Neděle 27. září 2020, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. září 2020 Jonáš

Chybí důkaz, zprostil soud muže obžaloby z vraždy a rozpuštění těla v louhu

  11:57
Olomoucký vrchní soud definitivně zprostil obžaloby Michala Nováka z vraždy muže, který je již 12 let pohřešovaný. Nejsou důkazy, že se vražda skutečně stala a že ji spáchal právě Novák.
Michal Novák u olomouckého krajského soudu (2. června 2020)

Michal Novák u olomouckého krajského soudu (2. června 2020) | foto: iDNES.tv

„Nebyl opatřen žádný relevantní, ani přímý ani nepřímý důkaz, který by umožnil závěr, že to byl právě a jedině obžalovaný, který zavraždil poškozeného,“ uvedl předseda senátu Milan Kaderka.

Podle vrchního soudu chybějí především jakékoliv biologické stopy, které by umožňovaly zrekonstruovat skutkový děj. Podle soudce velmi pravděpodobně poškozený dnes již nežije.

„Nebylo však shromážděno dostatek důkazů o tom, že by jej Novák zavraždil,“ doplnil soudce Kaderka.

Vrchní soud tak potvrdil již předchozí rozsudek krajského soudu v Olomouci. Ten v půlce června konstatoval, že celý případ je velmi složitý, mimo jiné i kvůli bohatým trestním rejstříkům jednotlivých aktérů.

„Konečně skončila noční můra nyní již zproštěného obžalovaného. A poté, co si vytrpěl trestní stíhání ve vazební podobě, tak je zapotřebí na celou situaci spíše zapomenout nebo promyslet co dál,“ řekl novinářům u vrchního soudu Novákův obhájce Petr Vavřík.

Muže Novák připoutal k topení v baru

Celý případ se točí kolem jednoho zmizelého muže. Ten byl naposled viděn v roce 2008 v jednom z přerovských barů, kde byl připoután k topení. Od té doby je nezvěstný. Do baru jej přivezl právě Novák a za toto omezování osobní svobody byl v minulosti pravomocně odsouzen.

Podle obžaloby však Novák jen u připoutání muže k topení neskončil, následně jej zavraždil a rozpustil v louhu. Ve prospěch této verze podle obžaloby svědčilo i to, že byl Novák v roce 2008 přijat do nemocnice s poleptanou nohou.

Novák však tvrdil, že se potřísnil při čistění zaneseného odpadu na toaletě v baru, kde pracoval jako provozní. Událost navíc neseděla časově. O zmizelém muži Novák tvrdil, že jej z baru odvezl do Ostravy.  

Důležité svědectví od agenta nepomohlo

Důležitou roli v rámci obžaloby hrálo nasazení policejního agenta. Ten Nováka kontaktoval a předstíral, že mu kdysi zmizelý muž dělal takzvaného bílého koně a na jeho jméno teď leží v bance 13 milionů korun. Proto ho prý potřebuje najít, nebo naopak mít záruku, že už se neobjeví a bude ho například možné prohlásit za mrtvého.

Za to Novákovi sliboval podíl 1,3 milionu a ten podle spisu nakonec po naléhání prohlásil: „Už nebude. Když to řeknu blbě, tak jsem ho spláchl do kanálu.“

U soudu se Novák hájil, že si mužovu likvidaci jen vymyslel, aby se dostal k penězům.

„Měl jsem přítelkyni, chtěl začít rodinný život a v jedné firmě mi nabízeli podíl, když dodám peníze. Současně jsem měl ale také dluhy. Ten člověk chtěl zprvu jen občanský průkaz dotyčného. Pořád otravoval a cpal mi peníze, nakonec jsem teda vzal zálohu a chtěl se z toho nějak vymluvit nebo sehnat tu občanku. Nic jsem neudělal, jen jsem chtěl peníze na nový život,“ tvrdil.

2. června 2020

Autoři: , ,

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...