Přímo v Poslanecké sněmovně otevřela téma o stěhování pošty olomoucká poslankyně Jitka Chalánková. Při interpelacích upozornila ministra vnitra Milana Chovance, pod jehož resort Česká pošta de facto spadá, že by podle ní přesun pošty do Šantovky mimo jiné znevýhodnil malé a střední podnikatele z okolí náměstí Republiky.
"A to na úkor privátního obchodního prostoru. Česká pošta by se tak nemalou měrou podílela také na novodobé ´skanzenizaci´ a atomizaci centra města, tedy postupného přemísťování služeb z veřejných prostor města," uvedla dle záznamů Sněmovny Chalánková.
A také podotkla, že není přímo proti otevření další pobočky v Šantovce, vidí však i pádné argumenty pro zachování stávající pošty na náměstí Republiky.
Výsledkem krátké debaty s ministrem byl jeho slib, že si od pošty vyžádá podrobné stanovisko k jejím plánům.
"Připomínám, že jsme slíbili ve formátu vládního prohlášení, že budeme projednávat případné přesuny a rušení poboček, byť tady to není rušení pobočky, ale její přesun, primárně s komunální sférou. Takže pojďme se na tento případ ještě společně podívat," dodal Chovanec.
Pošta zdůvodňuje stěhováním tím, že ušetří na nájmu
Ministr upozornil, že pošta o odchodu z náměstí Republiky rozhodla ještě předtím, než nastoupil do funkce. Před poslanci také shrnul argumenty, jimiž pošta stěhování do nákupní galerie vysvětluje. Zaznělo tak i to, že by po přesunu měla ušetřit.
Argumenty poštyMluvčí České pošty Marta Selicharová vysvětluje přemístění pobočky do Galerie Šantovka mimo jiné výhodnějším nájmem, vysokou koncentrací zákazníků, výhodnou polohou poblíž centra a největšího městského sídliště Nové Sady a nakonec i vynikající dostupností soukromou i veřejnou dopravou. |
"Byť se stěhuje do nových komerčních prostor, mělo by tam dojít ke snížení nájmu zhruba o pět set tisíc korun," upřesnil Chovanec.
Úspory na nájemném jako jeden z důvodů zmiňuje i mluvčí České pošty Marta Selicharová. O stěhování je již podle ní rozhodnuto.
"Česká pošta je firmou, která si na všechny své výdaje musí vydělat vlastní činností a není dotována z daní ani dotací. Na trhu se tedy musí chovat obchodně a její strategií je mít své pobočky tam, kde je o poštovní služby zájem," argumentuje Selicharová.
Samotnou nájemní smlouvu zástupci pošty se Šantovkou ještě nepodepsali, uzavřeli ale již smlouvu o smlouvě budoucí. Mluvčí Galerie Šantovka Juraj Aláč již dříve uvedl, že se zde bude nová pobočka pošty otevírat letos na jaře.
Podle primátora pošta nezvládala komunikaci
Navzdory postoji České pošty ale boj proti stěhování z náměstí Republiky pokračuje. Kromě poslankyně Chalánkové se na ministra Chovance obrátil i poslanec a primátor Olomouce Martin Novotný.
"Podobných podnětů je teď z celé České republiky více, pan ministr se na to chce proto podívat komplexně. Je to kombinace několika podnětů z větších měst a řady podnětů zejména z malých obcí, kde se mají pobočky rušit. Slíbil, že se na to podívá a ke každému případu dá stanovisko," popisuje Novotný.
Ministrův postoj by tak podle primátora měl být známý během dvou týdnů.
Olomoucký magistrát už dříve České poště vytýkal, že navzdory předcházejícím slibům nezvládla na začátku plány na stěhování v Olomouci vysvětlit a zdůvodnit.
Novotný potvrzuje, že vedení města je v tuto chvíli stále proti zrušení pobočky na náměstí Republiky. Konečný postoj magistrátu ovšem bude záležet na tom, zda a především jaké řešení situace po případném přestěhování pošty její vedení Olomouci nabídne. Nabízí se například změna nastavení provozu v často přeplněné pobočce na Horním náměstí.
Proti stěhování je i univerzita i arcibiskupství
V lednu pak proti vystěhování pošty vystoupil i končící rektor Univerzity Palackého Miroslav Mašláň. Rektorát a také filozofická fakulta sídlí nedaleko náměstí Republiky, tamní poštu tak využívá. Její vedení ale Mašláňovi odpovědělo, že je definitivně rozhodnuto náměstí Republiky opustit.
Jak ovšem doplňuje nový rektor Jaroslav Miller, jsou možná další jednání o alternativních řešeních. Naplánovaná jsou přibližně na polovinu února.
"Budeme trvat na zachování pobočky. V případě, že toho univerzita nedosáhne, tak se prozatím rýsuje předběžná dohoda o tom, že by Česká pošta svážela a rozvážela vlastními auty poštu z několika stanovišť přímo na univerzitě. Některé poštovní služby by navíc mohly být zřízeny přímo na univerzitě," doplňuje rektor Miller.
Nesouhlas s vystěhováním historické budovy, v níž pošta sídlí už od roku 1885, dali najevo i sami Olomoučané. Vznikla petice, podepsalo ji téměř dva a půl tisíce lidí. Její autoři pak stojí i za veřejnou výzvou, v níž požadující zachování pošty.
K tomuto dokumentu, který v polovině týdne dorazil i na ministerstvo vnitra, se pak připojilo také olomoucké arcibiskupství, filozofická fakulta či Vlastivědné muzeum a Muzeum umění. Jde o instituce, které sídlí právě v okolí náměstí Republiky.