Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. března 2023 Dita

Přestál války, požár i dobu úpadku. Prostějov slaví, že je 630 let městem

  8:53aktualizováno  29. září 9:41
Město Prostějov zažilo období rozkvětu i úpadku a už od středověku si drží tradici textilní výroby. Teď si připomene výročí 630 let od povýšení na město. Oslavy se původně měly uskutečnit už na jaře, ale odsunula je koronavirová omezení.

Požár Prostějova v roce 1697. Olej na plechu, nesignováno | foto: Město Prostějov

Území Prostějova bylo osídlené už v neolitu, tedy zhruba pět tisíc let před naším letopočtem. Patrně někde v prostoru dnešního Petrského náměstí a ulice Újezd vznikla první raně středověká osada a od poloviny 13. století se pak v místě hlavního náměstí rozvíjela trhová vesnice. 

V roce 1141 se objevuje první historická zmínka o osadě Prostějovice, později byl dnešní Prostějov uváděn jako trhová ves s mýtem a od roku 1365 jako městečko. Klíčové datum jeho historie ale přichází 27. března 1390, kdy získává privilegium výročního trhu, což znamená faktické povýšení na město.

Letos si Prostějov výročí této události připomíná. Hlavní část oslav se měla odehrát na jaře, koronavirus ji však odsunul na podzim.

„Na každý měsíc až do konce roku máme připravenou akci spojenou s tímto kulatým výročím,“ nastínila náměstkyně primátora pro kulturu Milada Sokolová.

Koronavirus však oslavy nadále komplikuje, zrušen musel být na sobotu naplánovaný bohatý program na náměstí T. G. Masaryka s jarmarkem, středověkou hudbou i příjezdem Jošta Moravského, který privilegium výročního trhu udělil.

„Je nám to nesmírně líto. Vzhledem k tomu, že bychom rádi tuto akci i tak nabídli zájemcům, jednáme s agenturou o náhradním termínu v roce 2021,“ uvedla Sokolová.

O týden později má ZUŠ Prostějov nabídnout koncert kytarového souboru Non Mesure v kostele Povýšení svatého Kříže, na začátku listopadu se pak má uskutečnit tematická Muzejní noc a v prosinci oslavy uzavře výstava fotografií současného Prostějova v promenoáru městského divadla.

Město přestálo válčení, požár i dluhy majitelů

Prostějov měl v době svého povýšení jakožto středisko řemeslné výroby na střední Moravě poměrně výrazné postavení. Působila tu řada řemeslníků, soukeníci, tkalci či pekaři, byly zde masné krámy, dva mlýny a dvoje lázně. Také se tu vařilo pivo. Postupně sem rovněž začali přicházet němečtí osadníci. V období husitského hnutí se však rozvoj města zastavil a bylo poničeno.

Po roce 1454 začínají přicházet Židé, kteří byli vyhnáni z Olomouce, a postupně skupují pozemky a domy. Utváří se tak ghetto, které se stane jedním z největších na Moravě. Prostějov zároveň začíná přemýšlet o své obraně, letos si tak připomíná i další kulaté výročí – 525 let od zahájení stavby hradeb.

„O podobě původních hradeb nemáme moc informací, pravděpodobně byly dřevěné či hliněné a jejich součástmi byly brány nebo vrata. Kamenné hradby budovali až noví majitelé Prostějova, Pernštejnové,“ popisuje historička a publicistka Hana Bartková.

První kámen položil Vratislav z Pernštejna 27. února 1495, sofistikovaný fortifikační systém zahrnoval třináct bašt, čtyři brány, dva vodní příkopy a val.

Z vlastnictví původních majitelů, rodu Kravařů, přešel Prostějov do rukou bohatých a mocných Pernštejnů díky sňatku. Pro město to ze začátku byla doba hospodářského a kulturního rozmachu, prosperovalo sladovnictví, pivovarnictví a pálení žitné kořalky. 

Rozvíjí se i řemesla, z nichž nejdůležitějším je soukenictví, významné jsou ale i krejčovství a kožešnictví nebo kovodělná výroba.

Výsadní postavení si postupně získala výroba oděvů

Na konci 16. století však začíná hospodářská stagnace, hlavně vinou zadlužení Vratislava z Pernštejna a později i dalšího majitele Karla z Lichtenštejna. Ten zasahoval do záležitostí města a rušil některá městská privilegia.

Zkázu pak dovršila třicetiletá válka, v níž bylo město rozbořeno a vypáleno. Prostějov prožíval hlubokou krizi, kterou ještě prohloubil obrovský požár v roce 1697.

V 18. století se život v Prostějově postupně uklidňoval. Město zpracovávalo zemědělskou produkci z úrodné půdy v okolí a v roce 1800 vznikl měšťanský pivovar, který patřil ke čtyřem největším na Moravě. 

Výsadní postavení si postupně získávala výroba oděvů. Na počátku 50. let 19. století Mořic Mandl se svými syny založil první dílnu na výrobu oděvů, v roce 1858 pak tito židovští podnikatelé otevřeli první konfekční továrnu a do Prostějova zavedli šicí stroje.

Hradby, které ztrácely vojenský význam, začaly být od druhé poloviny 19. století postupně bourány. Na uvolněných prostranstvích vznikaly komunikace či parky.

„Další zásahy poznamenaly zbytky hradeb v souvislosti s likvidací židovského ghetta ve Školní ulici, při výstavbě kina Metro a kulturního domu ve Hradební ulici v 70. a 80. letech 20. století,“ doplnila historička Bartková.

  • Nejčtenější

Vzniká tu nový ideál krásy, říká oceněná fotografka fitness sportovkyň

Odhalená vysportovaná figura na jedné straně, postel a tepláky na druhé. Soubor fotografií Kult těla, se kterým Nikol...

Další potíže s ledem ustály lépe Vítkovice, Pardubice jsou krok od semifinále

Třetí utkání čtvrtfinále play off hokejové extraligy mezi brněnskou Kometou a Vítkovicemi narušily problémy s ledovou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice slaví postup do semifinále, Kometa ubránila těsný náskok a srovnává

Extraliga zná svého prvního semifinalistu. Po výhře 3:2 v Olomouci se jím staly Pardubice, které mezi nejlepší čtyřku...

Z pohledu obcí je to příšerný princip, říká o zálohování PET lahví radní

Debata o zavedení povinného zálohování nápojových obalů se ve velkém týká i obcí a jejich obyvatel. Například chystaný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Leopard prošel zkráceným testem na Libavé, armáda může používat jediný tank

Česká armáda schválila k používání německé tanky Leopard 2A4. Stroj uspěl ve všech šestnácti testovaných parametrech a...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Úprava zákona chce vrátit obcím peníze za pacienty lázní, ty nesouhlasí

Radnice lázeňských měst a obcí v Olomouckém kraji věří, že se dočkají novely zákona o místních poplatcích, která by jim...

Do prvních tříd míří silný ročník, některé školy musejí část dětí odmítnout

Základní školy se opět připravují na zápisy dětí do prvních tříd. Uskuteční se v dubnu, o přesném datu rozhodují...

Byl to nesmysl. Všichni se těší na porcování odpískaného Zemanova kanálu

Premium Když vláda před časem de facto ukončila projekt na vodní kanál Dunaj–Odra–Labe (DOL), odblokovala tím v Olomouckém...

Netopýrům září v pavilonu olomoucké zoo domovská obloha jižní polokoule

Neobvyklý pohled na exotickou noční oblohu se nově nabízí návštěvníkům v olomoucké zoologické zahradě na Svatém...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...