O nejnovějším vývoji v mnoho let se táhnoucí kauze informovala na tiskové konferenci senátorka za přerovský obvod Jitka Seitlová (KDU-ČSL).
„Ministerstvo životního prostředí (MŽP) v září vydalo rozhodnutí, ve kterém po řadě jednání odborníků rozhodlo, že lhůta pro uložení pokuty za havárii pominula. Šlo o takzvanou prekluzivní lhůtu, kdy lze do nějaké doby někoho sankcionovat,“ sdělila Seitlová.
„Jediným důsledkem vážné chemické havárie pro firmu Precheza tak byla náhrada zdravotní újmy policistů ve výši 36 200 korun. Krajské ředitelství policie Olomouckého kraje na můj dotaz uvedlo, že tato částka byla ze strany společnosti po delším vymáhání plně uhrazena v roce 2017,“ dodala.
Mluvčí MŽP Veronika Krejčí uvedla, že ministerstvo jako odvolací orgán muselo rozhodnutí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) ohledně Prechezy zrušit a správní řízení zastavit v návaznosti na judikaturu Nejvyššího správního soudu.
Seitlová: Dění zpochybnilo nezávislost úřadů
K úniku došlo v Precheze, jež je součástí holdingu Agrofert patřícího do svěřenského fondu bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), v noci na 29. října 2014 půl hodiny po půlnoci během obnovy výroby kyseliny sírové po odstávce.
Koncentrace látky v ovzduší tehdy překročila povolený limit až 36násobně. Dva policisté, kteří se tou dobou nacházeli poblíž přerovského vlakového nádraží, utrpěli popálení a poleptání hrtanu a průdušnice.
Podle Seitlové docházelo při jednání úřadů a soudů k nestandardně dlouhým průtahům, což v kauze firmy spojené nepřímo s Babišem nepřispívá k důvěře veřejnosti a vyloučení obav z politického ovlivnění procesu.
Česká inspekce životního prostředí zahájila řízení s firmou pět měsíců po úniku, rozhodnutí o sedmimilionové pokutě padlo za více než rok v únoru 2016. O rok později ovšem ministerstvo řízení o uložení pokuty ve třech bodech ze čtyř zastavilo a posléze byla pokuta snížena na půl milionu.
„Když zastavíte řízení, není už žádná možnost odvolání ani soudu, aby prověřil, zda bylo zastavení oprávněné, či ne. Je to naprosto neobvyklé, konzultovala jsem to s řadou právníků,“ podotkla k tomu Seitlová.
Ministerstvo viní tehdejší špatnou legislativu
I výrazně nižší částku navíc firma odmítla a podala žalobu. Tu v červnu 2020 zamítl pražský městský soud, Precheza poté podala kasační stížnost a Nejvyšší správní soud v prosinci 2022 zrušil prvoinstanční rozsudek i rozhodnutí MŽP s tím, že nebylo srozumitelné.
Ministerstvo poté případ vrátilo ČIŽP, která loni v červenci udělila novou pokutu opět ve výši půl milionu, kterou ale v prosinci MŽP znovu zrušilo. Na jaře inspekce zase uložila pokutu ve stejné výši, ovšem Precheza se proti ní odvolala. V září pak MŽP konstatovalo, že lhůta pro uložení sankce už vypršela.
Mluvčí ministerstva označuje správní řízení za velmi složité, kdy pravomocné rozhodnutí bylo následně napadeno správní žalobou. Proto ho přes veškerou snahu vzhledem k náročné procesní situaci nebylo možné dokončit dříve.
„Na daný skutek se vztahovala zastaralá a v tomto ohledu poměrně nejasná právní úprava. Od 1. července 2017 už platí nová právní úprava, přičemž zákon o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich již stanoví pětiletou prekluzivní lhůtu. Vzhledem k tomu by už k takovýmto situacím nemělo docházet,“ doplnila Krejčí.