Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku.

Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku. | foto: J.A.Talskýpro iDNES.cz

Jesenické lázně léčící čistým vzduchem pátrají, odkud do hor přišel smog

  • 4
Po mnoha letech zasáhla tuto zimu jesenické lázně smogová situace. Jindy křišťálově čistý vzduch zaplnilo výrazně nadlimitní množství škodlivin. Vedení lázní nyní pátrá, odkud se v horách vzaly.

Ačkoli se honosí prestižním přízviskem klimatické a patří k místům s mimořádně čistým vzduchem, neubránily se Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku v minulých týdnech nepříjemnému smogu. Stanice Českého hydrometeorologického ústavu přímo v areálu opakovaně naměřila výrazně překročené limity polétavého prachu.

Lázně přitom leží v nadmořské výšce kolem 600 metrů a tak vysoko bývá smogová situace jen výjimečně.

„Inverzní vrstva, která nepustí škodliviny do větších výšek, aby se rozptýlily do ovzduší, se tentokrát dostala až nad naši stanici v lázních. Proto se zde nadlimitně zvýšila koncentrace polétavého prachu,“ vysvětlují meteorologové, kteří mají měření na stanici na starosti.

Jinde v Jeseníkách meteorologové stanice na měření čistoty vzduchu nemají, ovšem i bez nich odborníci zaznamenali v obdobných výškách problémy. „I kolem 600 až 700 metrů byl vzduch cítit imisemi,“ potvrdil Jindřich Chlapek ze Správy CHKO Jeseníky.

Podle údajů z měřicí stanice byl limit na obsah polétavého prachu ve vzduchu překročen trojnásobně a celkově se pohyboval výrazně nad limitními hodnotami sedm dnů.

„Smogová situace byla skutečně extrémní. Naposledy byly u nás imisní hodnoty překročeny tak výrazně v roce 2010,“ uvedl generální ředitel Priessnitzových léčebných lázní Roman Provazník.

Lázně nesmí překročit limit škodlivin více než 35 dnů v roce

Kvalita vzduchu je přitom v lázních pod přísným dohledem. Aby si zachovaly statut klimatického léčebného ústavu, nesmí překročit limit škodlivin v ovzduší více než 35 dnů v roce.

„Tuto podmínku plníme každoročně s velkou rezervou, přesto se snažíme zjistit původ těchto exhalací a zda jejich obsah ve vzduchu můžeme alespoň zčásti ovlivnit,“ řekl Provazník.

Lázně si proto podle něj nechají vypracovat podrobný rozbor, který ukáže, odkud se škodliviny do lázní dostávají. „Těžko bychom ovlivnili například zdroje na území Polska, ale pokud tu hrají roli topeniště v Jeseníku a okolí, je možné s tím něco dělat,“ sdělil.

Právě Polsko je považováno za stát, který má podle ekologů nejznečištěnější ovzduší v Evropě. Před třemi lety například organizace Envirta zjistila, že na kvalitě ovzduší na Ostravsku mají škodliviny z Polska asi poloviční podíl. Rovněž na Jesenicko často proudí vzduch od Polska. „Uvidíme, jaké budou závěry, které nám zpracovává ČHMÚ,“ poznamenal Provazník.

Vzduch je „nabitý“ ionty z tektonického zlomu pod kopcem

Jedinečné ovzduší je vedle vodoléčebného odkazu slavného zakladatele lázní Vincenze Priessnitze jejich hlavní devizou. Bez mimořádně čistého vzduchu „nabitého“ ionty z tektonického zlomu pod kopcem, na němž stojí, si totiž nelze zdejší lázně vůbec představit.

Předloni kvůli tomu například řešily problém s hustou dopravou, která provází ohromný zájem návštěvníků o místní unikátní přírodní balneopark. Počet aut, jejichž výfukové plyny rovněž mohly ohrozit klíčový statut klimatických lázní, nakonec pomohla snížit změna v systému parkování.

„Jednodenní“ návštěvníci, jichž zvlášť v létě přijíždí i tisíce denně, od té doby musejí auta nechat na odstavném parkovišti mimo areál.

Lázně, které leží na jižním svahu Studničního vrchu na okraji Rychlebských hor, jsou vzdáleny dva kilometry od města. Okolí neprotíná žádná silniční tepna ani se poblíž nevyskytuje těžký průmysl či jiné významné zdroje znečištění. Také proto patří Priessnitzovy lázně mezi pouhou trojici státem uznaných klimatických lázní v Česku.

Pod areálem se navíc kříží dva tektonické systémy, ze kterých se uvolňují radionuklidy ionizující ovzduší. Vědci je považují za příznivý biogenní faktor a řadí Priessnitzovy lázně v naměřených hodnotách na první místo na světě. V prestižním žebříčku jsou druhé lázně v Bad Gasteinu v Rakousku a třetí Carlsbad Cavity v USA.

„Statut klimatických lázní je pro nás velmi zavazující. I když jsou koncentrace sledovaných škodlivin dlouhodobě hluboko pod imisními limity a normami, je třeba na tom neustále pracovat, protože vzduch je tady prokazatelně významným léčebným prostředkem,“ vysvětlil šéflékař lázní Jaroslav Novotný.