Nájemní smlouva na stavbu obchodní galerie v Prostějově neplatí, řekl soud

  4:54aktualizováno  4:54
Plán na stavbu obchodní galerie za miliardu v centru Prostějova dostal další vážnou trhlinu. Okresní soud rozhodl, že nájemní smlouva mezi městem a investorem na příslušné pozemky je neplatná. Celý projekt by tak musel skončit. Investor se proti rozsudku hodlá odvolat.

Vizualizace plánované podoby obchodní Galerie Prostějov, kterou chce v centru města za miliardu korun postavit společnost Manthellan. | foto: Manthellan

„Záměr na pronájem pozemků byl vyhlášen za určitých podmínek. Pokud nejsou naplněny ve smlouvě, je to obcházení zákona,“ vysvětlil soudce František Jurtík, který se případem zabýval.

Problém je v tom, že v záměru, který město Prostějov před lety vyhlásilo, byl stanovený konkrétní termín do konce loňského roku.

V uzavřené nájemní smlouvě se však termín platnosti smlouvy automaticky prodlužuje podle určitých podmínek. Rozdíl byl podle soudu také v celkové výměře pronajímaných pozemků.

Společnost Manthellan, která vyhrála výběrové řízení, u soudu argumentovala tím, že po celou dobu jednala v dobré víře a pravidelně platila nájemné ve výši statisíců korun ročně. Advokát Manthellanu upozorňoval na to, že bez konkrétního termínu do konce loňského roku nájemní smlouvu schválilo městské zastupitelstvo v Prostějově.

„Společnost Manthellan podá proti dnešnímu rozsudku odvolání,“ reagoval mluvčí společnosti Juraj Aláč.

Manthellan chce v centru Prostějova postavit obchodní galerii s podzemními garážemi pro 250 aut a se dvěma patry obchodů a kaváren.

Na místě dnešního parkoviště by vyrostl také kulturní sál minimálně pro 500 lidí. Jde o stejnou skupinu vlivných a bohatých podnikatelů, kteří stojí i za olomouckou Šantovkou nebo podobným projektem v Teplicích.

Soudní spory zdaleka nekončí, oba bude rozhodovat krajský soud

Soudce připustil, že ustanovení zákona jsou v této souvislosti přísná. „Slouží však ke kontrole veřejné správy například ze strany občanů,“ vysvětlil Jurtík.

Soud si je podle něho vědom také toho, že rozhodnutí o neplatnosti nájemní smlouvy může vyvolat řadu dalších sporů a žalob, protože investor už věnoval na přípravy celého projektu mnoho peněz.

„Tato skutečnost však nemůže mít vliv na platnost smlouvy,“ prohlásil Jurtík.

Prostějovský soud už v minulosti zrušil smlouvu mezi městem a investorem o samotné výstavbě obchodní galerie. Argumentoval podobně jako nyní, tedy že uzavřená smlouva neodpovídala vyhlášenému záměru. Oba případy jsou zatím rozhodnuté jen nepravomocně, dále se jimi bude zabývat Krajský soud v Brně.

Prostějovská radnice rozsudek přivítala. Město je přesvědčeno, že nájemní smlouva skončila k 31. 12. loňského roku a soud mu nyní dal za pravdu.

„Je to příznivá zpráva. Pro město by to znamenalo, že pozemky budou volné a bez ohledu na další soudní spory by se s nimi dalo něco dělat. Aspoň tam zasít trávu, zasadit kytky a nějak je upravit,“ radovala se primátorka Prostějova Alena Rašková. Centrum města by si podle ní konečně zasloužilo odpovídající péči.

„Přitom hlavní náměstí máme opravené, ale hned vedle jsou plochy a tržnice, které opravy nutně potřebují. Byla bych ráda, kdyby to bylo co nejdříve a nemuselo se několik let čekat na rozhodnutí odvolacího soudu,“ povzdechla si primátorka.

V centru by mohlo například vzniknout nové nábřeží

Lídr opozice Aleš Matyášek je rovněž přesvědčen, že rozhodnutí soudu je dobrou zprávou pro Prostějov. I on by si přál co nejrychlejší ukončení sporů s investorem, aby se prostory v centru konečně uvolnily.

„Pak bychom tam mohli udělat důstojné prostředí, které městu bude slušet. Samozřejmě mě bude zajímat, jak se k tomu postaví nová rada města v souvislosti se zachováním a opravami Kulturního a společenského centra a jestli dá na podněty zastupitelů a opozice,“ řekl Matyášek.

„Byl bych rád, kdybychom ten prostor dali dohromady společně, aby to skutečně bylo ku prospěchu. Už žádné developerské megalomanie,“ dodal.

Jeden z návrhů obsahoval například myšlenku, že by se v prostoru bývalé sodovkárny, kde je nyní parkoviště, otevřel Mlýnský potok, jenž v současné době teče kanalizací v podzemí. Prostějov by tak získal nábřeží přímo v centru města.

Nejčtenější

Tři muži zemřeli, za srážku aut na Olomoucku může zřejmě předjíždění

Tři lidé zemřeli při nehodě u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí...

Tři muži zemřeli ve čtvrtek odpoledne při nehodě aut u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí se zranilo. Na...

Muž cítil, jak ho okrádají kapsáři. Když se obořil, udělali z něj násilníka

Ilustrační snímek

Přímou konfrontaci s kapsáři prožil ve středu v podvečer muž v Přerově. U nákupního centra ucítil, jak mu někdo ze...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, zasáhl ji elektrický proud

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, v polovině výšky ji zasáhl elektrický...

Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl v sobotu kolem poledne na Prostějovsku pro dívku, která lezla na...

V klubu s Maradonou i koketování s Realem. Teď Látal touží uspět doma

Olomoucký trenér Radoslav Látal.

Posadil se za stůl v místnosti pro rozhodčí. Že je tu největší klid. Radoslav Látal, fotbalová legenda Olomouce, se na...

Další z rubriky

Vězení podvodníka nenapravilo, senior bude kvůli němu splácet stovky tisíc

Ilustrační snímek

Na svou důvěřivost doplatil senior z Přerovska, jenž zhruba dva roky sloužil muži a ženě jako zdroj financí. Peníze z...

Navzdory místním povolila radnice těžařům písku napojení na svou cestu

V pískovně u Ondratic na Prostějovsku překrývají plachty místo s norami, ve...

Firma, která chce u přerovské místní části Žeravice otevřít ložisko písku pro dostavbu dálnice D1, je o krok blíž k...

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, zasáhl ji elektrický proud

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, v polovině výšky ji zasáhl elektrický...

Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl v sobotu kolem poledne na Prostějovsku pro dívku, která lezla na...

Adecco spol. s r.o.
POZICE s NĚMČINOU v MEZINÁRODNÍM PROSTŘEDÍ - vhodné i pro absolventy

Adecco spol. s r.o.
Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 26 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz