Dal moc komunistům, skončil kvůli darům. Teď Prostějov exprimátora ocenil

  4:53aktualizováno  4:53
Jako první po sametové revoluci přivedl k moci na prostějovské radnici komunisty včetně lidí, kteří zde seděli už v roce 1989 a volali po větších represích proti odpůrcům tehdejšího režimu. Později pak ve funkci skončil kvůli kontroverzním finančním darům. Teď exprimátor Miroslav Pišťák dostal Cenu města.

Bývalý primátor Prostějova za ČSSD Miroslav Pišťák (uprostřed), který v roce 2015 rezignoval kvůli kauze přijímání finančních darů od firmy a čelil kritice kvůli pozvání komunistů do vedení magistrátu, získal Cenu města za rok 2018. Vpravo současný primátor František Jura (ANO), vlevo jeho předchůdkyně ve funkci a Pišťákova nástupkyně Alena Rašková (ČSSD). | foto: Magistrát město Prostějova

Miroslav Pišťák přizval komunisty do rady města po komunálních volbách před pěti lety coby lídr vítězné ČSSD. Byl mezi nimi mimo jiné třeba někdejší agent vojenské kontrarozvědky Jaroslav Šlambor, který donášel na své nejbližší kolegy a komunisté ho vyslali do speciální špionážní operace proti rakouskému velvyslanectví.

Cenu města Prostějova za loňský rok si Pišťák převzal ve středu dopoledne navzdory nesouhlasu části opozice během projednávání na zastupitelstvu.

„Nemohu pro pana Pišťáka hlasovat, protože byl členem KSČ, lidových milicí a do koalice přivedl komunisty. Zapojil je do vedení města a oni tady svým způsobem fungují stále,“ prohlásil prostějovský zastupitel František Fröml.

Připomněl, že kvůli komunistům v radě někteří lidé Ceny města vrátili, například bývalá ředitelka divadla a jedna z mluvčích Občanského fóra z listopadu 1989 Jana Zikmundová, bývalý kancléř arcibiskupa Karel Kavička nebo muzikanti z kapely Létající rabín.

Opozici však na exprimátorovi vadily i další věci. „Je s ním spojena celá řada kontroverzních záležitostí a netransparentní přístup. Byl to on, kdo například bránil, aby občané mohli vystupovat na zastupitelstvu,“ popsal své námitky člen opozice Martin Hájek.

Na funkci rezignoval kvůli kontroverzním darům od firmy

Jan Navrátil pak připomněl, že Pišťák se podílel třeba na vykácení stromů u národního sportovního centra.

„Je to ten Pišťák, co přispěl ke zrušení jezdeckých kasáren a ten, co dal dar dvacet tisíc korun skautům, ale bylo to z peněz, co dostal od soukromé firmy,“ pokračoval Navrátil.

MF DNES v roce 2015 upozornila, že Pišťák a tehdejší náměstek hejtmana Alois Mačák dostávali na své soukromé účty statisíce od prostějovské společnosti DT výhybkárna a strojírna. ČSSD se od nich distancovala a oba rezignovali.

Na zastupitelstvu, které Ceny města schvalovalo, se na podporu exprimátora ozvali pouze komunisté.

„Neotírejte se o komunisty. Jsou daleko prospěšnější než pár lidí, díky kterým se tady dvě hodiny bavíme o nějakém jejich nesmyslu, a pak pro tento nesmysl je pět nebo šest lidí a ostatní jsou proti,“ prohlásil například Václav Šmíd, někdejší Pišťákův radní a za minulého režimu místopředseda národního výboru v Prostějově.

Nesuďte, abyste nebyli souzeni, říká Pišťák

Další radní z dob Pišťákova primátorování a bývalý agent kontrarozvědky Šlambor vysvětloval, že hodnocení opozice je povrchní a pomíjí obrovskou práci, kterou exprimátor udělal.

„Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Z pohledu času se některé věci jeví jinak, než ve chvíli, kdy se musí rozhodnout,“ tvrdil Šlambor.

Současný primátor Prostějova František Jura pouze podotkl, že se Šlamborem plně souhlasí.

Samotný exprimátor Pišťák nechtěl výtky opozice moc komentovat. „Nechci být příliš arogantní, ale některé věci, které říkali, prostě nejsou pravda. Já se řídím tím, co mi doporučuje Bible. Nesuďte, abyste nebyli souzeni, neodsuzujte, abyste nebyli odsouzeni, a odpouštějte, aby vám bylo odpuštěno,“ reagoval Pišťák.

Už před lety přiznal, že jeho víra v marxismus byl omyl mládí. Do roku 1970 pracoval v prostějovském Agrostroji, ale po sovětské okupaci byl z KSČ vyloučen. Pracoval jako dělník v kamenolomu, na hrazení bystřin, byl manipulační dělník a nakonec vedoucí expedice. Do politiky se vrátil až po sametové revoluci jako místostarosta, poté jako starosta a primátor Prostějova.

Pro byli i nejtvrdší kritici návratu KSČM na radnici

Opozice také namítala, že by si vyznamenání neměli udělovat politici mezi sebou, a snažila se prosadit, aby se o Cenách města hlasovalo po jménech. To však neprošlo.

Pro Pišťáka pak zvedli ruku i dva zástupci ODS, které hnutí ANO jako poslední vítěz voleb v Prostějově vzalo do rady města. ODS přitom byla jedním z nejtvrdších Pišťákových kritiků.

„Těžko si představit, že 25 let po válce by NSDAP zasedla na nějaké radnici. Že se toho dočkáme zrovna v Prostějově, to jsem opravdu nečekal. Koalici ČSSD, KSČM a hnutí PéVéčka považuji za skandální pošlapání demokratické prostějovské tradice,“ prohlašoval tehdejší lídr ODS v Prostějově Tomáš Blumenstein.

„Co se týče našich bývalých členů v PéVéčku, živě si vzpomínám, jak při odchodu z ODS prohlašovali, že se strana odchýlila od svých tradičních a pravicových hodnot. Deset dní po volbách ukázali pravý důvod, proč odešli, aby si udrželi koryta a moc,“ dodal Blumenstein v době, kdy skončil v opozici. Dnes je v radě města.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Za smrt kolegy při nehodě dostal hasič podmínku, sám přišel o nohu

Řidič hasičské cisterny Petr Matějíček čelí u soudu obžalobě z usmrcení z...

Šumperský soud potrestal hasiče Petra Matějíčka za tragickou nehodu cisterny jedoucí k zásahu podmíněným trestem....

Zastavení řidiče na základě údaje z tachometru bylo podle policie přiměřené

Policista v civilu zastavil muže na dálnici kvůli rychlé jízdě

Dohru v kázeňském řízení má netradiční policejní kontrola, která se odehrála v březnu na dálnici D46. Její videozáznam...

Sparta už si vybrala, favoritem na pozici trenéra je olomoucký Jílek

Olomoucký trenér Václav Jílek zachmuřeně sleduje vystoupení svých svěřenců...

Fotbalová Sparta má favorita na pozici trenéra. Je jím Václav Jílek, současný kouč Sigmy Olomouc. Byť všechno není...

Další z rubriky

V Prostějově se objevily vadné volební lístky, hlasy by neplatily

Lidem v části Prostějova přišly vadné hlasovací lístky pro blížící se volby do...

Někteří lidé v západní části Prostějova obdrželi špatné hlasovací lístky pro volby do Evropského parlamentu. Seznam...

Otevření nového mostu na klíčové olomoucké dopravní tepně hrozí zdržení

Pohled na místo v olomoucké Komenského ulici, kde kvůli budování...

Olomoučtí řidiči objíždějí už rok dříve velmi vytížený most v Komenského ulici. Kolony se táhnou úzkými cestami v...

U Hranické propasti hrozí pády stromů, rizikem je pro turisty i zábradlí

Turisty mířící k světovému unikátu dělí od příkrého srázu do propasti jen...

Správci chtějí lépe zabezpečit unikátní Hranickou propast. Ohrožují ji suché a nemocné stromy, které by do ní mohly...

Najdete na iDNES.cz