Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. července 2021 Věroslav

Přerov dal bezpečnostním agenturám radního zakázky za šest milionů

  10:11
Přerov řeší další možný střet zájmů, ze kterých zdejší opozice obvinila radniční koalici. Ostrahu parku Michalov a další zakázky za celkem 6,3 milionu korun totiž získaly bezpečnostní agentury napojené na radního Jaroslava Čermáka z ODS.
Přerovská radnice (na snímku její budova) rozdala podle opozice další nestandardní zakázky. Na hlídání si najímala bezpečnostní agentury jednoho z radních.

Přerovská radnice (na snímku její budova) rozdala podle opozice další nestandardní zakázky. Na hlídání si najímala bezpečnostní agentury jednoho z radních. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Když totiž radní v letech 2008 a 2009 šéfoval dozorčí radě Technických služeb města Přerova, dostala bezpečnostních agentura, kterou vlastní, zajímavou zakázku. Začala pro zdejší Technické služby střežit park Michalov či skládku komunálního odpadu v Žeravicích. Za to si dodneška vydělala více než 3,7 milionu korun.

Informace, které nyní vyplynuly na povrch, kritizuje zdejší opozice. Podle ní se radní v tomto případě mohl dostat do střetu zájmu. A nebyl by to na přerovské radnici první takový případ (čtěte také Primátorův zeť získal od přerovské radnice nejvíc malířských zakázek).

Zároveň se opozičním politikům nelíbí, že od roku 2006, kdy sedí občanský demokrat Čermák v radě, dostala jeho bezpečnostní agentura od magistrátu i další zakázky dohromady za téměř 6,3 milionu.

Jaroslav Čermák kritiku odmítá a poukazuje na to, že pro Přerov zajišťuje bezpečnostní služby už od roku 1993, tedy od doby, kdy ještě nebyl radním. Navíc namítá, že v dozorčí radě Technických služeb působil jen v době jejich transformace a následně odešel, právě aby se nedostal do střetu zájmu.

"Pan Čermák si může říkat, co chce, pro nás je nejdůležitější fakt, že od roku 2008, kdy usedl v dozorčí radě, dostala jeho firma zakázky. To je evidentní z účtů, které jsme si vyžádali od radnice," říká přerovský zastupitel Richard Šlechta.

Je to jako přerovská obdoba ABL, kritizuje opozice

"Působí to na mě jako zmenšený případ firmy ABL. Přitom ODS tolik brojila proti účasti lidí z bezpečnostních firem v politice. Podle mého názoru je minimálně velmi neetické vykonávat jako politik veřejnou službu, a současně poskytovat své podnikatelské služby městu, v jehož radě a orgánech městem vlastněných společností pan Čermák dlouhodobě zasedá," míní Šlechta.

"Kromě dozorčí rady mohu navíc jmenovat členství v představenstvech Teplo Přerov či Vodovody a kanalizace Přerov," dodává.

Ředitel Technických služeb Radek Koněvalík Čermáka hájí. Tvrdí, že jeho bezpečnostní firma uspěla ve výběrovém řízení, do kterého radní podle něj nezasahoval.

"Když jsme sháněli bezpečnostní agenturu, oslovili jsme tři firmy a porovnali si jejich nabídku. Firma pana Čermáka poskytla nejvýhodnější podmínky. Navíc jsme upřednostnili i to, že jde o přerovskou společnost," popisuje Koněvalík.

Přestože si například Olomouc své parky nenechává hlídat bezpečnostní firmou, Přerov se podle dalšího radního a jednatele Technických služeb Václava Zatloukala vydal v roce 2008 jinou cestou.

"Ostraha Michalova byla přímo požadavkem města. A je pravdou, že od doby, co se park hlídá, se tam nic vážného nestalo. Bezpečnostní firma tam má každým dnem i nocí člověka se psem," říká Zatloukal.

Firmy radního dostaly 99 procent bezpečnostních zakázek

Právníci z Transparency International, kteří se zabývají korupcí ve státní správě, poukazují na to, že takové jednání není zcela standardní. "Tady se to může blížit střetu zájmu. Pokud by se tím někdo zabýval, muselo by město doložit, že zmíněný radní na svou vazbu na firmu dopředu upozorňoval a nebyl v kontaktu s hodnotící komisí. Taky je v tomto případě důležité, zda byla soutěž na zakázku přístupná každému," míní Radka Pavlišová.

Tato pochybení Zatloukal odmítá. "Vše bylo v pořádku. Samozřejmě, jakmile jsem se dozvěděl, že by mohlo dojít ke střetu zájmu, domluvil jsem se s panem Čermákem na odchodu," dodal Zatloukal.

Podle údajů magistrátu vynaložil Přerov nebo jeho organizace v letech 2006 až 2010 za služby bezpečnostních agentur kolem 6,3 milionu korun. Téměř 99 procent z toho utržila společnost Ken - Jaroslav Čermák, nebo firma Ken Security, která je ve stoprocentním vlastnictví radního. Další bezpečnostní agenturu M-Profis přitom nechal magistrát za stejné období vydělat 71 tisíc.

Právě tato čísla označuje opozice jako podezřelá. "Je pro mne velmi znepokojivé, že jsme jako zastupitelé nebyli o rozsahu i dramatickém růstu výdajů za bezpečnostní služby poskytované firmou radního Čermáka informováni," uvedl další opoziční politik Martin Čechál.

Čermáka i další radní už vyšetřuje policie kvůli jiným zakázkám

Jaroslav Čermák argumentuje tím, že pro Přerov dodává bezpečnostní služby od roku 1993, takže jde o věc, která nemá na jeho funkci v radě vliv. "To mohu samozřejmě doložit. Navíc v obratu naší firmy je podíl zakázek z magistrátu malý. Máme v portfoliu přes 600 objektů, takže jsem vůbec neměl a nemám žádné důvody cokoliv ovlivňovat. Navíc jako radní jsem nikdy nerozhodoval o zakázkách pro svou firmu," tvrdí Čermák.

To potvrzuje i mluvčí magistrátu Bohuslav Přidal. "Bezpečnostní firmu radního si vybíraly příspěvkové organizace popřípadě obchodní společnosti města. Rada do toho nezasahovala," vysvětluje.

O Čermáka a jeho spojení s vlastní bezpečnostní agenturou se před časem začala zajímat i protikorupční policie. Politik je totiž spolu s 11 bývalými radními v čele s primátorem Jiřím Lajtochem podezřelý ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky na stavbu domova důchodců a opravy zimního stadionu (více o případu čtěte zde).

V obvinění vyšetřovatelé píší, že Čermáka podezírají z obchodního vztahu se společností Přerovská stavební, která obě zakázky stavěla. Čermák měl totiž podle detektivů zajišťovat bezpečnostní služby při ostraze staveniště domova.

"O zakázce stavby domova důchodců rozhodovala rada města ve volebním období, kdy jsem v komunální politice ještě nepůsobil, takže následné zajišťování ostrahy stavby rozhodně nebyl střet zájmů," hájí se Čermák.

Autor:
  • Nejčtenější

Spory na Spartě. Sudí k penaltě i žluté pro Štetinu. Ale co dupnutí na Hložka?

Dvě sporné situace, které hlavní rozhodčí i s požehnáním asistenta rozhodl ve prospěch Sparty. Třetí, při které se může...

Osmnáctiletá řidička mluvila na psa, auto zničila v kotrmelcích

Víc pozornosti svému psovi než řízení věnovala osmnáctiletá řidička na Jesenicku. Pak se lekla hrozící srážky s vozem v...

Žena okřikla muže, který se podle ní ukájel v obchodě mezi zákaznicemi

Olomoučtí policisté se snaží zjistit totožnost muže, který se podle videozáznamu ukájel v obchodní galerii v centru...

V práci staví lodě, doma vytvořil třímetrovou sochu filmového Vetřelce

Premium Sochař z Citova na Přerovsku si na jaře před zahradou u silnice postavil třímetrovou železnou sochu mimozemského...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Parkovné v Olomouci zdraží, nově se začne platit také na sídlištích

Na všech olomouckých sídlištích je nedostatek parkovacích míst. Když je za socialismu stavěli, jezdilo po cestách...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přináší víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Osmnáctiletá řidička mluvila na psa, auto zničila v kotrmelcích

Víc pozornosti svému psovi než řízení věnovala osmnáctiletá řidička na Jesenicku. Pak se lekla hrozící srážky s vozem v...

Duhové větrníky v ulicích proměnily Olomouc na barevné město květin

Netradiční pohled na Sloup Nejsvětější Trojice, který patří k turistickým magnetům centra Olomouce, ale i zajímavou...

Vzácní čápi černí překvapili odborníky, když si vystavěli hnízdo na zemi

Překvapení čekalo na zoology olomoucké zoo na Svatém Kopečku, když si pár čápů černých navzdory poznatkům o biologii...

Ekologové zuří. V Jeseníkách se má kácet i v nejpřísněji chráněném území

Premium Ekologové odmítají zásahy státu proti kůrovci v jesenických rezervacích. Několik výjimek umožňujících kácet v národních...

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Představujeme Amouranth, sexuální ikonu hráčů počítačových her

Sedmadvacetiletá Amouranth je jednou z nejpopulárnějších streamerek na světě. Od vysílání průchodů počítačovými hrami...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Do Česka zamíří ojetiny po povodních. Takové auto je dobré jen do šrotu

Německo, Belgie a Nizozemsko, těžce postižené povodněmi ze závěru minulého týdne, patří mezi země, ze kterých se do...