Přerov kývl kupci, z Chemoprojektu bude domov pro lidi s Alzheimerem

  12:18aktualizováno  12:18
Nevyužitá budova bývalého podniku Chemoprojekt v Přerově bude mít nového majitele. A posléze také obyvatele. Komplex získá společnost Domov Alzheimer, po rekonstrukci tam najde ubytování až 110 lidí nejen s Alzheimerovou chorobou, ale také senioři s demencí a dalšími nemocemi stáří.

Vizualizace budoucí podoby současné budovy Chemoprojektu, ze které se má stát domov pro seniory s Alzheimerovou chorobou, demencí či dalšími nemocemi stáří. | foto: Domov Alzheimer

Přerovská radnice za Chemoprojekt utrží necelých 19 milionů korun, což je o zhruba čtyři miliony méně, než za kolik budovu v minulosti koupila. Z tohoto důvodu a mimo jiné i proto, že společnost Domov Alzheimer negarantuje v navrhovaných smlouvách dříve avizovaných 70 míst pro občany Přerova, odmítli někteří místní politici pro prodej zvednout ruku.

Domov Alzheimer chce v Přerově vybudovat své v pořadí třetí zařízení v republice. Město s jejími zástupci jedná už dva roky.

Budova bývalého Chemoprojektu v Přerově.

Budova bývalého Chemoprojektu v Přerově.

„Prodáme budovu, kterou nepotřebujeme a která ročně generuje půlmilionovou ztrátu. Zároveň tak získáme pobytové zařízení sociální služby, v níž je zoufalý nedostatek míst,“ hájil prodej Chemoprojektu náměstek primátora Pavel Košutek.

Například Tomáš Tužín ale tvrdí, že smlouva je výhodná pouze pro kupce, nikoliv pro město.

„Za finanční ztrátu jsme si před lety koupili právo ovlivňovat budoucnost Chemoprojektu. Výsledek mi ale připadá jako věc ušitá horkou jehlou. Dostáváme se totiž do situace, ve které jsme nechtěli být, a vzdáváme se práv, která jsme chtěli mít. To jsme Chemoprojekt mohli rovnou nechat Lidlu,“ argumentoval.

Budova se zvýší o jedno patro, střecha bude zatravněná

Zástupci společnosti Domov Alzheimer, která už provozuje podobná zařízení v Roztokách u Prahy a v Karviné, nakonec ale většinu zastupitelů přesvědčili.

„Například v Karviné tvoří 85 procent obyvatel domova klienti, kteří mají trvalé bydliště v tomto městě. Záleží nám především na obsluze místních lidí. Kdybychom to však zapracovali do kupní smlouvy, dopouštěli bychom se diskriminace přespolních,“ vysvětlil ředitel skupiny Domov Alzheimer Radek Žádník.

Chemoprojekt stojí v Přerově nedaleko centra od 50. let. Postupně ho obklopilo sídliště Trávník. V posledních letech byly v budově kanceláře, dílny a pobočka knihovny, využití pro celý objekt se však najít nepodařilo.

Domov Alzheimer plánuje Chemoprojekt zrekonstruovat a na své náklady bude zařízení také provozovat. Budova se zvýší o jedno patro, sedlovou střechu nahradí rovná, která bude zatravněná. Práci v domově najde asi osmdesát lidí.

Dům bude mít zvláštní režim, obyvatelé se mají potkávat

Dům bude mít svůj zvláštní režim. Jeho obyvatelé budou mít volný pohyb po budově, ale ven se sami nedostanou. Pouze do zahrady, která vznikne ve vnitrobloku.

„Naši klienti by mohli zahradu využívat i v rámci terapie, neboť součástí pobytu je individuální i skupinový volnočasový program. Naší snahou je, aby lidé trávili v průběhu dne ve svých pokojích jen tolik času, kolik je nezbytně nutné. Chceme, aby se navzájem potkávali a komunikovali jak ve společenských a aktivizačních místnostech, tak i na zahradě,“ popsal Zbyněk Gembiczki ze společnosti Domov Alzheimer.

Žádost o místo v domově pro seniory, který provozuje město, má podanou 926 lidí, z toho 160 trpí některou z forem stařecké demence nebo Alzheimerovou chorobou. Domov s takzvaným zvláštním režimem přitom může přijmout jen v průměru 25 takto nemocných klientů ročně.

„Těchto míst je akutní nedostatek,“ potvrdila vedoucí odboru sociálních věcí magistrátu Romana Pospíšilová. Připomněla, že podle lékařských studií jsou ve skupině pětašedesátiletých touto nemocí postižena zhruba dvě až tři procenta lidí. U osmdesátiletých je to už téměř polovina populace.

„Odborníci odhadují, že v roce 2020 bude u nás žít téměř 183 tisíc lidí s tímto syndromem, v roce 2050 pak asi 383 tisíc lidí,“ dodala.

Nejčtenější

Exprimátor Přerova zemřel na lyžích, politiky se vzdal i kvůli sportu

Přerovský politik Vladimír Puchalský.

Bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský ve čtvrtek náhle zemřel. V čele města stál do loňských komunálních voleb. V...

Největší lavina za 20 let. V Jeseníkách se utrhly stovky metrů sněhu

Zřejmě největší lavina za posledních dvacet let v Jeseníkách spadla v těchto...

Zhruba 300 metrů měřila na délku obrovská lavina, která v těchto dnech spadla v Jeseníkách. Místní takovou nepamatují...

Olomoucký elektrobus je až příliš moderní, cestujícím v rukavicích neotevře

V pravidelném provozu olomoucké městské hromadné dopravy začal sloužit první...

Nečekaný zádrhel řeší olomoucký dopravní podnik. Někteří cestující mají v těchto dnech problém dostat se do nového...

Hledaný muž v ženských šatech prchal 14 hodin kanály až do vyčerpání

Hledaný muž převlečený za ženu se dal před policisty na útěk nejdříve potokem a...

Náročné pronásledování, které se nakonec změnilo spíš v záchrannou akci, absolvovali v úterý policisté s hasiči v...

Cyklokrosová mafie, hřímá Hekele. O českou medaili přišel v depu

Emil Hekele v depu na cyklokrosovém mistrovství České republiky v Holých Vrších.

Do cíle mistrovství republiky v cyklokrosu už nezbývalo ani pět kilometrů a Emil Hekele se při průjezdu do...

Další z rubriky

Největší lavina za 20 let. V Jeseníkách se utrhly stovky metrů sněhu

Zřejmě největší lavina za posledních dvacet let v Jeseníkách spadla v těchto...

Zhruba 300 metrů měřila na délku obrovská lavina, která v těchto dnech spadla v Jeseníkách. Místní takovou nepamatují...

Šumperská nemocnice koupila Internu Zábřeh, chce mít víc lůžek

Budova A Interny Zábřeh

Privátní Interna Zábřeh, která poskytovala ošetřovatelská lůžka pro celou spádovou oblast, se stala součástí šumperské...

O polovinu více mrtvých. Loňský rok byl na silnicích v kraji tragický

Snímek z místa tragické nehody, při níž u odbočky na Bohuňovice na tahu mezi...

Výrazný nárůst počtu mrtvých přinesl podle policejních statistik loňský rok na silnicích v Olomouckém kraji. Podepsalo...

Najdete na iDNES.cz