechat budovu prohlásit za kulturní památku, protože ministerstvo kultury žádost zamítlo s argumenty, že podobná nádraží jsou i jinde.

„Vůbec nevzalo v potaz lokální kolorit a genia loci. Místní nádraží má nezastupitelnou urbanistickou hodnotu z hlediska pohledu z Rejskovy třídy, nejvýpravnější a nejkrásnější prostějovské ulice,“ vysvětlil Perůtka.

Prostějovské místní nádraží

Stejný názor má i historik architektury a autor několika knih o prostějovské architektuře Miroslav Chytil.

„Jsou města, která si podobnou architekturu hýčkají a opravují ji, ale my to chceme bourat. Místní nádraží by se naprosto jednoznačně mělo zachránit. Pro Prostějov je to nenahraditelná budova, je to doklad průmyslového rozvoje města,“ tvrdí nekompromisně.

Prostějovský výtvarník a spoluautor knih a filmů o místní architektuře Tomáš Vincenec už připravuje proti bourání petici a happeningy.

„Teď jsem se fakt dožral. Dvě stě let starou dominantu chtějí zbourat z důvodů zanedbanosti. Prostějov již řadu let mapuji a vidím zničené náměstíčko Na Žabím škrku, vybouraná nároží, deficit parků, ignoranci meziválečné architektury, zbouraná jezdecká kasárna a spoustu dalších drobností. A teď nádraží. Je načase něco podniknout a tuto budovu zachránit,“ vyzval.

Využití bychom našli, budeme jednat, říká radnice

Památkář Perůtka vidí dvě možnosti. Buď požádat o obnovení řízení o kulturní památce, nebo do celé věci vtáhnout radnici.

„Jako velice předběžnou věc bych chtěl navrhnout, aby město vážně uvažovalo o koupi budovy a jejím využití pro své účely. Vřele bych se za to přimlouval,“ nabádá.

Podle něho by na místním nádraží zůstala čekárna, pošta a vybudovala by se zde stylová nádražní restaurace. Zachoval by se tak vnější plášť a nádherný peron. První patro by pak mohlo sloužit radnici, která už přes rok hledá vhodné prostory například pro rozšíření archivu centrální podatelny.

Náměstkyně primátora pro kulturu Milada Sokolová řekla, že město bude se správou železnic teprve jednat.

„Budeme se ptát, co se s budovou zamýšlí. Osobně si myslím, že by město určitě našlo využití, ale nedokážu říct, za jakých podmínek by do toho mělo vstupovat. Budovy by samozřejmě byla velká škoda,“ prohlásila Sokolová.

„SŽDC bude jednat s novými představiteli Magistrátu města Prostějova o jejich záměrech s nádražím a přednádražím,“ připustila i mluvčí správy železnic Pistoriusová.

Nejčtenější

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Sparta - Olomouc 2:1, po půli zlepšení, skóre z penalt otáčel Kanga

Guélor Kanga ze Sparty (uprostřed) se raduje se spoluhráči Benjaminem Tettehem...

Fotbalisté Sparty vyhráli i šesté jarní utkání, proti Olomouci otočili ve 25. kole na 2:1 díky dvěma pokutovým kopům....

Tři mladí lidé jeli v autě nepřipoutaní, po nárazu do stromu dva zemřeli

Při tragické nehodě na okraji Jeseníku narazil vůz se třemi lidmi do stromu,...

Mladý řidič vezoucí dva další pasažéry o víkendu při nehodě v Jeseníku narazil do stromu. Na místě zemřel on i jeho...

Návrat Langera se nekoná. ODS zrušila jeho volbu do vedení olomoucké buňky

Ivan Langer během kongresu ODS (6. 12. 2008)

Bývalý místopředseda ODS a někdejší ministr vnitra Ivan Langer už není členem regionální rady strany v Olomouckém...

Penalty na Spartě: úmyslná ruka a hloupý faul. Jílek se zlobil na Jemelku

Rohodčí Petr Ardeleanu (vpravo) si prohlíží na videu situaci, po které nařídil...

Dva pokutové kopy během pěti minut v závěru utkání, kruté pro olomoucké fotbalisty, které na Spartě do té doby vedli...

Další z rubriky

Konec bez potlesku. Ministrova debata o projektu SEFO schytala kritiku

Vizualizace plánované lehce pozměněné podoby Středoevropského fóra jak ji pro...

Jen prohloubené zákopy obou znesvářených stran zůstaly po kontroverzní diskusi, kterou ministr kultury Antonín Staněk...

V olomoucké filharmonii vystoupí kytarový mág a držitel Grammy Al Di Meola

Americký jazzový kytarista a držitel ceny Grammy Al Di Meola.

Hrál s Paulem Simonem, Carlosem Santanou, Chickem Coreou a s kytaristy Johnem McLaughlinem a Pacem de Luciou natočil...

Langerův návrat do vedení krajské ODS je po zásahu vedení strany nejistý

Bývalý ministr vnitra Ivan Langer ve volebním štábu olomoucké ODS. (21. října...

ODS v Olomouckém kraji zatím neví, kdy zopakuje sněm, jehož výsledky o víkendu anulovala výkonná rada strany. Oficiálně...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR OLOMOUCKO

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 27 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz