Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. února 2023 Vanda

Chmurná vize pro Olomoucký kraj: do roku 2050 ztratí 76 tisíc lidí

  7:01
Jako by se Olomouc proměnila z krajské metropole na běžné okresní město s 25 tisíci obyvateli. Nebo z mapy regionu zmizel Přerov, Šumperk a další čtyři vesnice do tisíce obyvatel. Obyvatelstvo Olomouckého kraje bude do roku 2050 stárnout a vymírat, alespoň tak zní prognóza statistiků.
Obyvatelstvo Olomouckého kraj bude podle statistiků do roku 2050 stárnout a vymírat. Mimo jiné se tak bude snižovat počet rodiček a do škol proto bude chodit stále méně dětí. (ilustrační snímek)

Obyvatelstvo Olomouckého kraj bude podle statistiků do roku 2050 stárnout a vymírat. Mimo jiné se tak bude snižovat počet rodiček a do škol proto bude chodit stále méně dětí. (ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Olomoucký kraj podle Českého statistického úřadu Olomouc "odepíše" do roku 2050 ze současného počtu 636 585 obyvatel (údaj je k datu 12. 12. 2013 - pozn. red.) 76 tisíc.

"Celkový přírůstek obyvatel, zahrnující kromě toho přirozeného i přírůstek stěhováním, byl v Olomouckém kraji naposledy kladný v roce 2008. Od tohoto roku dochází ke každoročnímu úbytku počtu obyvatel," nastínil vývoj počtu obyvatel kraje mluvčí olomouckých statistiků Jiří Frelich. Z necelých 638 tisíc v současnosti tak poklesne do roku 2050 na 562 tisíc, úbytek tedy činí 12 procent.

Nejvíce dětí se v posledních letech narodilo v Olomouckém kraji v roce 2009, kdy jich přišlo na svět 7 134. Od tohoto roku dochází každý rok k poklesu.

"Tento trend bude pokračovat i v následujících letech, a to i přes předpoklad mírně zvýšeného počtu dětí narozených jedné matce," popsal Frelich.

Postupně se totiž sníží počet potenciálních rodiček. Počet narozených dětí tak bude klesat až do roku 2031, kdy se podle statistiků narodí o více než třetinu dětí méně než v roce 2009.

Rodičky budou stárnout, zvýší se ale průměrná délka života

Další roky sice očekávají statistici mírné zvýšení počtu dětí, ale ani toto číslo nepřesáhne hranici pěti tisíc.

A poroste i průměrný věk matek při porodu. "Za posledních dvacet let se průměrný věk matek zvýšil o více než 5,7 roku na současných zhruba 30 let. Dá se očekávat další zvyšování, byť zřejmě pomalejším tempem," sdělil Frelich.

Jednu dobrou zprávu pro nás statistici přece jen mají. Především díky lepší zdravotní péči se budeme dožívat stále vyššího věku. Jen za posledních dvacet let se v regionu zvýšila naděje dožití pro muže o 6,1 roku na 74 let a pro ženy o 4,6 roku na 81 let.

"I v následujících letech se dá očekávat další růst těchto ukazatelů, rychlejší tempo nastane u mužů. V roce 2050 bude mít žena šanci dožít se téměř 88 let a muž 83 let," nastínil Frelich.

Třetina obyvatel budou v roce 2050 senioři

Postupně však v populaci poroste počet i podíl obyvatel starších pětašedesáti let. Na začátku roku 2013 jich v kraji žilo 109 tisíc, v roce 2050 to bude už 185 tisíc seniorů. Jejich podíl v populaci v polovině století vzroste ze současných 17 na třiatřicet procent.

Naopak výrazněji poklesne počet lidí v takzvaném produktivním věku, tedy ve věku patnáct až šedesát čtyři let. Jejich počet se sníží o třicet procent. Ze 435 tisíc obyvatel v produktivním věku v současnosti jich tu za šestatřicet let bude žít jen 307 tisíc.

Trend stárnutí obyvatelstva se projeví i v růstu průměrného věku, který se ze 41,5 zvýší na rovných padesát let.

"V Olomouckém kraji převýšil počet obyvatel nad 65 let věku počet dětí do 14 let již v roce 2006. Na začátku roku 2013 už připadalo na 100 dětí 117 seniorů. Kolem roku 2031 budou dva obyvatelé starší 65 let na jedno dítě a v roce 2050 už to bude celkem 264 seniorů na 100 dětí," shrnul ze statistik Frelich.

Negativním důsledkem stárnutí populace bude vymírání regionu. V nejbližších letech budou podle olomouckých statistiků počty zemřelých spíše stagnovat na hodnotách kolem 6 700. Postupně jich ale bude přibývat.

"Je zřejmé, že přirozený přírůstek počtu obyvatel zaznamenaný v kraji v letech 2006 až 2010 se již opakovat nebude. Naopak rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých bude nadále záporný a bude se postupně zvyšovat," zdůraznil statistik.

Kraj nezachrání ani stěhování, víc lidí odchází než přichází

Migrace obyvatel v rámci republiky ani ze zahraničí Olomouckému kraji příliš nepomůže.

"Až do roku 2021 se předpokládá, že se více lidí z regionu vystěhuje, než se jich do něj nastěhuje. Postupně se propad počtu obyvatel způsobený migrací obrátí v přírůstky. Tyto přírůstky však budou velice nízké," upozornil Frelich.

Jakékoli "pobídky" ze strany politiků, které by motivovaly rodiny mít víc dětí, jsou podle odborníků nejen naivní, ale i finančně nebezpečné. Upozorňuje na to například Felix Koschin z Vysoké školy ekonomické v publikaci Co s ekonomickými důsledky stárnutí naší populace.

"Žádná propopulační opatření nebudou mít významný vliv na úroveň plodnosti, případně na stabilitu rodiny. To jsou jen zbožná přání těch, kteří se cítí zodpovědni za budoucnost národa," píše ve své knize Koschin.

Druhé kolo prezidenstkých voleb bude 27. a 28. 1. 2023. Volební místnosti jsou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.

  • Nejčtenější

Docentkou za 32 tisíc. Vyučující vysokých škol hrozí stávkou kvůli výdělkům

Učitelé humanitních a sociálně-vědních oborů na vysokých školách zvažují stávku. Projevila by se mimo jiné pozastavením...

Vyhrocený duel pro Spartu, slaví i Kladno a Kometa. Dominance Pardubic trvá

Mnoho branek a pouze jeden úspěch hostů nabídlo 44. kolo hokejové extraligy. Připsala si ho Sparta, která díky otočce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příjemná holka, jsme na ni hrdí, říká o nové první dámě její rodné město

Premium Máme první dámu, mohou si říkat lidé z Hanušovic na Šumpersku. Právě odtud manželka budoucího prezidenta České...

Dostavba D1 u Přerova se rozjela, zkomplikovat ji však mohou žaloby ekologů

I v nynějších mrazech pokračují přípravné práce pro stavbu posledního úseku dálnice D1 u Přerova. Chybějících deset...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vysokoškolští profesoři stále častěji utíkají na základky, mají tam víc peněz

Situace profesorů na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci začala být se stoupajícími náklady na život...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

V kraji se bourá kvůli sněhu a náledí, převrátil se i kamion se dřevem

Silnice v Olomouckém kraji na řadě míst od rána pokrývá sníh nebo sněhová břečka a stalo se už mnoho nehod. Podle zpráv...

Vlekaři vyhlížejí jarní prázdniny. Věří, že jim pomohou dohnat ztráty

Horská střediska v Jeseníkách finišují s přípravami na následující prázdninové turnusy, které začínají 6. února. Mnohé...

Technologie olomouckých vědců pozná dezinformátora i masového vraha

Vědci z Olomouce umí s pomocí textu profilovat osoby. Novinku si už nechali patentovat v USA. Prozkoumali díla...

Ukrajinská vlajka na radnici nepatří, hlásá petice v Uničově. Vadí i v Olomouci

Premium V Olomouckém kraji se objevují názory lidí, jimž vadí vyvěšené ukrajinské vlajky. Jsou mezi nimi také zaměstnanci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...