Prostějovu hrozí dopravní kolaps, po výpadovce zavře i jedna z objížděk

  13:17aktualizováno  13:17
Už tak ve špičkách napjatá dopravní situace v Prostějově od příštího týdne ještě více zhoustne. Kromě uzavřené frekventované výpadovky na Brno totiž radnice částečně omezí provoz také na jedné z objížděk přes sídliště Šárka.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Další omezení má platit od května do konce října.

„V rámci regenerace sídliště Šárka se uzavře místní komunikace ve vnitrobloku,“ potvrdil vedoucí odboru dopravy na prostějovském magistrátě Miroslav Nakládal s tím, že v souvislosti se stavebních ruchem může být silnice na čas dokonce mimo provoz úplně.

„Po dobu úplné uzavírky veškerá doprava včetně vozidel hasičů, záchranné služby a autobusové dopravy využije okolní komunikace. Objížďka stanovena není,“ doplnil Nakládal.

Ačkoli jde o pouhých tři sta metrů silnice uzavírky, někteří řidiči se příštích týdnů děsí.

„Samozřejmě jsme přes Šárku jezdili, když jsme se chtěli dostat na dálnici do Brna. Pokud to bude uzavřené, tak si nedovedu představit, co to způsobí v centru,“ odtušil jeden z prostějovských řidičů, který s rodinou často jezdí do Brna k lékaři.

„Na některých křižovatkách se už teď musí dlouho čekat a bude to ještě horší. Objet se to rychle nijak nedá, leda kličkovat po městě nebo jet úplně na druhou stranu Prostějova,“ dodal.

Radnice: Přinese to komplikace, ale opravy už nešlo odkládat

Prostějovská radnice připouští, že v dopravě mohou v příštích týdnech nastat komplikace. Opravy nejstaršího a nejzanedbanějšího sídliště Šárka však podle ní už nešlo dál odkládat a kvůli možnosti získat dotace navíc práce musí pokračovat v předem naplánovaných etapách.

„Šárkou si lidé zkracují cestu, a proto jsme na uzavírku upozorňovali už dopředu. Ale nedá se to ovlivnit. Není to navíc úplná uzavírka, ale pouze částečná, takže počítáme s tím, že to nějakou další dopravní zátěž může přinést, ale že si řidiči své objížďky najdou,“ reagovala mluvčí prostějovského magistrátu Jana Gáborová.

Každá uzavírka nějaké významnější trasy podle ní vždy způsobí problém v dopravě na dalším místě.

„Projeví se to v tom, že se někde začne tvořit víc kolon než dřív,“ připustila Gáborová.

Stavební boom a odříznutý Žešov

V prostějovské dopravě však mohlo být ještě hůř. Na letošek má totiž radnice naplánovanou také celkovou opravu další výpadovky – směrem na Plumlov a Boskovice.

„Oprava Plumlovské ulice bude zahájena až na podzim, po dokončení rekonstrukce Brněnské ulice. Kvůli souběhu oprav by město Prostějov bylo neprůjezdné,“ sdělila primátorka Alena Rašková.

Na současný stavební boom v dopravě hodně doplatili také obyvatelé prostějovské místní části Žešov. A to dokonce dvakrát.

Kvůli opravám brněnské výpadovky je totiž uzavřen most přes dálnici, takže čtvrť zůstala od Prostějova v podstatě odříznutá a obyvatelé musí do města jezdit složitě přes Určice. Uzavírka mostu navíc odsunula celkovou rekonstrukci rozbitého průtahu Žešovem, kterou radnice slibuje už roky.

„Práce měly odstartovat v dubnu letošního roku. Zahájení rekonstrukce místní komunikace v Žešově však bude možné až koncem léta, kdy bude opravovaný úsek přilehlé silnice uveden do zkušebního provozu,“ vysvětlil náměstek primátorky Prostějova Zdeněk Fišer.

Žešov tak čeká rekonstrukce páteřní komunikace včetně dešťové kanalizace a rozšíření stávajících parkovacích a odstavných stání spolu s opravami veřejného osvětlení. Stavební práce budou z technických a provozních důvodů rozděleny do dvou čtyřměsíčních etap. Náklady činí 13,5 milionu korun.

Nejčtenější

Exprimátor Přerova zemřel na lyžích, politiky se vzdal i kvůli sportu

Přerovský politik Vladimír Puchalský.

Bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský ve čtvrtek náhle zemřel. V čele města stál do loňských komunálních voleb. V...

Olomoucký elektrobus je až příliš moderní, cestujícím v rukavicích neotevře

V pravidelném provozu olomoucké městské hromadné dopravy začal sloužit první...

Nečekaný zádrhel řeší olomoucký dopravní podnik. Někteří cestující mají v těchto dnech problém dostat se do nového...

Největší lavina za 20 let. V Jeseníkách se utrhly stovky metrů sněhu

Zřejmě největší lavina za posledních dvacet let v Jeseníkách spadla v těchto...

Zhruba 300 metrů měřila na délku obrovská lavina, která v těchto dnech spadla v Jeseníkách. Místní takovou nepamatují...

Hledaný muž v ženských šatech prchal 14 hodin kanály až do vyčerpání

Hledaný muž převlečený za ženu se dal před policisty na útěk nejdříve potokem a...

Náročné pronásledování, které se nakonec změnilo spíš v záchrannou akci, absolvovali v úterý policisté s hasiči v...

Cyklokrosová mafie, hřímá Hekele. O českou medaili přišel v depu

Emil Hekele v depu na cyklokrosovém mistrovství České republiky v Holých Vrších.

Do cíle mistrovství republiky v cyklokrosu už nezbývalo ani pět kilometrů a Emil Hekele se při průjezdu do...

Další z rubriky

Hledaný muž v ženských šatech prchal 14 hodin kanály až do vyčerpání

Hledaný muž převlečený za ženu se dal před policisty na útěk nejdříve potokem a...

Náročné pronásledování, které se nakonec změnilo spíš v záchrannou akci, absolvovali v úterý policisté s hasiči v...

Olomouc zvyšuje nájmy, na opravy bytů přesto dala v rozpočtu méně peněz

Pohled na Olomouc.

O miliony korun méně na investice a opravy městských bytů posílá letos v rozpočtu vedení Olomouce. A to i přesto, že v...

Stál 29 milionů, teď stát marně prodává bývalý kněžský seminář za čtyři

Budova bývalého kněžského semináře ve Vidnavě na Jesenicku.

Trable s bývalým kněžským seminářem ve Vidnavě na Jesenicku pokračují. Stát se ho prostřednictvím Úřadu pro zastupování...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz