Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 16. října 2021 Havel

Teď tu máme dokonalý přehled, těší primáře modernizace dětské kliniky

  7:00
Olomoucká dětská klinika má novou jednotku intenzivní a resuscitační péče. Pracoviště s třinácti lůžky pro péči o děti v kritickém stavu, vážně nemocné či po nejrůznějších úrazech a operacích, otevřela nedávno olomoucká fakultní nemocnice na své dětské klinice.

Nový primář dětské JIP v Olomouci Miroslav Šeda. | foto: Teichmann LiborMF DNES

Lékaři včetně primáře Miroslava Šedy vyhlíželi moderní dětskou kliniku už řadu let. Nový objekt se řadí mezi nejmodernější v Česku i Evropě. Mimo prvotřídní péče malým pacientům v maximální míře zpříjemňuje hospitalizaci. „Děti pobyt na klinice snášejí překvapivě dobře,“ říká primář Miroslav Šeda.

Novou jednotku intenzivní a resuscitační péče (JIRP) jste otevřeli minulý týden, jak dlouho jste pociťovali nutnost obměny?
Již mnoho let.

V čem vám původní jednotka nevyhovovala?
Především svým umístěním a rozvržením, dále i z hlediska hygienicko-epidemiologického režimu. Pocházela z konce 70. let a byla v šestém patře bez návaznosti na centrální operační sály. Jedna dlouhá chodba, ze které vycházely pokoje, s pracovnou lékařů a zároveň i sesternou na konci. Nová JIRP se teď nachází ve stejném patře jako zmiňované sály a oddělení, kde jsou hospitalizováni dětští pacienti po zákrocích v ústech.

Miroslav Šeda

 • Narodil se roku 1967 v Hustopečích, vystudoval lékařskou a posléze i právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně.
 • Má atestace pro anesteziologicko-resuscitační oddělení, pediatrii, intenzivní medicínu a praktické lékařství pro děti a dorost.
 • Po studiích působil 24 let na klinice dětské anesteziologie a resuscitace v Brně.
 • Ve Fakultní nemocnici v Olomouci pracuje od roku 2015 na jednotce intenzivní a resuscitační péče dětské kliniky, od roku 2020 na pozici primáře.
 • Je rozvedený a má jedno dítě.
 • Mezi jeho záliby patří historie, kynologie a sport.

Dostala jednotka i nové přístrojové vybavení?
Je z původní JIRP, máme ale přislíbené nové monitory.

Vaše pracoviště teď patří k nejmodernějším v Česku i v Evropě. Co ho odlišuje od jiných?
Máme tři chlouby. Jednak nové a praktické uspořádání s centrálním velínem, ze kterého paprsčitě vycházejí jednotlivé prosklené boxy. Sestřičky tak mají dokonalý přehled o pacientech. Dále tady máme prostorný a skvěle vybavený přijímací sálek s anesteziologickým přístrojem, rozvodem plynů a elektrokoagulací. Zde u pacientů můžeme provádět krátké akutní zákroky v částečné i celkové anestezii a nemusíme je převážet na centrální operační sály, což mě jako i dětského anesteziologa velmi těší.

Ještě nějaká chlouba?
Ano, box zvaný matka plus dítě se samostatnou klimatizační jednotkou s aktivním odsáváním a vstupním i výstupným filtrem. Můžeme zde tedy hospitalizovat a případně i mít na dýchacím přístroji pacienta s vysoce infekčním onemocněním, jako je například spalničková bronchopneumonie či spalničková encefalitida. Potřeba takového boxu vyvstala obzvláště teď, v období covidové pandemie.

Jak se vůbec odlišuje dětská jednotka intenzivní péče od té pro dospělé pacienty?
Především komplexností péče a věkovým rozsahem. Poskytujeme multioborovou intenzivní péči, a to interní i chirurgickou, zároveň fungujeme jako dětské lůžkové anesteziologicko-resuscitační oddělení. Staráme se o děti od novorozenců až po devatenáctileté. Tomu musí odpovídat vzdělání, schopnosti a dovednosti lékařů i sester a zároveň i přístrojové vybavení.

S jakými dětskými případy se nejčastěji setkáváte?
Naší JIRP za rok projde kolem osmi stovek pacientů, spádovou oblastí je Olomoucký a Zlínský kraj. Mezi nejčastější diagnózy patří úrazy, otravy, infekce, metabolická onemocnění či pooperační stavy.

Pacienty jsou děti, umožňujete rodičům být s nimi nepřetržitě?
Je třeba si uvědomit, že každá JIRP je z hlediska charakteru pacientů, poskytované péče, provozu a hygienicko-epidemiologického režimu odlišné pracoviště než běžné standardní oddělení. I přesto se v těchto intencích snažíme, aby přítomnost rodiče u dítěte byla co nejdelší, nesmí však narušovat léčebný plán, provoz oddělení, ochranný režim a práva jiných rodičů.

Který případ nebo pacient vám nejvíc utkvěl v paměti?
Před dvěma lety mi ve službě na JIRP přivezla záchranná služba asi desetiletou dívku po škrcení na houpačce, zástavě oběhu, resuscitaci a vdechnutí zvratků. Už při předání byla nestabilní a dýchací přístroj ji obtížně prodýchával. Předpokládal jsem pneumotorax (vniknutí vzduchu do pohrudniční dutiny – pozn. red.) po resuscitaci. Domněnku však nešlo ověřit pomocí rentgenového snímku, protože obě laborantky byly na operačních sálech. Během několika minut došlo k poklesu srdeční akce a zástavě oběhu, takže jsem musel rychle jednat.

Co jste udělal?
Naslepo jsem zavedl hrudní drény. Naštěstí se můj předpoklad ukázal jako správný. Z drénů vyletěl proud vzduchu, bleskurychle se obnovila srdeční akce i dýchání. Pacientku jsme poté ponechali 48 hodin v hypotermii (umělém řízeném snížení tělesné teploty – pozn. red.), provedla se bronchoskopie s odstraněním zvratků z plic a léčba otoku mozku. Za dva týdny odcházela domů bez jakéhokoliv neurologického postižení. Byl to málem zázrak.

Na oddělení pečujete o malé pacienty v kritickém stavu, vážně nemocné nebo například po nejrůznějších úrazech a operacích. Pokud děti vnímají, co se kolem nich děje, jak pobyt zvládají? Mají nějaká „rozptýlení“?
Děti pobyt na JIRP snášejí překvapivě dobře, se sestřičkou si mezi sebou vytvoří vzájemnou důvěru. K rozptýlení patří televize na jednotlivých boxech, tablety a hračky.

Práce v nemocničním prostředí, zvlášť u dětí, je bezpochyby psychicky velmi náročná. Jak relaxujete?
Na vycházkách se svým bulteriérem Ozzym. Také se snažím pravidelně běhat a cvičit, rovněž se zajímám o historii a numismatiku.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíOlomoucProstějovPřerovŠumperkJeseník, další

 • Nejčtenější

Inspekce zavřela pekárnu plnou myšího trusu, byl v přepravkách i na stolech

Fotografie odhalující nevábné zákulisí místa, kde se vyrábí jídlo, zveřejnila v těchto dnech Státní zemědělská a...

Za presumpci neviny dostal Zlámal pokutu: Vadí mi, že nás Skotové mají za rasisty

Zdeněk Zlámal, bývalý fotbalový brankář, jenž poslední tři roky působil v Heart of Midlothian, dostal od skotského...

Deset let tahal kameny. Důchodce sám postavil v lese hrádek Špacírštejn

Z mnoha tisíců kamenů poskládal šestasedmdesátiletý Zdeněk Procházka zříceninu hrádku, která je ukryta v malebném...

Pád mocného muže ANO Faltýnka, který dirigoval dění ve Sněmovně

Jaroslav Faltýnek, jedna z dosud nejvlivnějších osob v hnutí ANO, přišel o pozici v čele poslaneckého klubu dosud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bartoš má před sebou ještě práci, říká končící vykroužkovaný Pirát Pikal

Jediný představitel Pirátů zvolený před čtyřmi lety v Olomouckém kraji Vojtěch Pikal neobhájil svůj poslanecký post....

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

 • Další z rubriky

Zdražení jízdného v Olomouci. Lidé nasednou do aut, varuje opozice

Zdražovali už loni a nyní zvažují představitelé olomouckého dopravního podniku tento nepopulární krok znovu. Olomoucká...

Zahrádkářská kolonie v Olomouci bude na prodej, lidé se obávají výstavby

Po více než padesáti letech mohou olomoučtí zahrádkáři přijít o své zahrádky. Správa železnic se totiž rozhodla zbavit...

Na nádraží v Přerově shořela budova obývaná bezdomovci, dva přiotrávil kouř

V areálu železničního nádraží v Přerově v noci hořela dřevěná budova, ve které žili lidé bez domova. Dva z nich musela...

Do střechy zatéká, Prostějov proto chystá velkou opravu umělecké školy

Novou fasádu i střechu dostane prostějovská Základní umělecká škola Vladimíra Ambrose. Ukázalo se, že do budovy stojící...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Jdu do toho kvůli synovi a penězům, říká Hanychová o nové práci

Agáta Hanychová (36) bude jednou ze soutěžících druhé řady reality show Like House. V pořadu influenceři trávící čas ve...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...