Přerov prohádal šanci na výstaviště. Máme jiné priority, zní z radnice

  6:52aktualizováno  6:52
Někdejší chlouba města - Výstaviště Přerov - je na prodej. Část areálu už má nového majitele, zbytek na kupce čeká. Nebude jím město, kraj ani stát. Nic na tom nezměnil ani ministr Marian Jurečka, který osobně v Přerově lobboval za to, aby radnice s pomocí státu výstaviště získala.
Vedení přerovského magistrátu (na snímku jeho budova) nevyužilo možnost získat areál tamního výstaviště. Podle primátora se město rozhodlo pro jiné priority a navíc by na výstaviště nemělo peníze.

Vedení přerovského magistrátu (na snímku jeho budova) nevyužilo možnost získat areál tamního výstaviště. Podle primátora se město rozhodlo pro jiné priority a navíc by na výstaviště nemělo peníze. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

„Měl jsem pocit, že se vlamuji do dveří někomu, kdo o to nestojí,“ vzpomíná ministr zemědělství Marian Jurečka na dojem, s jakým před dvěma lety opouštěl přerovskou radnici. Bylo krátce po komunálních volbách a ministr tehdy přijel, aby městu pomohl koupit přerovské výstaviště.

Firmám, které areál vlastnily, hrozil konkurz a Jurečka, který žije v Rokytnici u Přerova, nabízel městu státní účast prostřednictvím „svého“ výstaviště v Českých Budějovicích. Nyní ale zklamaný ministr už jen zdálky sleduje, jak insolvenční správce prodává někdejší chloubu Přerova znovu do soukromých rukou.

Přerovská opozice přitom tvrdí, že příležitost vlastnit výstaviště pohřbila osobní nevraživost mezi členy vládnoucí koalice a bývalým vedením radnice.

„Insolvenčnímu správci je jedno, kdo výstaviště koupí. Když ho získá nějaký spekulant a areál bude neustále měnit majitele, tak o něj definitivně přijdeme,“ obává se bývalý náměstek primátora Michal Zácha z ODS. Strana, která je dnes v opozici, vidí výstaviště jako rozvojovou lokalitu.

„Ve spolupráci s českobudějovickým výstavištěm mohla ožít v kulturní zónu pro výstavy i společenské akce. Kdyby to nefungovalo, mohli jsme ji nabídnout investorům,“ vysvětlil Zácha, který schůzku s ministrem Jurečkou inicioval a jako člen bývalého vedení města se jí také účastnil.

„Pan ministr dal městu jasnou a lukrativní nabídku. Po radnici chtěl jen tři věci - nějakou spoluúčast, spolupráci a makat na tom. Radní Jiří Kohout (Společně pro Přerov) pak v diskusi na Facebooku napsal, že když se jednání účastnil Zácha, bylo předem odsouzeno k záhubě. To svědčí o zdejší politické kultuře. Zájem města a občanů není nadřazen osobním půtkám,“ popsal Zácha.

Primátor: O politiku nejde, město nemá na výstaviště peníze

Bývalá přerovská koalice stran ODS, ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL schytala v posledních volbách debakl. Nyní na radnici vládne uskupení ANO, Společně pro Přerov, Nezávislí a Za prosperitu Přerova a jeho místních částí. Primátorem je někdejší lídr opozice a dlouholetý kritik bývalého vedení města Vladimír Puchalský. I on byl na jednání s ministrem Jurečkou.

„Schůzka byla naprosto neformální. Shodli jsme se na závěru, že město bude uvažovat o možnosti koupit výstaviště za předpokladu, že stát prostřednictvím Výstaviště České Budějovice do celého projektu vstoupí. A to se nestalo,“ uvedl Puchalský. Podle něj v současné době radnice o majetkové účasti na výstavišti neuvažuje.

„Celé to území je vhodné spíš pro rozvoj soukromých zájmů. Nevidíme tam pro město žádný potenciál, máme úplně jiné priority,“ vysvětlil s tím, že město chce přednostně řešit průmyslovou zónu na letišti, dostavbu dálnice, průpich Přerova nebo také železniční zastávku v Předmostí. Zároveň odmítl, že by v rozhodnutí nevyužít potenciál výstaviště hrála roli politika.

„ODS se velice mýlí, nejde o to, že to tlačí právě ona. Město nemá na výstaviště prostředky a chce, aby ho využily soukromé firmy.

Využití areálu posoudí studie, kulturní akce mají zůstat

Výstavnictví má v Přerově historii dlouhou více než 130 let. Město proslavily hlavně celonárodní výstavy hospodářských plemenných zvířat, které v druhé polovině 20. století dokázaly přilákat i desetitisíce lidí. Naposledy patřil areál třem soukromým firmám, které skončily v konkurzu. Třetinu majetku nedávno koupila přerovská společnost Visimpex, další dvě na nového majitele čekají.

„O halu uprostřed výstaviště má zájem firma Emos, ale zatím jsme se nedohodli na ceně. My chceme 35 milionů, společnost nabízí zhruba 28 milionů,“ prozradil insolvenční správce Martin Koubek. Jak tvrdí, na začátku se snažil prodávat areál jako celek, ale bylo to nereálné.

„Cena byla kolem 75 milionů a takový zájemce se v dnešní době skoro nedá najít,“ podotkl. Majetkovou účast na výstavišti podle něj odmítl i Olomoucký kraj, respektive jeho hejtman Jiří Rozbořil.

Společnost Visimpex koupila část výstaviště, kde se konají koncerty, tradiční pivní slavnosti, ale také setkání chovatelů exotického ptactva a bleší trhy. Ředitel Visimpexu Jan Valter uvedl, že firma si nechává zpracovat studii, která napoví, jak lze areál využít. Ujistil přitom, že o kulturní akce Přerované nepřijdou.

„Část areálu bude sloužit rozvoji našeho podnikání. Ta ale nezasahuje do prostor, kde se konají společensko-kulturní akce. Ty chceme zachovat a dát jim do budoucna řád, aby měly formu a úroveň,“ sdělil Valter.

Nejčtenější

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Grafik vrátil čas. Vytvořil „snímek“ Keltů na skále, na níž dnes stojí Olomouc

Snímek zobrazující skálu, na níž dnes stojí historické centrum Olomouce....

Přes objektiv se olomoucký fotograf a grafik Michal Botek dokázal podívat do dávné minulosti města. Po týdnech příprav...

Legenda Brückner: Nikdy jsem nevedl hráče k nefér chování a simulování

LEGENDA. Karel Brückner převzal Evropskou cenu Fair Play s názvem „Spirit of...

Obřadní síň olomoucké radnice zaplnili sportovci a vestoje dlouho, předlouho aplaudovali bělovlasému muži, který vše...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Ve vědeckých časopisech už za úplatu vyšly i úplné bláboly, varuje expert

Vědec Tomáš Václavík z katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké...

Vědce a vědecké bádání zaslepila posedlost po kvantitě publikovaných článků, varuje mezinárodní studie, podle níž počet...

Další z rubriky

VIDEO: Záchrana lyžařů z lanovky v areálu Filipovice, pomáhal i vrtulník

Kvůli technické závadě se zastavila lanovka ve Filipovicích na Jesenicku (16....

Desítky lyžařů zachránili ze stojící lanovky ve skiareálu Filipovice na Jesenicku hasiči, horští záchranáři, policisté...

Sochu Masaryka jim zničili nacisté, pak i komunisté. Hranice chystají třetí

Školní náměstí v Hranicích na Přerovsku.

Na třetí pokus se radnice v Hranicích na Přerovsku pokusí o trvalou připomínku prvního československého prezidenta T....

Ponurý příběh olomouckého kina Central, jeho správce skončil v Dachau

Alexandr Jeništa, vedoucí produkčního oddělení v Muzeu umění Olomouc, v sále v...

Nejprve věznice, pak sídlo židovských podnikatelů, za války kabaret oblíbený u vojáků wehrmachtu, smrt někdejšího...

Najdete na iDNES.cz