Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Přestál války, požár i dobu úpadku. Prostějov slaví, že je 630 let městem

  8:53aktualizováno  29. září 9:41
Město Prostějov zažilo období rozkvětu i úpadku a už od středověku si drží tradici textilní výroby. Teď si připomene výročí 630 let od povýšení na město. Oslavy se původně měly uskutečnit už na jaře, ale odsunula je koronavirová omezení.

Požár Prostějova v roce 1697. Olej na plechu, nesignováno | foto: Město Prostějov

Území Prostějova bylo osídlené už v neolitu, tedy zhruba pět tisíc let před naším letopočtem. Patrně někde v prostoru dnešního Petrského náměstí a ulice Újezd vznikla první raně středověká osada a od poloviny 13. století se pak v místě hlavního náměstí rozvíjela trhová vesnice. 

V roce 1141 se objevuje první historická zmínka o osadě Prostějovice, později byl dnešní Prostějov uváděn jako trhová ves s mýtem a od roku 1365 jako městečko. Klíčové datum jeho historie ale přichází 27. března 1390, kdy získává privilegium výročního trhu, což znamená faktické povýšení na město.

Letos si Prostějov výročí této události připomíná. Hlavní část oslav se měla odehrát na jaře, koronavirus ji však odsunul na podzim.

„Na každý měsíc až do konce roku máme připravenou akci spojenou s tímto kulatým výročím,“ nastínila náměstkyně primátora pro kulturu Milada Sokolová.

Koronavirus však oslavy nadále komplikuje, zrušen musel být na sobotu naplánovaný bohatý program na náměstí T. G. Masaryka s jarmarkem, středověkou hudbou i příjezdem Jošta Moravského, který privilegium výročního trhu udělil.

„Je nám to nesmírně líto. Vzhledem k tomu, že bychom rádi tuto akci i tak nabídli zájemcům, jednáme s agenturou o náhradním termínu v roce 2021,“ uvedla Sokolová.

O týden později má ZUŠ Prostějov nabídnout koncert kytarového souboru Non Mesure v kostele Povýšení svatého Kříže, na začátku listopadu se pak má uskutečnit tematická Muzejní noc a v prosinci oslavy uzavře výstava fotografií současného Prostějova v promenoáru městského divadla.

Město přestálo válčení, požár i dluhy majitelů

Prostějov měl v době svého povýšení jakožto středisko řemeslné výroby na střední Moravě poměrně výrazné postavení. Působila tu řada řemeslníků, soukeníci, tkalci či pekaři, byly zde masné krámy, dva mlýny a dvoje lázně. Také se tu vařilo pivo. Postupně sem rovněž začali přicházet němečtí osadníci. V období husitského hnutí se však rozvoj města zastavil a bylo poničeno.

Po roce 1454 začínají přicházet Židé, kteří byli vyhnáni z Olomouce, a postupně skupují pozemky a domy. Utváří se tak ghetto, které se stane jedním z největších na Moravě. Prostějov zároveň začíná přemýšlet o své obraně, letos si tak připomíná i další kulaté výročí – 525 let od zahájení stavby hradeb.

„O podobě původních hradeb nemáme moc informací, pravděpodobně byly dřevěné či hliněné a jejich součástmi byly brány nebo vrata. Kamenné hradby budovali až noví majitelé Prostějova, Pernštejnové,“ popisuje historička a publicistka Hana Bartková.

První kámen položil Vratislav z Pernštejna 27. února 1495, sofistikovaný fortifikační systém zahrnoval třináct bašt, čtyři brány, dva vodní příkopy a val.

Z vlastnictví původních majitelů, rodu Kravařů, přešel Prostějov do rukou bohatých a mocných Pernštejnů díky sňatku. Pro město to ze začátku byla doba hospodářského a kulturního rozmachu, prosperovalo sladovnictví, pivovarnictví a pálení žitné kořalky. 

Rozvíjí se i řemesla, z nichž nejdůležitějším je soukenictví, významné jsou ale i krejčovství a kožešnictví nebo kovodělná výroba.

Výsadní postavení si postupně získala výroba oděvů

Na konci 16. století však začíná hospodářská stagnace, hlavně vinou zadlužení Vratislava z Pernštejna a později i dalšího majitele Karla z Lichtenštejna. Ten zasahoval do záležitostí města a rušil některá městská privilegia.

Zkázu pak dovršila třicetiletá válka, v níž bylo město rozbořeno a vypáleno. Prostějov prožíval hlubokou krizi, kterou ještě prohloubil obrovský požár v roce 1697.

V 18. století se život v Prostějově postupně uklidňoval. Město zpracovávalo zemědělskou produkci z úrodné půdy v okolí a v roce 1800 vznikl měšťanský pivovar, který patřil ke čtyřem největším na Moravě. 

Výsadní postavení si postupně získávala výroba oděvů. Na počátku 50. let 19. století Mořic Mandl se svými syny založil první dílnu na výrobu oděvů, v roce 1858 pak tito židovští podnikatelé otevřeli první konfekční továrnu a do Prostějova zavedli šicí stroje.

Hradby, které ztrácely vojenský význam, začaly být od druhé poloviny 19. století postupně bourány. Na uvolněných prostranstvích vznikaly komunikace či parky.

„Další zásahy poznamenaly zbytky hradeb v souvislosti s likvidací židovského ghetta ve Školní ulici, při výstavbě kina Metro a kulturního domu ve Hradební ulici v 70. a 80. letech 20. století,“ doplnila historička Bartková.

  • Nejčtenější

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

Strážníky zaujala řidička s bizarní SPZ. „Doklady“ měla s nekonečnou platností

18. dubna 2024  12:56

Když koncem minulého týdne projížděli městem strážníci z Prostějova, jen těžko mohli věřit svým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie dopadla cizince, který před Andrův stadion nastražil prasečí hlavy

13. dubna 2024  18:01,  aktualizováno  15.4 11:10

Vandala, který v sobotu 13. dubna ráno polepil Andrův stadion v Olomouci plakáty proti vedení a...

„Ten váš krokodýl je jako živý.“ Dundee se stal celebritou, krmí ho celá vesnice

15. dubna 2024  5:45

Nový seriál iDNES Můj mazel představuje netradiční chovatele a jejich miláčky v Olomouckém kraji....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Olomouci uvedli do funkce nového arcibiskupa. Obřadu přihlížely tisíce lidí

13. dubna 2024  10:11,  aktualizováno  10:54

V pořadí 15. arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Jozef Nuzík se ujal úřadu. Na bohoslužbu v...

Ostrava napodruhé dobyla Opavu, Nymburk ovládl defenzivní partii

19. dubna 2024  20:39

Nymburští basketbalisté vyhráli ve čtvrtfinále ligového play off oba domácí zápasy a v sérii s...

Muž přinesl na policejní služebnu v Prostějově tašku plnou funkčních granátů

19. dubna 2024  15:30

Ráno policisty v prostějovské ulici Újezd pořádně vylekal senior, který na jejich služebnu přinesl...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

Jaképak bentley, my máme novou cisternu! Hasiči ze Zábřehu videem baví internet

19. dubna 2024  10:33,  aktualizováno  11:03

Jen s jedním slovem si velitel dobrovolných hasičů a místostarosta města Zábřeh Josef Klimek...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...