(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Silnice u Přerova ohlídají radary, na přestupky najme město osm lidí

  • 37
Na příliš rychle jedoucí řidiče se ještě letos zaměří přerovská radnice. Ve třech městských částech, kterými vedou rušné příjezdové silnice, nechá instalovat radary. Pokuty od šoférů, kteří překročí povolený limit, bude vybírat osm nových zaměstnanců, které město přijme.

Měření rychlosti v místních částech Lověšice, Lýsky a Kozlovice odsouhlasili přerovští zastupitelé už loni v létě. Radní pak na svém posledním březnovém jednání vyřešili dodavatele radarů.

„Schválili jsme dodávku radarového měřiče Ramer10P včetně čtyř skříní a softwaru na zpracování přestupků, jehož pořízení přijde na 2 miliony a 272 tisíc korun. Systém je opatřený modulem, který umožňuje rozpoznat registrační značky vozidel, měření je možno provádět v obou směrech,“ řekl náměstek přerovského primátora Pavel Košutek.

To, aby si město posvítilo na neukázněné řidiče s pomocí radarů, jako první navrhl radniční výbor pro místní části. Jeho předseda a zastupitel Radek Pospíšilík je přesvědčený, že v exponovaných místech mají někteří šoféři jen malý respekt k dopravním značkám. Nejhorší situace podle něj panuje v úseku mezi Přerovem a Lověšicemi.

„Omezení rychlosti na silnici u Lověšic řidiči respektovali sotva dva měsíce. Během ledna a února už značku přehlíželi a rychlost překračovali. Mnohdy se ani nesnaží sundat nohu z plynu a jedou po čtyřproudové silnici, jako by tam nebyla žádná křižovatka,“ uvedl Pospíšilík, který poukázal na fakt, že u Lověšic se jen v posledních deseti týdnech staly dvě smrtelné nehody.

Systém zvládne sám vyřídit část agendy spojené s přestupky

Přestože v Kozlovicích tak fatální následky překračování povolené rychlosti v poslední době nezaznamenali, i místní obyvatelé se těší na zlepšení situace.

„Platí tady sice zákaz vjezdu aut nad 12,5 tuny, ale v noci si z toho nikdo moc nedělá. Čtyřicetikilometrovou rychlost v obci taky nikdo moc nedodržuje,“ tvrdí předsedkyně komise městské části Kozlovice Jolana Čechová.

Systém, který radnice pořizuje, je do značné míry soběstačný - umožní samostatné zpracování přestupků, a to od lustrace provozovatele vozu v centrálním registru přes ověření osoby v registru obyvatel, zpracování výzvy až po její odeslání hybridní poštou, evidenci předepsaných plateb a kontrolu jejich úhrady.

Kromě toho podle města systém zvládne i nutné propojení na další software, který magistrát při vyřizování přestupků využívá.

„Tímto technickým zabezpečením, ve spojení s nově přijatými pracovníky, by nemělo dojít k zahlcení systému tak, že bychom nebyli schopni dodržet zákonem stanovené lhůty. Předpokládáme, že budeme mít ke zpracování 150 oznámení denně, což dělá tři tisíce přestupků měsíčně,“ odhadla Jitka Kočicová z přerovského magistrátu.

Kvůli pokutování město přijme osm zaměstnanců

Vybraný systém úředníci konzultovali i s pracovníky měst Hranice a Valašské Meziříčí, kteří už s ním mají zkušenosti.

„Zamlouvalo se jim i to, že je zvolený stacionární měřič odolný proti vandalismu, má dvouplášťové neprůstřelné provedení a umožňuje bezobslužný, plně automatický provoz,“ doplnila mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.

Personální oddělení magistrátu aktuálně hledá osm nových úředníků, které agenda přestupků zaměstná.

„Problematikou přestupků v souvislosti s radarovým měřením se bude zabývat šest nových úředníků z odboru evidenčních správních služeb, jeden úředník posílí odbor ekonomiky a přijmout bude třeba i jednoho pracovníka městské policie,“ konstatoval vedoucí personálního oddělení Radek Kuchta.

Noví úředníci přijdou městskou pokladnu na 2,5 milionu korun za půl roku, do techniky a vybavení kanceláří musí město jednorázově investovat asi milion korun.