Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Přerov a Zábřeh přišly o spotřebitelské poradny, na jejich provoz chybí peníze

  11:57
O možnost osobně a zdarma se poradit přišli od začátku letošního roku obyvatelé Přerova a Zábřehu. Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska v těchto městech do odvolání zavřelo své poradny. Na provoz totiž chyběly peníze.
Lidé z Přerova a okolí přišli o možnost zajít se poradit do spotřebitelské...

Lidé z Přerova a okolí přišli o možnost zajít se poradit do spotřebitelské poradny, byla minimálně dočasně uzavřena. | foto: Filip FojtíkMAFRA

„Stejně jako ostatní neziskové organizace se potýkáme s tím, jak je v ČR nastaven systém financování neziskových organizací,“ řekla právnička sdružení Renata Horáková.

„Problémy nám dělá zejména absence víceletého financování, která způsobuje, že první měsíce každého roku jsou pro neziskové organizace velmi obtížné, a je čím dál náročnější za těchto podmínek udržet kvalitní zaměstnance,“ popsala.

Bezplatné poradenské služby sdružení podporuje ministerstvo průmyslu a obchodu, podle dotačních pravidel ale mohou pokrýt náklady maximálně do výše 70 procent. Zbylé prostředky si musí poradny zajistit samy.

Studenti práv zdarma radí lidem místo advokáta, případů mají desítky

„Spotřebitelské organizace však mají jedno specifikum, a to, že by o finanční podporu neměly podle mého názoru žádat komerční subjekty, zejména velké firmy. Může to totiž ohrozit jejich nezávislost a nestrannost,“ podotkla Horáková.

Sdružení každoročně podporují kraj i města, ale ani od nich se podle Horákové nepodařilo získat dostatek peněz na provoz poraden v Přerově a Zábřehu.

„Proto jsme přistoupili do odvolání k uzavření části poraden a navýšení hodinové kapacity jinde,“ dodala.

Radnice se snažily s provozem pomáhat

Olomoucký kraj loni sdružení podpořil částkou 36 tisíc korun, přičemž žádalo o dotaci 112 tisíc.

„Dotace byla přiznána v roce 2022 v uvedené výši s ohledem na množství vyčleněných finančních prostředků a objemu požadavků, které byly v žádostech podány. Letos lze z tohoto dotačního titulu žádat od 23. ledna,“ uvedla za hejtmanství Radka Kmochová.

Například v roce 2020 dostalo sdružení od kraje téměř 107 tisíc, rok předtím 64 tisíc korun.

Stále víc lidí nemá na základní potřeby, charitu oslovil i otec samoživitel

Poradnu podporoval také Přerov v rámci dotačního programu pro sociální oblast.

„Jednalo se o symbolické roční částky ve výši pět až deset tisíc korun. Loni ještě dotaci ve výši pět tisíc dostali, ale žádost o podporu na rok 2023 si už sdružení nepodalo, tudíž ji nemohlo ani dostat,“ objasnila mluvčí radnice Lenka Chalupová.

Zábřeh poradně bezplatně pronajímal prostory v knihovně domu s pečovatelskou službou poblíž centra.

„K tomu v letech 2020 až 2022 poskytlo město na provoz dotaci tři tisíce korun. S finanční podporou jsme počítali i letos,“ řekla mluvčí magistrátu Lucie Mahdalová.

Osobní setkání má své výhody

Lidé z Přerova a Zábřehu o možnost pomoci nepřišli úplně. Poradnu mohou kontaktovat na dálku. Podle Horákové takových klientů přibývá.

„Je to trend posledních let. Více spotřebitelů vyhledává poradenství po telefonu nebo online,“ nastínila.

Objevuje se ale i druhý trend, zcela opačný. „Spotřebitelé dnes řeší řadu komplikovaných případů a složité smluvní vztahy, v nichž se obtížně orientují. Tady mají podle našeho názoru osobní poradny zcela nezastupitelné místo,“ upozornila právnička.

„Nejenže má poradce možnost nahlédnout do všech smluv a dalších písemností a doptat se na potřebné informace, ale může spotřebitelům také pomoci některá podání sepsat a ověřit si, že dotyčný rozumí svým právům,“ nastínila.

Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska aktuálně provozuje své výjezdní poradny v kraji v Hranicích a Olomouci. Kromě toho v Přerově město od ledna obnovilo spolupráci s Českou obchodní inspekcí. Každý první čtvrtek v měsíci tak dochází pracovník olomoucké pobočky na živnostenský úřad, kde lidem poskytuje osobní poradenství.

„Po šesti měsících vyhodnotíme, jak je poradna efektivní, a rozhodneme, zda budeme ve spolupráci pokračovat,“ přiblížila Chalupová.

Dotazy odráží, co zrovna letí mezi „šmejdy“

Spotřebitelské poradny v Olomouci, Hranicích či Prostějově často řeší zamítnuté reklamace, dodání poškozeného zboží či jeho nedodání vůbec. Obrátit se na ně mohou i lidé, kteří potřebují poradit ve věcech všech spotřebitelských smluv.

„V poslední době též často řešíme problémy související se smlouvami o dílo, zejména s rekonstrukcemi, kdy spotřebitelé uzavírají se zhotoviteli smlouvy pouze ústně a je poté velice obtížné dobrat se toho, na čem se vlastně domluvili,“ uvedla právnička Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace Alena Máčová.

Odborníci řeší v poradnách i nekorektní nabídky zprostředkovatelů energií, podezřele vysoké ceny a pomáhají i s problémy při ukončení činnosti současných dodavatelů.

„Díky novele energetického zákona z roku 2022 ubylo problémů se zprostředkovateli energií, takzvanými aukčními společnostmi. Nová právní úprava zpřísnila podmínky jejich činnosti a díky tomu v tuto chvíli řešíme minimum takových stížností,“ konstatovala Máčová.

„Na druhou stranu ale přibylo problémů přímo s dodavateli energií, z nichž někteří svým klientům neoprávněně měnili zafixované ceny na jiné dražší produkty nebo stanovovali neúměrně vysoké zálohy,“ dodala.

Pomoc nabízí i právnická fakulta

Osobní, e-mailové či telefonické poradenství za rok využijí v kraji tisíce lidí.

„Klientů máme stále mnoho. Počty a obsah spotřebitelských dotazů se postupně mění v závislosti na tom, čím se zrovna ,šmejdi‘ zabývají a v jaké oblasti objeví zákonem neupravenou oblast. V té pak vesele ‚podnikají‘ až do doby, než vstoupí v platnost nové zákony, které jejich činnost omezí,“ uzavřela Máčová.

Zdarma nabízí pomoc i studentská právní poradna Univerzity Palackého těm, kteří si nemohou dovolit služby advokáta. Ročně se zabývá dvěma stovkami případů.

„Naprostá většina je z oblasti občanského práva, jedná se o dědictví, převody majetku z rodičů na děti, závěti, exekuce a insolvence, rozvody a péči o děti,“ shrnula za poradnu Lucia Madleňáková.

Kam se obrátit s žádostí o pomoc

Ve spotřebitelských poradnách lze řešit záležitosti ve věcech všech spotřebitelských smluv, ať už se jedná o smlouvy kupní, o dílo, s mobilními operátory či poskytovateli internetu, dodavateli energií nebo třeba cestovními kancelářemi.

 • Osobní poradna SOS – Asociace v Prostějově
  Adresa:
  Městská knihovna Prostějov, Skálovo náměstí 6
  Otevírací doba: každý sudý čtvrtek od 15 do 17 hodin
  Poradenská linka: 542 210 549, 542 210 778
  E-mailové poradenství: poradna@asociace-sos.cz
 • Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska
  Poradna Olomouc
  Adresa: Pavelčákova 21 v prostorách klubu seniorů poblíž okresního soudu
  Telefon: 608 722 582
  Otevírací doba: každý první a třetí pátek v měsíci od 8.30 do 12.30 hodin
  Poradna Hranice
  Adresa: Pernštejnské náměstí 1 v prostorách městského úřadu na zámku – přípravny obřad. místnosti
  Telefon: 581 828 560 – 561, 607 398 511
  Otevírací doba: každou první středu v měsíci od 13 do 17 hodin
  Telefonické poradenství: 608 722 582, pondělí až pátek od 9 do 16 hodin
  E-mailové poradenství: poradna@sos-msk.cz
 • Česká obchodní inspekce Přerov
  Osobní poradenství poskytuje každý první čtvrtek v měsíci od 12 do 15 hodin na živnostenském úřadě na adrese Smetanova 7 v kanceláři číslo 314.
 • Studentská právní poradna při právnické fakultě v Olomouci
  Otevírá se pro klienty vždy koncem září a koncem února. Objednávat se lze týden před otevřením na telefonu 585 637 616 nebo přes e-mail studentskapravniporadna@upol.cz. Poradna je určena těm, kteří si nemohou dovolit služby advokáta.
 • Nejčtenější

Vzniká tu nový ideál krásy, říká oceněná fotografka fitness sportovkyň

Odhalená vysportovaná figura na jedné straně, postel a tepláky na druhé. Soubor fotografií Kult těla, se kterým Nikol...

Náhodný tip přinesl sázkaři z Olomoucka stomilionový Superjackpot

Z nejvyšší letošní výhry ve Sportce se raduje šťastný sázkař z Olomoucka, který si navíc ani nelámal hlavu s čísly....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další potíže s ledem ustály lépe Vítkovice, Pardubice jsou krok od semifinále

Třetí utkání čtvrtfinále play off hokejové extraligy mezi brněnskou Kometou a Vítkovicemi narušily problémy s ledovou...

Pardubice slaví postup do semifinále, Kometa ubránila těsný náskok a srovnává

Extraliga zná svého prvního semifinalistu. Po výhře 3:2 v Olomouci se jím staly Pardubice, které mezi nejlepší čtyřku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z pohledu obcí je to příšerný princip, říká o zálohování PET lahví radní

Debata o zavedení povinného zálohování nápojových obalů se ve velkém týká i obcí a jejich obyvatel. Například chystaný...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Vzniká tu nový ideál krásy, říká oceněná fotografka fitness sportovkyň

Odhalená vysportovaná figura na jedné straně, postel a tepláky na druhé. Soubor fotografií Kult těla, se kterým Nikol...

Z pohledu obcí je to příšerný princip, říká o zálohování PET lahví radní

Debata o zavedení povinného zálohování nápojových obalů se ve velkém týká i obcí a jejich obyvatel. Například chystaný...

Stačí nemoc či mimořádný výdaj. Přibývá rodin, které už nemají ani na jídlo

Čtyři děti a jeden dospělý, který se o ně musí postarat. Samoživitelka Eva je na své potomky sama už třetím rokem a...

Za nechtěný výstřel v mateřské škole čeká policistu maximálně kázeňský trest

Policistu, který na začátku března po besedě s dětmi v přerovské mateřské škole nechtěně vystřelil při manipulaci se...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...