Prostějov vyhlásil boj byznysu s chudobou, centrum zaplňují nepřizpůsobiví

  4:54aktualizováno  4:54
Situace s nepřizpůsobivými lidmi, kteří se v poslední době stěhují do centra Prostějova, je kritická. Radnice už jmenovala speciální pracovní skupinu a obchod s chudobou, který je toho příčinou, chce zastavit. Nevylučuje ani zřízení bezdoplatkové zóny.

Prostějovská radnice se rozhodla zakročit proti zhoršujícím se problémům v centru města, které způsobují nepřizpůsobiví lidé stěhující se do ubytoven a volných bytů. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Do ubytoven a volných bytů v centru Prostějova se přistěhovaly už desítky sociálně slabších a nepřizpůsobivých obyvatel, kteří pobírají státní podpory na bydlení. Nyní v hloučcích posedávají na lavičkách, hádají se, pokřikují a obtěžují kolemjdoucí. Přes den se potloukají po zastavárnách a občerstveních, po večerech pak popíjejí například na městské tržnici. A jejich děti nezřídka mezi lidmi žebrají.

„Situace už je kritická a hrozí, že se do Prostějova budou z některých obcí stěhovat další nepřizpůsobiví a my budeme mít velké problémy. V centru se dnes objevuje poměrně velké množství přestupků, které jsou už za hranicí běžné slušnosti a normálního chování ve společnosti,“ říká náměstkyně primátora Prostějova Alena Rašková, která má na starosti sociální věci.

Policie potvrzuje, že stížností na veřejný pořádek v centru města v poslední době přibylo.

„Statistické údaje o stavu kriminality jsou zcela běžné, nicméně osobní zkušenosti některých občanů jsou jiné. Lidé si stěžují na hluk v denní dobu a rušení nočního klidu. Máme už několik oznámení v centru Prostějova na takovéto případy. Samozřejmě je zapotřebí zajistit, aby naše hlídky centrum města kontrolovaly častěji,“ sdělil šéf prostějovské městské policie Jan Nagy.

Problémy v centru bude řešit speciální pracovní skupina

Radní města navíc jmenovali speciální pracovní skupinu, která by se měla situací v centru zabývat.

„Budeme řešit hlavně to, jak problémy minimalizovat, co všechno se dá dělat, jak zlepšit prevenci, co může udělat městská a co státní policie. Budeme jednat i o tom, jak zamezit levným ubytovnám,“ přislíbila předsedkyně pracovní skupiny a náměstkyně primátora Rašková.

„V Prostějově víme o případech, kdy soukromníci do svých domů berou lidi jenom kvůli tomu, že dostanou doplatek na bydlení. Říká se tomu obchod s chudobou, a tím se samozřejmě budeme také zabývat,“ dodala.

Členy skupiny jsou městští zastupitelé, kteří měli zájem, nebo lidé, které doporučili, zástupci státní policie, sociálního odboru a například šéf městské policie.

„Chtěli bychom ještě více zefektivnit sociální služby, vhodně nastavit bezpečnostní opatření na území města a rozvíjet vzdělávací aktivity,“ podotkla Rašková.

Po vzoru Stražiska a dalších

Devítičlenná skupina se podle ní nechá inspirovat příklady z jiných obcí, kterým se podobné problémy podařilo úspěšně řešit.

Zónu bez doplatků na bydlení jako první v Olomouckém kraji prosadilo Stražisko na Prostějovsku, poté také Přerov. Ve Stražisku se situace s nepřizpůsobivými obyvateli zdejší ubytovny postupně zlepšila, v Přerově platí vyhláška v šesti ulicích a městu se tím v první fázi podařilo snížit počet ubytoven ze sedmnácti na dvanáct.

Bezdoplatkovou zónu vyhlásil také Lipník nad Bečvou, nová vyhláška platí ve všech ulicích nacházejících se uvnitř městských hradeb. Naopak marně o vyhlášení zóny bez sociálních dávek na bydlení usilovaly Přemyslovice na Prostějovsku.

Zřízení pracovní skupiny prosazovali na posledním jednání prostějovského městského zastupitelstva členové Okamurovy SPD, kteří mezi obyvateli uspořádali petici. Tu podepsaly stovky Prostějovanů.

„Na základě žádosti občanů, kterým vadí negativní změny v centru města v souvislosti s nastěhováním sociálně slabých lidí do bytů a nebytových prostor, jsme uspořádali petici. Ta požaduje vyhlášení takzvané bezdoplatkové zóny v centru města. Navrhujeme tedy zřízení speciální komise nebo pracovní skupiny, která by bez zbytečných odkladů připravila veškeré potřebné podklady,“ nadnesl člen zastupitelstva Pavel Dopita.

Koordinátorka sociálních služeb z prostějovské pobočky Člověka v tísni Pavlína Koláříková potvrdila, že v centru Prostějova v poslední době sociálně slabších obyvatel opravdu přibývá, plošné zřízení bezdoplatkové zóny však podle ní řešením není.

„Taková zóna se plošně dotkne úplně všech lidí, kteří tam bydlí, a může ublížit i těm, kteří se z nějakého důvodu ocitli na ubytovně a nemají jinou možnost, kam se přestěhovat. To podle nás není řešení,“ míní Koláříková.

V Ústí nad Labem situaci řešili zavedením bezdoplatkové zóny:

  • Nejčtenější

Pěstitel léčebného konopí Dvořák je ve vazbě, mířil do USA žádat o azyl

Jeden z nejznámějších tuzemských propagátorů léčebného konopí Dušan Dvořák z Prostějovska skončil ve vazbě, neboť se...

Mluvit se má o svobodě, ne o Babišovi. Přerov omezil projevy na oslavách

Vedení přerovské radnice rozhodlo, že na oslavách 30 let od sametové revoluce vystoupí jen dva řečníci včetně...

Niki, běda ti, jestli tě po středě nachytám v baru! říkával mu Brückner

Karel Brückner si vezme zlobivou hvězdu Vladislava Laudu po tréninku olomouckých fotbalistů stranou: „Niki, běda ti,...

Jágr: Když chceš něco dokázat, musíš jít tou nejtěžší cestou

Jaromír Jágr oslavil 17. listopad stylově, výhrou s Kladnem v Olomouci. A pak připomněl, že jen díky pádu režimu mohl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Bůh Karel! Kdyby nebylo Brücknera, nic bych neměl, říká jeho bývalý šéf

Ke středečním 80. narozeninám mu přinese originální obraz. Ale jak originální byl Karel Brückner? Vypráví jeho přítel a...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Padla jedna facka, řekli soudu manželé obžalovaní z útoku na romské děti

Přerovský okresní soud otevřel případ letošního napadení skupiny romských dětí v Lipníku nad Bečvou. Podle obžaloby na...

Na přehradě si někdo udělal ohňostroj, roztavil kus plastového mola

Policisté z Plumlova na Prostějovsku pátrají po ohňostrůjci z tamní přehrady. Odpálená pyrotechnika zapálila kus...

Vrátit dotaci nestačilo, kvůli opravě staré vily čeká starostu Vápenné soud

Obec Vápenná na Jesenicku musela před časem kvůli nedodržení podmínek vrátit desetimilionovou dotaci, kterou dostala na...

Prostějov vrátí důstojnost židovskému hřbitovu, kde lidé dříve venčili psy

Představitelé prostějovské radnice se 14. listopadu dohodli se zástupci židovských obcí na rehabilitaci starého...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz