ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

118 milionů za kartel. Za domluvu při IT zakázce rozdal úřad obří pokuty

  • 11
Vysoké pokuty vyměřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pětici firem za to, že se mezi lety 2010 a 2014 domlouvaly na spolupráci u velké IT zakázky pro město Přerov. V součtu firmy na pokutách zaplatí 118 milionů korun.

Přes 38 milionů korun zaplatí společnost O2, po 36 milionech ostravský Autocont a olomoucké Tesco SW, firma vlivného podnikatele Josefa Tesaříka, bratra někdejšího poslance, senátora a hejtmana Olomouckého kraje Martina Tesaříka z ČSSD.

Dalších sedm milionů „naúčtoval“ Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) přerovskému Emosu a 200 tisíc firmě Bach systems.

Pokuty měly být přitom původně ještě vyšší. „Účastníci dotazovaného řízení však přistoupili na takzvané narovnání, tedy přiznali vinu, za což jim byly sníženy pokuty o 20 procent, a následně nepodávaly rozklad,“ řekl MF DNES mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Úřad uděloval pokuty na základě hodnoty celé zakázky navýšené o speciální koeficient. Zároveň však trest nesměl přesáhnout deset procent obratu pokutované firmy, což třeba u Bach systems srazilo výši postihu ze 37 milionů na pouhých 200 tisíc korun.

Tresty se týkají zakázky s názvem „Zajištění přenosu dat a informací v územní samosprávě města Přerova.“ Celkem bylo ve hře více než sto milionů korun.

„Hlavním cílem projektu bylo nastavení systému využívání moderních ICT řešení při výkonu územní veřejné správy městem Přerov,“ píše ÚOHS.

Firmy se domlouvaly hned od počátku

Projekt začal již v roce 2010, kdy město začalo soutěžit poradenskou firmu, následně právní služby, až se v roce 2013 dostalo na samotné IT. O zakázky se postupně začala zajímat i policie, což vedlo k několika raziím. V roce 2016 pak detektivové předali poznatky ÚOHS.

Ze závěrů vyšetřování je patrné, že konzultace mezi firmami začaly již v roce 2010.

„V souvislosti s projektem Přerov byly společnosti Autocont a Tesco SW v kontaktu přinejmenším od 23. 9. 2010, kdy si vzájemně vyměnily informace k přípravě projektu a informovaly se o svých záměrech,“ popsali úředníci.

Podle zjištění policie a úředníků podklady a aktuální informace k projektu zajišťoval společnostem vítěz veřejné zakázky na poradenské služby – společnost RPSC ideas. MF DNES již dříve popsala, že ÚOHS tuto společnost pokutoval právě v souvislosti s přerovskou zakázkou – rovněž za kartel.

RPSC zajistila Autocontu kontakt s firmou Bach. „Na podzim 2010 je již zřejmé, že Tesco SW by měla podávat nabídku,“ stojí v dokumentu.

Přinejmenším od roku 2011 také započala spolupráce Tesco SW, Autocontu a Emosu. A v roce 2012 začalo o možné spolupráci s Tesco SW jednat i O2. Firmy nakonec do zakázky vstoupily společně. Autocont pak podle úředníků podal krycí, nevýherní nabídku, kterou začal připravovat již v květnu 2013, v čemž mu pomáhalo právě Tesco SW.

Úředníci spolupráci kartelu popsali takto: „Společnosti se scházely a vyměňovaly si informace a podklady. Touto výměnou informací vyloučily mezi sebou nejistotu o svém budoucím chování na trhu. Cílem jednání bylo ovlivnit zadání veřejné zakázky a vytvořit společnou nabídku, na které se budou všichni podílet a která bude vítězná.“

Pokuty přijali, přesto odmítají, že by porušili zákon

Všechny potrestané firmy sice na pokuty přistoupily, své jednání však za nezákonné nepovažují.

„Šlo o komplikovanou zakázku, kde jsme neměli kapacity a ani odbornost podat celou nabídku samostatně. Proto jsme museli komunikovat s dalšími subjekty na trhu. S některými z nich jsme se dohodli na společné nabídce, ale s jinými ne. ÚOHS vnímá tato běžná tržní jednání jako porušení zákona,“ uvedl mluvčí Tesco SW Tomáš Jelínek.

„Jelikož jsme se chtěli vyhnout dlouholetým nákladným sporům se státem o výklad zákona, přistoupili jsme na dohodu. Již před lety byla přijata opatření, aby podobná situace již nemohla nastat,“ dodal.

Také O2 tvrdí, že zákon porušit nechtěla. „Z rozhodnutí jasně vyplývá, že O2 se nepodílelo na jakýchkoli zásazích do zadávací dokumentace. Před více než sedmi lety jsme podali společnou nabídku s jedním z následně obviněných, čímž jsme však rozhodně neměli v úmyslu porušit zákon,“ uvedla mluvčí společnosti Lucie Jungmannová.

„Většina složitých veřejných zakázek se neobejde bez spolupráce více subjektů. Naše společnost po této zkušenosti přijala řadu kontrolních mechanismů – společné nabídky procházejí přísnějším schvalováním a považujeme je pouze za výjimečné řešení,“ dodala.

„Vzhledem k tomu, že se vytýkané jednání událo před mnoha lety, a vzhledem k tomu, že společnosti hrozil zákaz plnění veřejných zakázek, bylo pro Autocont, a. s. velmi problematické vyvracet závěry ÚOHS o odpovědnosti za toto jednání. Proto jsme se rozhodli, stejně jako ostatní účastníci řízení, využít institutu narovnání,“ uvedla mluvčí Autocontu Blanka Polášková.

Společnosti Emos a Bach systems do uzávěrky vydání na zaslané otázky nereagovaly.