Není v tom háček, ale chceme na radnici změnu hájí byznysmen dary stranám

  4:54aktualizováno  4:54
Minulý týden se postaral o velký rozruch, když oznámil, že jeho firma poslala finanční dary osmi prostějovským politickým stranám a uskupením. Svůj krok vysvětluje vlivný podnikatel Richard Morávek snahou opět „nastartovat dialog“ o miliardovém plánu na stavbu obchodní galerie.

Předseda představenstva developerské společnosti Manthellan a vlivný podnikatel Richard Morávek. | foto: Petr JanečekMF DNES

Velká proměna centra Prostějova, která má kromě obchodní galerie zahrnovat i kulturní sál a podzemní parkoviště, se před lety zadrhla a v poslední době situace přerostla v otevřenou válku Manthellanu s radnicí, která začala zpochybňovat smlouvy o investici uzavřené téměř před deseti lety.

Strany na padesátitisícový dar vesměs reagovaly tak, že peníze od Morávka nechtějí a vrátí je. Některé pak takový sponzoring označily rovnou za pokus o korupci. To Morávek v rozhovoru pro MF DNES, který kvůli jeho pobytu v zahraničí vznikal přes e-mail, odmítá.

Koho vlastně napadlo věnovat padesát tisíc korun osmi politickým stranám a hnutím v Prostějově kromě ČSSD?
Deset let se snažíme realizovat projekt, na který město Prostějov vypsalo soutěž, my ji vyhráli a máme uzavřené platné smlouvy. Poslední rok s námi radnice nekomunikuje už vůbec. Takže jsme byli v zoufalé situaci, kdy platíme městu nájem za pozemky, na kterých nemůžeme stavět, a nikdo s námi nehovoří. Tudíž nás logicky napadlo, že jediné, co pomůže, je nové vedení města. Proto jsme chtěli podpořit všechny, kteří mají v programu alespoň něco rozumného pro rozvoj Prostějova. S výjimkou ČSSD, která ústy primátorky tvrdí, že s námi dialog vede. Přes právníky. To je přece absurdní.

Volby 2018

Od počátku vám ale přece muselo být jasné, že politici a veřejnost budou takový dar vnímat jako pokus o ovlivnění stran, v horším případě rovnou jako pokus o podplácení?
Proč myslíte? Za prvé: podpořili jsme i uskupení, která se k projektu v současné podobě staví negativně. To je po tak dlouhém čase přirozené. Ale aspoň se k němu nějak staví. Různé názory můžete řešit diskusí. Ale je třeba tu diskusi vést a respektovat platné smlouvy. Za druhé: podpořili jsme strany zcela veřejně darem na jejich transparentní účty. Jasně jsme řekli, že si žádné podmínky neklademe, že v tom není žádný háček.

V kuloárech se však živě spekuluje o tom, co jste takovým sponzoringem těsně před komunálními volbami doopravdy sledovali. Takže co jste tedy sledovali?
Chceme změnu na radnici. Stejně jako polovina obyvatel Prostějova. Prostě věříme, že nové politické reprezentaci bude záležet třeba na tom, aby se v centru dalo konečně důstojně parkovat, aby tam vzniklo něco nového, smysluplného a že s námi začne mluvit. Transparentní dary politickým stranám jsou přitom jediným způsobem, jak podpořit ty, o kterých věříte, že nějakou změnu přinesou. Svůj účel to splnilo, jelikož několik uskupení se nám již ozvalo a bavit se s námi chce.

Pokud jde o samotný projekt obchodní galerie v centru, v jaké je nyní fázi? Už máte územní rozhodnutí?
Máme dokumentaci pro územní rozhodnutí a jsme připraveni k jejímu projednání. K tomu, aby projekt mohl získat územní rozhodnutí je ale nutná součinnost města, která je v tuto chvíli nulová.

Příprava projektu už trvá nesnesitelně dlouho. Změnit územní plán je přitom otázkou dvou tří let, nikoliv téměř deseti. Proč vám trvá příprava tak dlouho?
Máte pravdu, trvá to nesnesitelně dlouho. Pokud by se město drželo platné smlouvy, Galerie Prostějov by již stála a sloužila občanům města. Budu se opakovat, ale důvodem takového prodlení je jednak nesoučinnost města ale i to, že nám v průběhu let například změnili územní plán tak, že projekt na něm nešel realizovat. Od prosince minulého roku je projekt v souladu s územním plánem, nicméně město začalo tvrdit, že smlouvy jsou neplatné. Jednoduše, někteří představitelé města činí různé obstrukce, abychom nemohli normálně pracovat. O jejich motivech nechci spekulovat.

Smlouva, kterou jste uzavřeli s městem, neobsahuje závazek na vybudování sálu. To je evidentně v rozporu s vyhlášeným záměrem. Smlouva je proto podle některých názorů neplatná. Jak to chcete řešit?
Projekt Galerie Prostějov sál obsahuje a počítá s ním i aktuálně připravená dokumentace pro územní rozhodnutí. Nikdy to nebylo jinak, to je na té celé věci to absurdní. Veškeré snahy o jednání s cílem vymyslet kulturní sál a jeho uspořádání vyzněly do ztracena. Nakonec jsme se dočkali žaloby, kterou iniciovala naše konkurence. Není to zvláštní? Co se smlouvy týká, tak ta je jednoznačně platná. Probíhá soudní řízení a do jeho konce tomu ani nemůže být jinak. To že někteří politici prohlašují opak, je bohužel důkazem o jejich neznalosti právního systému.

Ve vyhlášeném záměru byl stanovený termín do 31. 12. 2017. Ten jste ovšem nedodrželi...
V uzavřených smlouvách je obsažen mechanismus posunu tohoto termínu například z důvodu nesouladu s územním plánem, což se přesně stalo. Zjednodušeně řečeno. Termín je podle smluv prodloužen o dobu, kdy neexistoval územní plán vhodný pro realizaci projektu. Kdo tomuto chce porozumět, musí si pečlivě přečíst smlouvy včetně dodatků. Samotná informace o konečném termínu 31. 12. 2017 je vytržená z kontextu.

Řada politiků a stran chce z celého projektu vycouvat proto, že je deset let zastaralý a neodpovídá podle nich současným potřebám města. Jak chcete dál postupovat?
Víte, co je zajímavé? Na základě čeho se politici domnívají, že toto je názor veřejnosti. Nechali jsme si zpracovat studii, která potvrdila to, že naprostá většina obyvatel Prostějova chce, aby obchody a služby byly v centru města. Přemýšlím tedy, koho zastupují. Co se týká projektu, tak jeho aktuální podoba vychází z našich zkušeností a je v souladu s aktuálními trendy. Byli bychom sami proti sobě, pokud bychom prosazovali něco, co nebude fungovat.

Nejčtenější

Neznačený kraj sjezdovky, pozdní příjezd sanitky. Úraz lyžařky provází spory

Ilustrační snímek

Nepříjemnou pacientskou zkušenost má za sebou zdravotní sestra šumperské záchranky. Na lyžích si poranila páteř, přesto...

Grafik vrátil čas. Vytvořil „snímek“ Keltů na skále, na níž dnes stojí Olomouc

Snímek zobrazující skálu, na níž dnes stojí historické centrum Olomouce....

Přes objektiv se olomoucký fotograf a grafik Michal Botek dokázal podívat do dávné minulosti města. Po týdnech příprav...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Legenda Brückner: Nikdy jsem nevedl hráče k nefér chování a simulování

LEGENDA. Karel Brückner převzal Evropskou cenu Fair Play s názvem „Spirit of...

Obřadní síň olomoucké radnice zaplnili sportovci a vestoje dlouho, předlouho aplaudovali bělovlasému muži, který vše...

Čecha postihla v Anglii mrtvice, pomoc mu zajistila linka 112 z Olomouce

Operátor olomouckého operačního střediska tísňové linky 112 a 150 Martin...

Poskytnutí pomoci přes půl Evropy zvládlo v uplynulých dnech operační středisko tísňové linky 112 z Olomouce. Díky ní...

Další z rubriky

Cestování vlakem z Olomouce do Šumperka zkomplikuje výluka

Začíná výluka na trati Jaroměř - Hradec Králové (18.4.2016).

Na přestupování do náhradních autobusů a pak třeba také zpět do vlaků se musejí připravit lidé, kteří jezdí po trati...

Ukradl jsem ten nápad přírodě, říká vynálezce včelího úlu hubícího roztoče

Vynálezce termosolárního úlu Roman Linhart. Úl dokáže řízeným ohřevem zahubit...

Se svým termosolárním úlem se Roman Linhart snaží o malou revoluci v chovu včel. Pomocí regulovaného ohřívání se jeho...

Ve vědeckých časopisech už za úplatu vyšly i úplné bláboly, varuje expert

Vědec Tomáš Václavík z katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké...

Vědce a vědecké bádání zaslepila posedlost po kvantitě publikovaných článků, varuje mezinárodní studie, podle níž počet...

Nissan Leaf 24 kWh 2015 ·
Nissan Leaf 24 kWh 2015 ·

r.v. 2015, naj. 13 528 km, elektro
450 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz