Cesta do pravěku se blíží, Přerov už má pro park Mamutov plán i pozemky

  6:51aktualizováno  6:51
Přerov po letech pohnul s plány na stavbu zábavního parku inspirovaného místní historií lovců mamutů. Pro netradiční atrakci za 200 milionů nyní radnice dojednala výměnu nutných pozemků.

Vizualizace plánu chystaného zábavního parku Mamutov | foto: Magistrát města Přerova

Přerovská radnice plánuje vybudovat Mamutov v místní části Předmostí v místech, kde slavné archeologické nálezy potvrdily, že tam před 25 tisíci lety lidé skutečně žili. O plánu za zhruba 200 milionů korun se už deset let mluví, posledních pět let má projekt dokonce i platné územní rozhodnutí. Zahájení stavby bylo ale doposud v nedohlednu.

Novou jiskru pro uskutečnění velkolepé vize nedávno zažehla městská rada, které se podařilo scelit pozemky, na nichž by měl naučnězábavní park stát. Radní souhlasili s tím, že parcely patřící přerovské pivovarské společnosti PMS smění za pozemky, které má město v Újezdci.

„Část parcel patřila městu – a část společnosti PMS, která je ochotna se pozemků vzdát výměnou za jiné,“ řekl primátorův náměstek Michal Zácha.

Odborník, který na oba pozemky vypracoval znalecký posudek, vyčíslil i finanční rozdíl v jejich hodnotě – a to ve prospěch města, kterému tato transakce připíše na účet 68 tisíc korun. Poslední slovo v tom, zda se směna uskuteční, budou mít ještě zastupitelé.

Objevený hromadný hrob skrýval ostatky dvou desítek pralidí

Park o rozloze sedm hektarů má vzniknout v lokalitě, které dominuje vápencový pahorek Hradisko. Jde o místo, kde dřív stávala cihelna a které je nedaleko současného hřbitova, u něhož se v roce 1894 archeologovi K. J. Maškovi podařilo najít hromadný hrob dvou desítek pravěkých lidí.

Fotogalerie

Mamutov bude především praktickou připomínkou toho, jak tito obyvatelé v době mladšího paleolitu bydleli, co jedli, jak si vyráběli pracovní nástroje či lovili mamuty.

Pod projektem, který toho zahrnuje mnohem víc, jsou podepsaní hlavně architekt Jiří Stejskalík a scénograf David Bazika. Ve skutečnosti se na něm podílely víc než dvě desítky projektantů, archeologů, zahradních architektů, výtvarníků, paleobotaniků či zoologů a geologů.

„Od roku 2013 je hotová dokumentace pro územní řízení, v tuto chvíli máme i územní rozhodnutí. Nemáme ale zatím projekt pro stavební povolení a už nebyla politická vůle výstavbu rozdělit na etapy,“ popsal vedoucí stavebního úřadu a odboru životního prostředí přerovského magistrátu Pavel Juliš.

Areál podle něj nepůjde postavit naráz. „Je to tak velký projekt a podílet se na něm bude tolik profesí, že k němu nelze přistupovat jako ke klasické zakázce typu například školy,“ vysvětlil.

Část areálu bude volně přístupná jako park pro veřejnost

Juliš v minulosti vedl pracovní skupinu, která měla Mamutov na starosti. Jak doplnil, o výměně pozemků jednaly orgány společnosti PMS již delší dobu.

„Nyní zřejmě nazrál čas na rozhodnutí,“ odhadl.

Mamutov neboli Svět lovců mamutů v Předmostí bude cílit nejen na turisty z Česka, ale i ze zahraničí. Počítá totiž s tím, že v Přerově se zastaví lidé, kteří budou cestovat po dálnici D1 vedoucí kolem města.

Areál využije poslední budovu, která v místě zůstala po bývalé cihelně – bude v ní informační centrum a menší muzeum o historii archeologického výzkumu v Předmostí. Samotný dům bude exponátem k historii cihlářské výroby, která tam dříve fungovala a díky níž se toho v Předmostí podařilo tolik objevit.

Zhruba dvě třetiny areálu budou celoročně volně přístupné jako park pro veřejnost. Lidé tu najdou sportoviště na míčové hry, dětská hřiště, ale třeba i speciální pískoviště pro malé archeology. Součástí parku budou výběhy se zvířaty, která ve střední Evropě v době ledové volně žila – soby, zubry, pratury, pižmoni, vlky či medvědy.

Park má nabídnout kus ledovce, repliku osady i mamuta

Placená část areálu využije místního terénu. Vstup do ní bude náznakem ledovcové morény. Podél skutečného geologického profilu s datováním jednotlivých vrstev turisté vyjedou výtahem a jakoby časem k tajemnému tunelu Gravettien. Ztišenou atmosférou a za praskajícího ledu pod nohama se na konci tunelu ocitnou v pravěku.

V uzavřené kotlině bude replika pravěké osady. Lidé budou moci nahlédnout do pěti obydlí a zázemí vesnice – uvidí sušáky masa, venkovní ohniště, varné jamky, skládku kostí nebo vydělávání kůží.

Jednotlivá místa budou spojená lávkami a po jedné z nich se návštěvníci dostanou k lovecké scéně. Celým areálem bude meandrovat vodní tok. Své místo budou mít i někdejší vývěry teplé vody, díky nimž v těchto místech pravěcí lidé vydrželi i přes zimu.

Dalším tunelem pak návštěvníci projdou do podzemního výstavního sálu, kde se dozví vše o mamutovi. Chybět nebude ani model zvířete v životní velikosti. Expozice skončí projekčním sálem, díky němuž se návštěvníci ocitnou v pravěké krajině a zažijí všechna roční období i denní doby. Součástí areálu bude rozhledna s dalekohledy, které nabídnou pohled do současné Moravské brány a do krajiny, jakou tato oblast bývala před 30 tisíci lety.

U zrodu myšlenky na vybudování zábavně-naučného areálu Mamutov stál i přerovský archeolog Zdeněk Schenk a jeho již zesnulý kolega Jan Mikulík. Oba vždy litovali, že projekt zůstal jenom na papírech.

„Legendární archeologická lokalita v Předmostí má z popularizačního hlediska obrovský potenciál. Projekt Mamutov je unikátní, dokázal by lokalitu přiblížit lidem napříč generacemi. Bohužel byl naceněn na velkou částku a dotační tituly na něj nebyly, i proto na dlouho usnul. I s odkazem na kolegu Mikulíka bych byl rád, kdyby se Mamutov podařilo vybudovat,“ přeje si Schenk.

Nejčtenější

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Sparta - Olomouc 2:1, po půli zlepšení, skóre z penalt otáčel Kanga

Guélor Kanga ze Sparty (uprostřed) se raduje se spoluhráči Benjaminem Tettehem...

Fotbalisté Sparty vyhráli i šesté jarní utkání, proti Olomouci otočili ve 25. kole na 2:1 díky dvěma pokutovým kopům....

Tři mladí lidé jeli v autě nepřipoutaní, po nárazu do stromu dva zemřeli

Při tragické nehodě na okraji Jeseníku narazil vůz se třemi lidmi do stromu,...

Mladý řidič vezoucí dva další pasažéry o víkendu při nehodě v Jeseníku narazil do stromu. Na místě zemřel on i jeho...

Olomouc slaví obrat v sérii s Plzní, Kometa je krok od semifinále

Olomoucký Petr Strapáč (vlevo) bojuje s Janem Kovářem z Plzně.

Hokejisté Olomouce otočili sérii s Plzní a vedou 2:1 na zápasy. Zvládli totiž třetí duel v domácím prostředí, kde...

Jen 0,86 sekundy. ISS se prohnala před Měsícem, byla vidět na Olomoucku

Měsíc, ISS, Mezinárodní vesmírná stanice, transit, (22. března, 2019, Nové...

Mezinárodní vesmírná stanice proletěla po půlnoci nad Evropou. Na Olomoucku bylo možné její siluetu spatřit na pozadí...

Další z rubriky

Účet po ničivém vichru v Jeseníkách se vyšplhal na sto milionů korun

V lesích u Radíkova kousek od Olomouce dělníci mohutně kácí kvůli kůrovcové...

Ohromující škody zůstaly za nedávnou vichřicí v Jeseníkách. Tamní lesy zdecimovala za poslední dobu už potřetí. Správci...

Olomouc vykope pod tratí podchod navzdory petici, lidé ho nechtěli

Olomoučané přišli o zkratku vedoucí přes železniční trať, protože zchátralou...

Zchátralou lávku přes koleje u olomoucké části Hejčín město loni zbořilo, na stole byly tři možnosti, jak ji nahradit....

Olomoucké muzeum porušilo zákon, uvedlo ministerstvo po kritice za SEFO

Ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD

Pouhý den poté, co zaměstnanci Muzea umění Olomouc vyzvali k rezignaci ministra kultury Antonína Staňka za situaci...

Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život
Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život

Na 20. března připadá Světový den štěstí. A tak vám přinášíme pár tipů na to, jak si do svého života nějaké to štěstíčko přivolat. Žádné talismany, čtyřlístky nebo zaručené rituály. Hlavní podmínkou stálého štěstí je naše vnitřní vyrovnanost. Jak jí dosáhnout, nám poradí už stovky let staré jógové spisy.

Najdete na iDNES.cz