Spor o parkoviště zabrané investorem půjde k soudu, Prostějov podal žalobu

  16:28aktualizováno  20:25
Prostějov podal žalobu na společnost Manthellan, která uzavřela a zabrala parkoviště v centru města. Firma to zdůvodnila pokračováním přípravy stavby obchodní galerie. Naštvala tím ale obyvatele i představitele města.

Lidé v Prostějově přišli o velkou parkovací plochu, kterou uzavřela společnost Manthellan. Ta má přestavět centrum a také zde chce vybudovat obchodní galerii. Důvodem je podle ní příprava na archeologický průzkum. | foto: Stanislav HeloňaMF DNES

„Právní zástupce Statutárního města Prostějova podal 17. dubna u Okresního soudu v Prostějově žalobu o vyklizení pozemků na společnost Manthellan, která tak i přes výzvu v požadovaném termínu do 18. března neučinila,“ uvedl náměstek primátorky Zdeněk Fišer.

Manthellan odmítá, že by jednal protizákonně. „O podání žaloby máme informace pouze z médií. K jejímu obsahu se proto nebudeme vyjadřovat. V tuto chvíli můžeme sdělit pouze tolik, že postup vedení města je pro nás zcela nesrozumitelný,“ reagoval mluvčí investora Juraj Aláč.

„Nájemní smlouva a smlouva o budoucí koupi pozemků jsou platné a závazné. Společnost Manthellan již osm let, mimo další významné náklady na přípravu projektu Galerie Prostějov, řádně platí nájemné a město ho bez námitek po léta inkasuje. Motiv žaloby vnímáme jako ryze politický, každopádně se proti ní budeme bránit všemi dostupnými zákonnými prostředky,“ dodal.

Spor o parkoviště se rozhořel v první polovině prosince, kdy v předvánočním shonu lidé náhle přišli o prostor pro desítky aut. Radnice poté chtěla se zástupci společnosti jednat, na místo ovšem místo toho najely bagry a začaly hloubit sondy pro archeologický průzkum.

Místní aktivisté pak dokonce dvakrát odstranili betonové zátarasy, ale investor je vždy rychle vrátil zpět na místo a nakonec i zabetonoval.

Investor trvá na platnosti smluv, město chce z plánu vycouvat

Podle města smlouva, podle které měl investor prostor v pronájmu, skončila ke konci roku, na což jako první upozornil opoziční prostějovský zastupitel a jeden z aktivistů Jan Navrátil. Společnost Manthellan ovšem jakékoliv pochybnosti o projektu a o nájemní smlouvě opakovaně odmítla.

„Tato informace se nezakládá na pravdě. Všechny smlouvy včetně nájemních smluv jsou stále platné a účinné, přičemž tuto skutečnost jsme již mnohokrát písemně uvedli. Na projektu nadále pracujeme,“ prohlásil v lednu Aláč.

Město se přitom v březnu rozhodlo po letech váhání vycouvat z velkého plánu na stavbu obchodní galerie za miliardu korun, která měla dát novou tvář zanedbané části centra. Postavit ji měl právě Manthellan, uzavřenou smlouvu ale už roky řeší soudy, neboť ji napadl jeden z neúspěšných uchazečů výběrového řízení.

Okresní soud v roce 2015 smlouvy označil za neplatné, krajský soud však posléze rozsudek zrušil. Naposledy rozhodoval v kauze Nejvyšší soud, který verdikt zrušil a vrátil případ krajskému soud k dalšímu řízení.

Autoři: ,

Nejčtenější

Exprimátor Přerova zemřel na lyžích, politiky se vzdal i kvůli sportu

Přerovský politik Vladimír Puchalský.

Bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský ve čtvrtek náhle zemřel. V čele města stál do loňských komunálních voleb. V...

Olomoucký elektrobus je až příliš moderní, cestujícím v rukavicích neotevře

V pravidelném provozu olomoucké městské hromadné dopravy začal sloužit první...

Nečekaný zádrhel řeší olomoucký dopravní podnik. Někteří cestující mají v těchto dnech problém dostat se do nového...

Největší lavina za 20 let. V Jeseníkách se utrhly stovky metrů sněhu

Zřejmě největší lavina za posledních dvacet let v Jeseníkách spadla v těchto...

Zhruba 300 metrů měřila na délku obrovská lavina, která v těchto dnech spadla v Jeseníkách. Místní takovou nepamatují...

Hledaný muž v ženských šatech prchal 14 hodin kanály až do vyčerpání

Hledaný muž převlečený za ženu se dal před policisty na útěk nejdříve potokem a...

Náročné pronásledování, které se nakonec změnilo spíš v záchrannou akci, absolvovali v úterý policisté s hasiči v...

Cyklokrosová mafie, hřímá Hekele. O českou medaili přišel v depu

Emil Hekele v depu na cyklokrosovém mistrovství České republiky v Holých Vrších.

Do cíle mistrovství republiky v cyklokrosu už nezbývalo ani pět kilometrů a Emil Hekele se při průjezdu do...

Další z rubriky

Exprimátor Přerova zemřel na lyžích, politiky se vzdal i kvůli sportu

Přerovský politik Vladimír Puchalský.

Bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský ve čtvrtek náhle zemřel. V čele města stál do loňských komunálních voleb. V...

Olomouc zvyšuje nájmy, na opravy bytů přesto dala v rozpočtu méně peněz

Pohled na Olomouc.

O miliony korun méně na investice a opravy městských bytů posílá letos v rozpočtu vedení Olomouce. A to i přesto, že v...

Kamion urazil na přejezdu varovná světla a ujel, policie hledá svědky

Neznámý řidič dodávky či náklaďáku urazil na železničním přejezdu na kraji...

Policisté z Prostějova pátrají po řidiči, který na tamním železničním přejezdu při otáčení kamionu poničil...

Najdete na iDNES.cz