Nájemní smlouva na stavbu obchodní galerie v Prostějově neplatí, řekl soud

  4:54aktualizováno  4:54
Plán na stavbu obchodní galerie za miliardu v centru Prostějova dostal další vážnou trhlinu. Okresní soud rozhodl, že nájemní smlouva mezi městem a investorem na příslušné pozemky je neplatná. Celý projekt by tak musel skončit. Investor se proti rozsudku hodlá odvolat.

Vizualizace plánované podoby obchodní Galerie Prostějov, kterou chce v centru města za miliardu korun postavit společnost Manthellan. | foto: Manthellan

„Záměr na pronájem pozemků byl vyhlášen za určitých podmínek. Pokud nejsou naplněny ve smlouvě, je to obcházení zákona,“ vysvětlil soudce František Jurtík, který se případem zabýval.

Problém je v tom, že v záměru, který město Prostějov před lety vyhlásilo, byl stanovený konkrétní termín do konce loňského roku.

V uzavřené nájemní smlouvě se však termín platnosti smlouvy automaticky prodlužuje podle určitých podmínek. Rozdíl byl podle soudu také v celkové výměře pronajímaných pozemků.

Společnost Manthellan, která vyhrála výběrové řízení, u soudu argumentovala tím, že po celou dobu jednala v dobré víře a pravidelně platila nájemné ve výši statisíců korun ročně. Advokát Manthellanu upozorňoval na to, že bez konkrétního termínu do konce loňského roku nájemní smlouvu schválilo městské zastupitelstvo v Prostějově.

„Společnost Manthellan podá proti dnešnímu rozsudku odvolání,“ reagoval mluvčí společnosti Juraj Aláč.

Manthellan chce v centru Prostějova postavit obchodní galerii s podzemními garážemi pro 250 aut a se dvěma patry obchodů a kaváren.

Na místě dnešního parkoviště by vyrostl také kulturní sál minimálně pro 500 lidí. Jde o stejnou skupinu vlivných a bohatých podnikatelů, kteří stojí i za olomouckou Šantovkou nebo podobným projektem v Teplicích.

Soudní spory zdaleka nekončí, oba bude rozhodovat krajský soud

Soudce připustil, že ustanovení zákona jsou v této souvislosti přísná. „Slouží však ke kontrole veřejné správy například ze strany občanů,“ vysvětlil Jurtík.

Soud si je podle něho vědom také toho, že rozhodnutí o neplatnosti nájemní smlouvy může vyvolat řadu dalších sporů a žalob, protože investor už věnoval na přípravy celého projektu mnoho peněz.

„Tato skutečnost však nemůže mít vliv na platnost smlouvy,“ prohlásil Jurtík.

Prostějovský soud už v minulosti zrušil smlouvu mezi městem a investorem o samotné výstavbě obchodní galerie. Argumentoval podobně jako nyní, tedy že uzavřená smlouva neodpovídala vyhlášenému záměru. Oba případy jsou zatím rozhodnuté jen nepravomocně, dále se jimi bude zabývat Krajský soud v Brně.

Prostějovská radnice rozsudek přivítala. Město je přesvědčeno, že nájemní smlouva skončila k 31. 12. loňského roku a soud mu nyní dal za pravdu.

„Je to příznivá zpráva. Pro město by to znamenalo, že pozemky budou volné a bez ohledu na další soudní spory by se s nimi dalo něco dělat. Aspoň tam zasít trávu, zasadit kytky a nějak je upravit,“ radovala se primátorka Prostějova Alena Rašková. Centrum města by si podle ní konečně zasloužilo odpovídající péči.

„Přitom hlavní náměstí máme opravené, ale hned vedle jsou plochy a tržnice, které opravy nutně potřebují. Byla bych ráda, kdyby to bylo co nejdříve a nemuselo se několik let čekat na rozhodnutí odvolacího soudu,“ povzdechla si primátorka.

V centru by mohlo například vzniknout nové nábřeží

Lídr opozice Aleš Matyášek je rovněž přesvědčen, že rozhodnutí soudu je dobrou zprávou pro Prostějov. I on by si přál co nejrychlejší ukončení sporů s investorem, aby se prostory v centru konečně uvolnily.

„Pak bychom tam mohli udělat důstojné prostředí, které městu bude slušet. Samozřejmě mě bude zajímat, jak se k tomu postaví nová rada města v souvislosti se zachováním a opravami Kulturního a společenského centra a jestli dá na podněty zastupitelů a opozice,“ řekl Matyášek.

„Byl bych rád, kdybychom ten prostor dali dohromady společně, aby to skutečně bylo ku prospěchu. Už žádné developerské megalomanie,“ dodal.

Jeden z návrhů obsahoval například myšlenku, že by se v prostoru bývalé sodovkárny, kde je nyní parkoviště, otevřel Mlýnský potok, jenž v současné době teče kanalizací v podzemí. Prostějov by tak získal nábřeží přímo v centru města.

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Ve vědeckých časopisech už za úplatu vyšly i úplné bláboly, varuje expert

Vědec Tomáš Václavík z katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké...

Vědce a vědecké bádání zaslepila posedlost po kvantitě publikovaných článků, varuje mezinárodní studie, podle níž počet...

Další z rubriky

Podpořil demokracii a zemřel, předmnichovská vražda zůstala nepotrestaná

Šumperská oběť fémové vraždy Franz Hroch zemřela násilně v tamní vile.

Narodil se před 120 lety, na podzim 1938 ale jeho život předčasně ukončili nacističtí vrazi. Šumperský ředitel Svazu...

Silvestrovský požár budov na Prostějovsku zažehly jiskry z komína

Velký požár, se kterým bojovalo deset jednotek hasičů, zničil v Šubířově na...

Rozsáhlý požár, který poslední den loňského roku zničil v Šubířově na Prostějovsku rodinný dům a několik hospodářských...

Přes rušnou prostějovskou výpadovku se lidé dostanou bezpečněji podchodem

Olomoucká ulice v Prostějově, která slouží mimo jiné jako výpadovka na Olomouc,...

Cyklisté a chodci, kteří se musejí dostávat přes jednu z nejfrekventovanějších výpadovek v Prostějově směrem na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz