Radní Přerova obžalovaný z vynucení sexu odstoupil, chce očistit jméno

  10:09aktualizováno  10:09
Přerovský podnikatel a radní za ODS Marek Dostál rezignoval na svůj post a také se nebude ucházet o pozici šéfa nové městské společnosti, do jejíhož čela mířil. Učinil tak v reakci na obžalobu, podle které přinutil k sexu nyní už bývalou zaměstnankyni.

„Necítím žádnou vinu, jde o akt pomsty bývalé zaměstnankyně, která se celou záležitostí snaží zakrýt spáchanou zpronevěru a krádež peněz ve firmě. Rozhodl jsem se ale rezignovat, abych mohl pracovat na svém očištění,“ řekl Dostál ráno na mimořádné tiskové konferenci přerovské ODS.

Dostála viní vyšetřovatelé a žalobkyně z toho, že přinutil k sexu svou tehdejší zaměstnankyni, přičemž podle nich zneužil její situace, kdy žena byla toho času ve finanční nouzi a nemohla si tedy dovolit odmítnutím riskovat, že přijde o práci (o obžalobě zde).

„Obžalovaný ze své pozice zaměstnavatele přinutil poškozenou, která u něho pracovala, ve dvou případech k orálnímu pohlavnímu styku, přičemž si byl vědom toho, že v důsledku její tíživé finanční situace je závislá na příjmu ze zaměstnání,“ popsala přerovská státní zástupkyně Šárka Pivodová.

Nové vedení přerovské radnice postavila obžaloba radního, o které informoval Český rozhlas Olomouc, nedlouho po volbách a sestavení koalice s těsnou většinou jediného hlasu před nečekaný a ožehavý etický i politický problém.

Už v pátek se totiž koná mimořádná schůze rady města, která bude schvalovat vznik nové městské společnosti Provoz sportovišť – a Dostál byl jediným navrženým adeptem na jejího šéfa.

Ctíme presumpci neviny, říká primátor i přerovská ODS

Primátor Petr Měřínský z hnutí ANO se ve středu vyjádřil, že koalice ctí presumpci neviny a proto Dostála nebude odvolávat a ani žádat stažení jeho kandidatury na šéfa městské firmy, což ji ovšem dostalo pod palbu ostré kritiky ze strany opozice.

„V politicky kulturní zemi jsou lidé, kteří jsou obžalovaní z trestného činu, povinni odstoupit z výkonných funkcí a vyčkat rozhodnutí soudu. Pan Dostál by měl zůstat zastupitelem, ale nepokračovat jako člen rady a v žádném případě by neměl přijmout politickou trafiku v podobě postu jednatele nové městské společnosti,“ řekl například Jan Horký z koalice Společně pro Přerov a Pirátské strany.

Že by byl Dostál případně odvolán stranou nicméně ráno na tiskové konferenci odmítlo i vedení přerovské ODS.

„Ctíme presumpci neviny, my jako strana pana Dostála neodvoláváme. Po jeho rozhodnutí odstoupit nicméně navrhneme nového člena rady, aby mohl být schválen už na pondělním zastupitelstvu,“ uvedl lídr přerovské kandidátky občanských demokratů pro komunální volby a další z radních Michal Zácha.

Dostál byl jedním ze čtyř radních za ODS z celkových jedenácti. Koalice ANO, ODS a společné kandidátky KDU-ČSL a TOP 09 drží v pětatřicetičlenném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 18 křesel. Na uvolněný post jsou nominováni Jaroslav Hýzl a Tomáš Kocourek.

Autoři: ,

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Anonym vyklidil vrchní soud, kde se mělo rozhodnout v kauze otrav metanolem

Policie evakuovala ve čtvrtek dopoledne budovu Vrchního soudu v Olomouci,...

Policie ráno evakuovala budovu Vrchního soudu v Olomouci. Anonym po půl deváté ohlásil, že je tam bomba. Soud měl mimo...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Další z rubriky

Přerov začne stavět průtah, patnáct tisíc aut denně bude muset na objížďky

Klíčová Polní ulice v Přerově bude od 11. března na čtyři měsíce uzavřena kvůli...

Na čtyři měsíce se řidičům zkomplikuje cesta mezi Olomoucí a Zlínem. V Přerově totiž v první polovině března začne...

Obětí požáru azylového domu pro rodiče na Olomoucku je dítě

Zásah hasičů u požáru azylového domu v Dalově u Šternberka. (21. února 2019)

Obětí tragického požáru, který se ve čtvrtek rozhořel v azylovém domu pro matky či otce s dětmi v Dalově u Šternberka...

Prodavač kebabu nerozuměl lupiči. Ten akci vzdal a tvrdil, že je to vtip

Loupež (ilustrační foto)

Zpackanou loupež vyšetřují policisté z Přerovska. Maskovaný opilý muž přišel do jedné z tamních prodejen občerstvení s...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz