„Vyhláška zakazuje žebrání na území městské památkové zóny a jejího ochranného pásma, v prostoru autobusového nádraží, před vlakovým nádražím, před budovou Českých drah a v okruhu 100 metrů od nákupních center a škol a školských zařízení,“ upřesnil primátor města Petr Vrána (ANO).
Jako žebrání úřady nebudou posuzovat například Tříkrálovou sbírku či poslední zvonění maturantů.
Při porušení vyhlášky bude následovat přestupkové řízení. Primátor připustil, že lidé, kteří ve městě žebrají, většinou nepracují, nepobírají sociální dávky a nemají evidovaný trvalý pobyt. Případné pokuty tak bude obtížné vymáhat.
Městu se ve spolupráci s městskou i státní policií podařilo vytipovat squaty, které strážci zákona pravidelně kontrolují.
Situace se podle primátora mírně zlepšila. „Nechci to zakřiknout, ale pociťuji zlepšení. Tahle sorta lidí už například kolem nákupních center a u vlakového nádraží tolik nepobývá,“ dodal.
Squaty půjdou k zemi
Podle svých slov jednal se zástupci obchodních center i Českých drah. Dohodli se na dalších opatřeních.
„Se šéfem majetku Českých drah jsme se domluvili na tom, že objekty, které dráhy nevyužívají, a pobývají v nich squateři, půjdou postupně k zemi,“ konstatoval Vrána.
Jednat by se mělo o tři až čtyři budovy. O vyhlášce zakazující žebrání bude ještě jednat zastupitelstvo na svém zářijovém zasedání. Podle vedení města je podobná té, která ve městě zakazuje ve vybraných lokalitách pití alkoholu na veřejnosti.
Opatření zakazující žebrání mají v regionu i v Prostějově. Od loňského září se nesmí žebrat v okolí vlakového nádraží či supermarketů, na náměstích ani v parcích v Prostějově, kde se v minulosti rozmáhalo.
Konzumaci alkoholických nápojů a žebrání na veřejných prostranstvích zakazuje vyhláška také v Olomouci.