Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. října 2021 Šarlota, Zoja, Zoe

Přestál války, požár i dobu úpadku. Prostějov slaví, že je 630 let městem

  8:53aktualizováno  29. září 9:41
Město Prostějov zažilo období rozkvětu i úpadku a už od středověku si drží tradici textilní výroby. Teď si připomene výročí 630 let od povýšení na město. Oslavy se původně měly uskutečnit už na jaře, ale odsunula je koronavirová omezení.

Požár Prostějova v roce 1697. Olej na plechu, nesignováno | foto: Město Prostějov

Území Prostějova bylo osídlené už v neolitu, tedy zhruba pět tisíc let před naším letopočtem. Patrně někde v prostoru dnešního Petrského náměstí a ulice Újezd vznikla první raně středověká osada a od poloviny 13. století se pak v místě hlavního náměstí rozvíjela trhová vesnice. 

V roce 1141 se objevuje první historická zmínka o osadě Prostějovice, později byl dnešní Prostějov uváděn jako trhová ves s mýtem a od roku 1365 jako městečko. Klíčové datum jeho historie ale přichází 27. března 1390, kdy získává privilegium výročního trhu, což znamená faktické povýšení na město.

Letos si Prostějov výročí této události připomíná. Hlavní část oslav se měla odehrát na jaře, koronavirus ji však odsunul na podzim.

„Na každý měsíc až do konce roku máme připravenou akci spojenou s tímto kulatým výročím,“ nastínila náměstkyně primátora pro kulturu Milada Sokolová.

Koronavirus však oslavy nadále komplikuje, zrušen musel být na sobotu naplánovaný bohatý program na náměstí T. G. Masaryka s jarmarkem, středověkou hudbou i příjezdem Jošta Moravského, který privilegium výročního trhu udělil.

„Je nám to nesmírně líto. Vzhledem k tomu, že bychom rádi tuto akci i tak nabídli zájemcům, jednáme s agenturou o náhradním termínu v roce 2021,“ uvedla Sokolová.

O týden později má ZUŠ Prostějov nabídnout koncert kytarového souboru Non Mesure v kostele Povýšení svatého Kříže, na začátku listopadu se pak má uskutečnit tematická Muzejní noc a v prosinci oslavy uzavře výstava fotografií současného Prostějova v promenoáru městského divadla.

Město přestálo válčení, požár i dluhy majitelů

Prostějov měl v době svého povýšení jakožto středisko řemeslné výroby na střední Moravě poměrně výrazné postavení. Působila tu řada řemeslníků, soukeníci, tkalci či pekaři, byly zde masné krámy, dva mlýny a dvoje lázně. Také se tu vařilo pivo. Postupně sem rovněž začali přicházet němečtí osadníci. V období husitského hnutí se však rozvoj města zastavil a bylo poničeno.

Po roce 1454 začínají přicházet Židé, kteří byli vyhnáni z Olomouce, a postupně skupují pozemky a domy. Utváří se tak ghetto, které se stane jedním z největších na Moravě. Prostějov zároveň začíná přemýšlet o své obraně, letos si tak připomíná i další kulaté výročí – 525 let od zahájení stavby hradeb.

„O podobě původních hradeb nemáme moc informací, pravděpodobně byly dřevěné či hliněné a jejich součástmi byly brány nebo vrata. Kamenné hradby budovali až noví majitelé Prostějova, Pernštejnové,“ popisuje historička a publicistka Hana Bartková.

První kámen položil Vratislav z Pernštejna 27. února 1495, sofistikovaný fortifikační systém zahrnoval třináct bašt, čtyři brány, dva vodní příkopy a val.

Z vlastnictví původních majitelů, rodu Kravařů, přešel Prostějov do rukou bohatých a mocných Pernštejnů díky sňatku. Pro město to ze začátku byla doba hospodářského a kulturního rozmachu, prosperovalo sladovnictví, pivovarnictví a pálení žitné kořalky. 

Rozvíjí se i řemesla, z nichž nejdůležitějším je soukenictví, významné jsou ale i krejčovství a kožešnictví nebo kovodělná výroba.

Výsadní postavení si postupně získala výroba oděvů

Na konci 16. století však začíná hospodářská stagnace, hlavně vinou zadlužení Vratislava z Pernštejna a později i dalšího majitele Karla z Lichtenštejna. Ten zasahoval do záležitostí města a rušil některá městská privilegia.

Zkázu pak dovršila třicetiletá válka, v níž bylo město rozbořeno a vypáleno. Prostějov prožíval hlubokou krizi, kterou ještě prohloubil obrovský požár v roce 1697.

V 18. století se život v Prostějově postupně uklidňoval. Město zpracovávalo zemědělskou produkci z úrodné půdy v okolí a v roce 1800 vznikl měšťanský pivovar, který patřil ke čtyřem největším na Moravě. 

Výsadní postavení si postupně získávala výroba oděvů. Na počátku 50. let 19. století Mořic Mandl se svými syny založil první dílnu na výrobu oděvů, v roce 1858 pak tito židovští podnikatelé otevřeli první konfekční továrnu a do Prostějova zavedli šicí stroje.

Hradby, které ztrácely vojenský význam, začaly být od druhé poloviny 19. století postupně bourány. Na uvolněných prostranstvích vznikaly komunikace či parky.

„Další zásahy poznamenaly zbytky hradeb v souvislosti s likvidací židovského ghetta ve Školní ulici, při výstavbě kina Metro a kulturního domu ve Hradební ulici v 70. a 80. letech 20. století,“ doplnila historička Bartková.

  • Nejčtenější

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Z VOLEJE: Výchovu fotbalistů v Česku brzdí strach. Hložek je ale úkaz, říká Saňák

Patří k nejuznávanějším mládežnickým trenérům v Česku. Fotbal začal zapáleně studovat od sedmnácti let, kdy kvůli...

Pod školou zůstal tajný kryt železničářů, za války by odtud řídili vlaky

Když se ve světě rozhořela studená válka, rostl i strach komunistů z útoku Západu. Na Šumperk proto padla volba, aby...

V servisu začalo hořet auto, mechanik se popálil a škoda je milion a půl

Při požáru autoservisu v Holické ulici v Olomouci si popálil ruce mechanik. Oheň se postupně rozšířil na celou dílnu a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kamion sjel do příkopu, poškodil 20 metrů plotu a převrátil se na dům

Opřený o dům s levými koly ve vzduchu, tak skončil kamion, který v pondělí boural v osadě Široký Brod na Jesenicku. Vůz...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Bioplynová stanice zbavuje Olomouc zbytků jídla, kostí i masa

Přeplněným černým popelnicím v Olomouci uleví zvláštní nádoby určené na gastroodpad. Lidé se v nich mohou zbavovat...

Adventní trhy v Přerově budou bohatší, náměstí ozdobí patnáctimetrová jedle

Vánoce v Přerově budou letos výrazně bohatší. Návštěvníci adventních trhů se mohou těšit na dvojnásobek prodejních...

V servisu začalo hořet auto, mechanik se popálil a škoda je milion a půl

Při požáru autoservisu v Holické ulici v Olomouci si popálil ruce mechanik. Oheň se postupně rozšířil na celou dílnu a...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby
TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku. Protože neobsahují alkohol, nejsou parfemovány a mají neutrální pH, jsou...

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...