Tisíce lidí žijí už rok v nejistotě, zda jejich pitná voda neškodí dětem

  9:44aktualizováno  9:44
Nejistota bezmála čtyř tisíc lidí ohledně kvality vody, která jim ve třech obcích na Olomoucku teče z kohoutku, už trvá více než rok. K nákupům té balené je odsoudily dusičnany vyplavené z okolních polí.

Jana Ligurská je jednou z obyvatelek Věrovan na Olomoucku, kde jsou stejně jako ve dvou blízkých obcích problémy s množstvím dusičnanů v kohoutkové vodě. Dětem kvůli tomu kupuje balenou vodu. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Přestože nyní množství škodlivin ve vodě kleslo, obavy z poškození zdraví zůstávají. K aktuálním výsledkům měření se lidé totiž nedostanou. Změna ale může přijít nejdříve za půl roku. Šance na dotaci na nový vodovod navíc obcím unikla o tři dny.

"Vím, že dusičnany v naší vodě jsou. Jejich množství kolísá, chvilku je jich nad limit a chvilku pod něj. Ta voda tak nemá moji důvěru," líčí Jana Ligurská, matka dvou malých dětí z Věrovan na Olomoucku. Informace čerpá z webu Moravské vodárenské.

Ve Věrovanech stejně jako v sousedním Dubu nad Moravou a obci Charváty platí od srpna 2011 výjimka Krajské hygienické stanice pro vyšší množství dusičnanů v pitné vodě. Její stav tak "sladila" se zákonem. Zároveň upozornila, že se z tamní "kohoutkové" nesmí vařit dětem do jednoho roku. Její pití by pak měly omezit těhotné a děti do pěti let.

Mateřské školy a rodiče v trojici obcí proto kupují balenou vodu. "Po zveřejnění informace o dusičnanech v našem vodovodu v médiích lidé dokonce vykoupili místní obchod," vzpomíná Ligurská.

Ze začátku tak pro své dnes čtyřleté a jedenapůlroční děti vozila pitnou kohoutkovou vodu od svých příbuzných z Tovačova, nyní ji nakupuje. "Finanční náklady zase tak velké nejsou. Vadí mi ovšem nošení těžkých PET lahví a poté jejich odvoz. Vnímám to jako určité omezení a zásah do života, když jinde teče pro děti pitná voda přímo doma z kohoutku," doplňuje.

Lidem chybí aktuální data, výsledky rozborů mají jen zpětně

A to navzdory tomu, že v první části letošního roku množství dusičnanů v tamním vodovodu kleslo. Místní o tom ale tehdy nevěděli. "Přístup teď mám jen k výsledkům měření za období od března až do června. Na webu je zveřejňují zpětně, a navíc jde o průměr za dané čtvrtletí. V tom se navíc kolísání, k němuž tu dochází, ztratí," přemítá Ligurská.

Chybí jí ale aktuální data. Jak kvalitní či nekvalitní voda jí právě teď teče v kuchyni, nemá tušení. Dětem ji proto v žádném případě nedává. "Přitom tu vídám auto vodohospodářů. Ze zákona po navýšení limitu musí dusičnany měřit častěji, ale výsledky nikde nejsou," říká Ligurská.

"Navíc jsem vloni zjišťovala, zda nám nesníží poplatky za vodu, když ji nemůžeme naplno využívat. Odpověděli, že ne, důvodem byly právě vyšší náklady na tato mimořádná měření. Ocenila bych tak, kdyby je zveřejnili," dodává.

Řešením pro ni a další bezmála čtyři tisíce lidí z Olomoucka je podle hygieniků a vodohospodářů napojení dusičnanem zasažených obcí na vodovod obce Blatec. Jednání s jejími představiteli má na starosti starosta obce Charváty Zdeněk Dostál.

Dotace na stavbu nového přivaděče unikla o tři dny

Příprava stavby přivaděče, o níž se poprvé bez úspěchu jednalo již před čtyřmi lety, podle něj pokročila. Ovšem úspěšné finále, které by vyvrcholilo bojem o dotaci, Svazku obcí Dub nad Moravou, Věrovany a Charváty uniklo o tři dny.

"Získali jsme již územní rozhodnutí, ale nabylo platnosti o chvíli později, takže naši žádost zamítli a vyloučili nás ze soutěže," líčí Dostál. Kromě čekání na její další kolo v příštím roce má Dostál v záloze spolu s ostatními starosty i jiné řešení. Skrývá se v nyní nevyužívané studni u Věrovan.

"Podle prvních rozborů jsou zde dusičnany v limitu, čekají nás ovšem ještě další zkoušky. Pokud by tato voda byla v pořádku, propojili bychom tuto studnu s naším vodovodem a o přivaděči z Blatce bychom už ani neuvažovali," plánuje starosta.

Výjimka od hygieniků, díky níž jsou případné výkyvy množství dusičnanů v souladu se zákonem, platí do konce srpna 2014. "Pokud do uvedeného data nebude možné zabezpečit požadovanou kvalitu pitné vody, může orgán veřejného zdraví povolit její prodloužení na další tři roky," přibližuje mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.

Ligurské stejně jako jejím sousedům tak prozatím nezbývá nic jiného než pozorně sledovat předpověď počasí. Právě déšť je pro trojici obcí na Olomoucku rozhodující. Dusičnany v jejich vodovodu pocházejí ze zemědělských hnojiv z okolních polí. Za nynějším zlepšením kvality stojí celkově nižší množství srážek v letošním roce, voda méně vymývá dusičnany z horní vrstvy půdy.

Nejčtenější

Exprimátor Přerova zemřel na lyžích, politiky se vzdal i kvůli sportu

Přerovský politik Vladimír Puchalský.

Bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský ve čtvrtek náhle zemřel. V čele města stál do loňských komunálních voleb. V...

Největší lavina za 20 let. V Jeseníkách se utrhly stovky metrů sněhu

Zřejmě největší lavina za posledních dvacet let v Jeseníkách spadla v těchto...

Zhruba 300 metrů měřila na délku obrovská lavina, která v těchto dnech spadla v Jeseníkách. Místní takovou nepamatují...

Olomoucký elektrobus je až příliš moderní, cestujícím v rukavicích neotevře

V pravidelném provozu olomoucké městské hromadné dopravy začal sloužit první...

Nečekaný zádrhel řeší olomoucký dopravní podnik. Někteří cestující mají v těchto dnech problém dostat se do nového...

Hledaný muž v ženských šatech prchal 14 hodin kanály až do vyčerpání

Hledaný muž převlečený za ženu se dal před policisty na útěk nejdříve potokem a...

Náročné pronásledování, které se nakonec změnilo spíš v záchrannou akci, absolvovali v úterý policisté s hasiči v...

Cyklokrosová mafie, hřímá Hekele. O českou medaili přišel v depu

Emil Hekele v depu na cyklokrosovém mistrovství České republiky v Holých Vrších.

Do cíle mistrovství republiky v cyklokrosu už nezbývalo ani pět kilometrů a Emil Hekele se při průjezdu do...

Další z rubriky

Exprimátor Přerova zemřel na lyžích, politiky se vzdal i kvůli sportu

Přerovský politik Vladimír Puchalský.

Bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský ve čtvrtek náhle zemřel. V čele města stál do loňských komunálních voleb. V...

Šumperská nemocnice koupila Internu Zábřeh, chce mít víc lůžek

Budova A Interny Zábřeh

Privátní Interna Zábřeh, která poskytovala ošetřovatelská lůžka pro celou spádovou oblast, se stala součástí šumperské...

O polovinu více mrtvých. Loňský rok byl na silnicích v kraji tragický

Snímek z místa tragické nehody, při níž u odbočky na Bohuňovice na tahu mezi...

Výrazný nárůst počtu mrtvých přinesl podle policejních statistik loňský rok na silnicích v Olomouckém kraji. Podepsalo...

Najdete na iDNES.cz