Statici našli v centru Olomouce další dům s nestabilní římsou

  15:14aktualizováno  15:14
V centru Olomouce odborníci objevili další dům s nestabilní římsou. Chodce ohrožuje historická budova na rohu Horního náměstí a Pavelčákovy ulice, v níž sídlí galerie Mona Lisa. Po loňském zřícení části štítové zdi polikliniky je to už čtvrtá budova v centru města, kterou statici vyhodnotili jako rizikovou.

Statici našli na dalším domu v centru Olomouce nestabilní římsu. Tentokrát jde o budovu, v níž mimo jiné sídlí galerie Mona Lisa. | foto: Petr Janeček, MAFRA

"Odborníci zjistili poměrně značné vybočení části střešní římsy," nastínil olomoucký primátor Martin Novotný s tím, že nikdo neví, zda by římsa vydržela ještě pět nebo třeba dvacet let.

"Je to ukázka toho, v jakém stavu může být zvnějšku naprosto perfektně vypadající dům po opravě zhruba před čtrnácti lety. Všechno vyhlíželo naprosto dokonale, ale po poklepání na zdivo se objevilo poměrně velké vybočení jeho části. A na půdě je dlouhá trhlina, která ukazuje celkové poškození," dodal.

Ještě odpoledne proto u domu, který patří městu, začalo růst lešení a odborníci se pustí do oprav. Ty však nebudou snadné, římsu totiž bude nutné rozebrat.

"Podle statika zdivo nelze opravit, poškození je v délce deseti metrů," vysvětlil ředitel Správy nemovitostí Olomouc Roman Zelenka.

Vlnu kontrol spustily dva pády zdí, při kterých zemřel člověk

Opravu domu, který je národní kulturní památkou, musí město konzultovat také s památkáři.

"Budeme se snažit minimalizovat náklady tak, aby se nemusela bourat celá střecha," dodal Zelenka s tím, že statici ihned prohlédli také sousední dům na Horním náměstí, v jehož přízemí se nachází restaurace s letní zahrádkou. Ten má podle něj zdivo v pořádku.

Špatný stav římsy domu na Horním náměstí odhalila jedna z kontrol, kterou město spustilo po tragickém pádu zdiva z domu v ulici 8. května. Pod sutinami zde před dvěma lety zahynula osmasedmdesátiletá žena (více čtěte zde).

Úředníci poté  v olomoucké památkové rezervaci z veřejně přístupných míst alespoň vizuálně zkontrolovali 46 budov. Objevili špatné fasády, ale i trhliny či chybějící části korunních říms a střešní tašky.

Olomoucká radnice pak loni v říjnu kvůli dalšímu hrozivému pádu části střešní zdi polikliniky Spea (podrobnosti zde) rozhodli, že radnice investuje až 1,4 milionu korun do důkladné kontroly stability střešních říms a atik na budovách v památkové rezervaci.

Město nabízí majitelům domů pomoc, mnozí nejeví zájem

Soukromým majitelům domů přitom město nabídlo posudek od statika placený z městské kasy. Do první etapy kontrol placených městem spadá 123 objektů.

Podle tajemníka magistrátu Jana Večeře však řada majitelů nemovitostí v historickém centru Olomouce nemá o pomoc zájem a ke kontrolám přistupují nezodpovědně.

"Město nabídlo vlastníkům finanční pomoc až do výše deseti tisíc a dva měsíce záboru veřejného prostranství zdarma. Doposud se ale nikdo nepřihlásil. Vlastníci si zřejmě neuvědomují, že jsou trestně-právně zodpovědní za stav svých nemovitostí," upozornil Večeř.

Radní podle primátora proto nyní zvažují, jakými prostředky soukromé vlastníky budov v centru ke kontrolám donutit.

"Uvažujeme například o tom, že povolení pro venkovní posezení před soukromými budovami v centru města podmíníme předchozí kontrolou statikem," řekl Novotný.

Nejčtenější

Neznačený kraj sjezdovky, pozdní příjezd sanitky. Úraz lyžařky provází spory

Ilustrační snímek

Nepříjemnou pacientskou zkušenost má za sebou zdravotní sestra šumperské záchranky. Na lyžích si poranila páteř, přesto...

Grafik vrátil čas. Vytvořil „snímek“ Keltů na skále, na níž dnes stojí Olomouc

Snímek zobrazující skálu, na níž dnes stojí historické centrum Olomouce....

Přes objektiv se olomoucký fotograf a grafik Michal Botek dokázal podívat do dávné minulosti města. Po týdnech příprav...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Legenda Brückner: Nikdy jsem nevedl hráče k nefér chování a simulování

LEGENDA. Karel Brückner převzal Evropskou cenu Fair Play s názvem „Spirit of...

Obřadní síň olomoucké radnice zaplnili sportovci a vestoje dlouho, předlouho aplaudovali bělovlasému muži, který vše...

Čecha postihla v Anglii mrtvice, pomoc mu zajistila linka 112 z Olomouce

Operátor olomouckého operačního střediska tísňové linky 112 a 150 Martin...

Poskytnutí pomoci přes půl Evropy zvládlo v uplynulých dnech operační středisko tísňové linky 112 z Olomouce. Díky ní...

Další z rubriky

Řemeslník vzal zálohu a rozboural část bytového jádra, pak už se neukázal

Ilustrační snímek

Nepoctivého řemeslníka, který vzal zálohu, ale pak vydržel pracovat jediný den, stíhají kriminalisté ze Šumperska....

Zahradník našel v křoví pistoli, cestou z hospody ji nechal na lavičce

Zahradník našel při práci v křoví pistoli, na čas si ji ale nechal. Když ji...

Nemalé problémy si způsobil muž, který během své zahradnické směny našel v křoví pistoli. Tu si dočasně nechal a když...

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz