Cesta do pravěku se blíží, Přerov už má pro park Mamutov plán i pozemky

  6:51aktualizováno  6:51
Přerov po letech pohnul s plány na stavbu zábavního parku inspirovaného místní historií lovců mamutů. Pro netradiční atrakci za 200 milionů nyní radnice dojednala výměnu nutných pozemků.

Vizualizace plánu chystaného zábavního parku Mamutov | foto: Magistrát města Přerova

Přerovská radnice plánuje vybudovat Mamutov v místní části Předmostí v místech, kde slavné archeologické nálezy potvrdily, že tam před 25 tisíci lety lidé skutečně žili. O plánu za zhruba 200 milionů korun se už deset let mluví, posledních pět let má projekt dokonce i platné územní rozhodnutí. Zahájení stavby bylo ale doposud v nedohlednu.

Novou jiskru pro uskutečnění velkolepé vize nedávno zažehla městská rada, které se podařilo scelit pozemky, na nichž by měl naučnězábavní park stát. Radní souhlasili s tím, že parcely patřící přerovské pivovarské společnosti PMS smění za pozemky, které má město v Újezdci.

„Část parcel patřila městu – a část společnosti PMS, která je ochotna se pozemků vzdát výměnou za jiné,“ řekl primátorův náměstek Michal Zácha.

Odborník, který na oba pozemky vypracoval znalecký posudek, vyčíslil i finanční rozdíl v jejich hodnotě – a to ve prospěch města, kterému tato transakce připíše na účet 68 tisíc korun. Poslední slovo v tom, zda se směna uskuteční, budou mít ještě zastupitelé.

Objevený hromadný hrob skrýval ostatky dvou desítek pralidí

Park o rozloze sedm hektarů má vzniknout v lokalitě, které dominuje vápencový pahorek Hradisko. Jde o místo, kde dřív stávala cihelna a které je nedaleko současného hřbitova, u něhož se v roce 1894 archeologovi K. J. Maškovi podařilo najít hromadný hrob dvou desítek pravěkých lidí.

Fotogalerie

Mamutov bude především praktickou připomínkou toho, jak tito obyvatelé v době mladšího paleolitu bydleli, co jedli, jak si vyráběli pracovní nástroje či lovili mamuty.

Pod projektem, který toho zahrnuje mnohem víc, jsou podepsaní hlavně architekt Jiří Stejskalík a scénograf David Bazika. Ve skutečnosti se na něm podílely víc než dvě desítky projektantů, archeologů, zahradních architektů, výtvarníků, paleobotaniků či zoologů a geologů.

„Od roku 2013 je hotová dokumentace pro územní řízení, v tuto chvíli máme i územní rozhodnutí. Nemáme ale zatím projekt pro stavební povolení a už nebyla politická vůle výstavbu rozdělit na etapy,“ popsal vedoucí stavebního úřadu a odboru životního prostředí přerovského magistrátu Pavel Juliš.

Areál podle něj nepůjde postavit naráz. „Je to tak velký projekt a podílet se na něm bude tolik profesí, že k němu nelze přistupovat jako ke klasické zakázce typu například školy,“ vysvětlil.

Část areálu bude volně přístupná jako park pro veřejnost

Juliš v minulosti vedl pracovní skupinu, která měla Mamutov na starosti. Jak doplnil, o výměně pozemků jednaly orgány společnosti PMS již delší dobu.

„Nyní zřejmě nazrál čas na rozhodnutí,“ odhadl.

Mamutov neboli Svět lovců mamutů v Předmostí bude cílit nejen na turisty z Česka, ale i ze zahraničí. Počítá totiž s tím, že v Přerově se zastaví lidé, kteří budou cestovat po dálnici D1 vedoucí kolem města.

Areál využije poslední budovu, která v místě zůstala po bývalé cihelně – bude v ní informační centrum a menší muzeum o historii archeologického výzkumu v Předmostí. Samotný dům bude exponátem k historii cihlářské výroby, která tam dříve fungovala a díky níž se toho v Předmostí podařilo tolik objevit.

Zhruba dvě třetiny areálu budou celoročně volně přístupné jako park pro veřejnost. Lidé tu najdou sportoviště na míčové hry, dětská hřiště, ale třeba i speciální pískoviště pro malé archeology. Součástí parku budou výběhy se zvířaty, která ve střední Evropě v době ledové volně žila – soby, zubry, pratury, pižmoni, vlky či medvědy.

Park má nabídnout kus ledovce, repliku osady i mamuta

Placená část areálu využije místního terénu. Vstup do ní bude náznakem ledovcové morény. Podél skutečného geologického profilu s datováním jednotlivých vrstev turisté vyjedou výtahem a jakoby časem k tajemnému tunelu Gravettien. Ztišenou atmosférou a za praskajícího ledu pod nohama se na konci tunelu ocitnou v pravěku.

V uzavřené kotlině bude replika pravěké osady. Lidé budou moci nahlédnout do pěti obydlí a zázemí vesnice – uvidí sušáky masa, venkovní ohniště, varné jamky, skládku kostí nebo vydělávání kůží.

Jednotlivá místa budou spojená lávkami a po jedné z nich se návštěvníci dostanou k lovecké scéně. Celým areálem bude meandrovat vodní tok. Své místo budou mít i někdejší vývěry teplé vody, díky nimž v těchto místech pravěcí lidé vydrželi i přes zimu.

Dalším tunelem pak návštěvníci projdou do podzemního výstavního sálu, kde se dozví vše o mamutovi. Chybět nebude ani model zvířete v životní velikosti. Expozice skončí projekčním sálem, díky němuž se návštěvníci ocitnou v pravěké krajině a zažijí všechna roční období i denní doby. Součástí areálu bude rozhledna s dalekohledy, které nabídnou pohled do současné Moravské brány a do krajiny, jakou tato oblast bývala před 30 tisíci lety.

U zrodu myšlenky na vybudování zábavně-naučného areálu Mamutov stál i přerovský archeolog Zdeněk Schenk a jeho již zesnulý kolega Jan Mikulík. Oba vždy litovali, že projekt zůstal jenom na papírech.

„Legendární archeologická lokalita v Předmostí má z popularizačního hlediska obrovský potenciál. Projekt Mamutov je unikátní, dokázal by lokalitu přiblížit lidem napříč generacemi. Bohužel byl naceněn na velkou částku a dotační tituly na něj nebyly, i proto na dlouho usnul. I s odkazem na kolegu Mikulíka bych byl rád, kdyby se Mamutov podařilo vybudovat,“ přeje si Schenk.

Nejčtenější

Exprimátor Přerova zemřel na lyžích, politiky se vzdal i kvůli sportu

Přerovský politik Vladimír Puchalský.

Bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský ve čtvrtek náhle zemřel. V čele města stál do loňských komunálních voleb. V...

Největší lavina za 20 let. V Jeseníkách se utrhly stovky metrů sněhu

Zřejmě největší lavina za posledních dvacet let v Jeseníkách spadla v těchto...

Zhruba 300 metrů měřila na délku obrovská lavina, která v těchto dnech spadla v Jeseníkách. Místní takovou nepamatují...

Olomoucký elektrobus je až příliš moderní, cestujícím v rukavicích neotevře

V pravidelném provozu olomoucké městské hromadné dopravy začal sloužit první...

Nečekaný zádrhel řeší olomoucký dopravní podnik. Někteří cestující mají v těchto dnech problém dostat se do nového...

Hledaný muž v ženských šatech prchal 14 hodin kanály až do vyčerpání

Hledaný muž převlečený za ženu se dal před policisty na útěk nejdříve potokem a...

Náročné pronásledování, které se nakonec změnilo spíš v záchrannou akci, absolvovali v úterý policisté s hasiči v...

Cyklokrosová mafie, hřímá Hekele. O českou medaili přišel v depu

Emil Hekele v depu na cyklokrosovém mistrovství České republiky v Holých Vrších.

Do cíle mistrovství republiky v cyklokrosu už nezbývalo ani pět kilometrů a Emil Hekele se při průjezdu do...

Další z rubriky

Sdílením fotek z nočníku či demonstrace rodiče děti ohrožují, varují experti

Ilustrační snímek

Stále větším problémem se podle odborníků začínají stávat rodiče, kteří své zážitky s potomky přehnaně sdílejí na...

Šumperská nemocnice koupila Internu Zábřeh, chce mít víc lůžek

Budova A Interny Zábřeh

Privátní Interna Zábřeh, která poskytovala ošetřovatelská lůžka pro celou spádovou oblast, se stala součástí šumperské...

Výstava roku připomene biskupa, jenž po ničivé válce pomohl celé Moravě

Biskup Karel z Lichtensteinu-Castelcorna na obraze Martina Antonína Lublinského...

Čtyři roky práce a tým čtyř desítek lidí stojí za největší výstavou, kterou na letošní rok připravilo olomoucké Muzeum...

Najdete na iDNES.cz