Neděle 27. září 2020, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. září 2020 Jonáš

Udělala jsem p**ovinu, křičela matka po vraždě dítěte. Byla tedy příčetná

  11:05aktualizováno  14:01
Třiadvacetiletá žena, která podle obžaloby loni v srpnu pod vlivem pervitinu brutálně zavraždila svou tříletou dceru, si byla podle znalce vědoma svého jednání. Droga dezorganizovala její myšlení a chování, vzápětí po činu však byla schopna reálné reflexe, uvedl expert u soudu. Svědčí o tom především slova, která vyřkla chvíli po vraždě.

Olomoucký krajský soud začal projednávat případ ženy, která je obžalovaná z vraždy své tříleté dcery. Čin se odehrál v Přerově. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Otázka příčetnosti ženy byla zásadní pro to, aby se případ vůbec dostal před olomoucký krajský soud. Ten se případem označovaným kriminalisty za nejotřesnější v jejich praxi zabýval od pondělka.

Obžalovaná byla na pervitinu závislá od 16 let, drogu nicméně přestala brát během těhotenství. Půl roku před vraždou ji ale začala znovu užívat, píchala si ji zhruba dvakrát týdně.

Pod vlivem pervitinu byla i v době vraždy, účinek se projevil i ženiným chaotickým jednáním po vraždě, kdy běhala polonahá po domech a křičela. Podle svědků řekla pro znalce klíčovou větu, že „udělala p**ovinu“.

„Uvědomuje si, že udělala něco zavrženíhodného, nejde o jednání osoby, která by v dané chvíli trpěla akutní poruchou. Osoba reálně trpící psychózou to nedokáže takto přiléhavě interpretovat. Byla schopna vymezit, že její jednání je nežádoucí,“ uvedl znalec Tomáš Novák.

Znalec: Pořád byla schopna uvědomovat si realitu

Další chování obžalované, kdy po zadržení policisty křičela a demolovala sanitku přivolané záchranné služby, byla podle něj její reakcí na vývoj situace. Podle něj měla žena psychotické problémy pouze první den následné hospitalizace v psychiatrické léčebně.

„Drogu užila vědomě, dobrovolně, záměrně a cíleně se znalostí účinku látky na svůj organismus. Narušení rozpoznávacích a ovládacích schopností vzniklo pravděpodobně krátce před spácháním trestného činu, kulminovalo až po jeho spáchání a v relativně krátkém čase odeznělo,“ dodal znalec.

Podle něj ale nešlo o takovou závažnost její dezorganizace, aby byla fatálním způsobem odpojena od reality a nebyla schopna reflektovat své jednání a interpretovat jej jako nežádoucí.

Klinický psycholog označil obžalovanou s IQ 87 za manipulativní a lživou a kvůli masivním nedostatkům v sociální přizpůsobivosti je z jeho pohledu resocializace beznadějná. Obhájce jej však označil za podjatého a žádá nový revizní posudek.

Svědek: Při mém odchodu nic nesvědčilo o hrozbě

U soudu dnes vypovídal také muž, který s obžalovanou strávil osudnou noc před vraždou. Narkoman, kterého přivedla eskorta z vězení, uvedl, že si večer dali společně pervitin. Z bytu odešel ráno po hádce s obžalovanou, tříletá dívka už byla podle něj tou dobou vzhůru.

„Nic nenasvědčovalo tomu, že by jí mohla ublížit,“ uvedl. Po hodině mu pak prý začaly chodit zprávy s dotazem kde dítě je.

Muž popřel, že si obžalovaná vzala dávku jeho drogy. Proč se ho poté známí ptali, „co jí to dal za s**čku, že skončila v Kroměříži“, však nedokázal vysvětlit.

„Byl to jeho pervitin, lže. Byla jsem z toho zmatená, prosila jsem, aby mi pomohl se z toho stavu dostat. Jen se na mě díval. Kdyby mi tu dávku nedal, mám tu malou stále v náručí,“ reagovala žena u soudu.

Tragédie se stala loni 14. srpna v jednom z přerovských bytů. Podle obžaloby dítěti nejprve zasadila desítky ran pěstí, poté dívenku rdousila rukama, škrtila kabelem a nakonec ji ubodala nůžkami. Poté tělo schovala do pračky. Podle znalkyně bylo dítě vystaveno enormnímu násilí, které za 45 let praxe nezažila.

Ženě hrozí 15 až dvacet let vězení nebo i výjimečný trest, soud prozatím případ odročil.

Autoři: ,

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...