Přerov kývl kupci, z Chemoprojektu bude domov pro lidi s Alzheimerem

  12:18aktualizováno  12:18
Nevyužitá budova bývalého podniku Chemoprojekt v Přerově bude mít nového majitele. A posléze také obyvatele. Komplex získá společnost Domov Alzheimer, po rekonstrukci tam najde ubytování až 110 lidí nejen s Alzheimerovou chorobou, ale také senioři s demencí a dalšími nemocemi stáří.

Vizualizace budoucí podoby současné budovy Chemoprojektu, ze které se má stát domov pro seniory s Alzheimerovou chorobou, demencí či dalšími nemocemi stáří. | foto: Domov Alzheimer

Přerovská radnice za Chemoprojekt utrží necelých 19 milionů korun, což je o zhruba čtyři miliony méně, než za kolik budovu v minulosti koupila. Z tohoto důvodu a mimo jiné i proto, že společnost Domov Alzheimer negarantuje v navrhovaných smlouvách dříve avizovaných 70 míst pro občany Přerova, odmítli někteří místní politici pro prodej zvednout ruku.

Domov Alzheimer chce v Přerově vybudovat své v pořadí třetí zařízení v republice. Město s jejími zástupci jedná už dva roky.

Budova bývalého Chemoprojektu v Přerově.

Budova bývalého Chemoprojektu v Přerově.

„Prodáme budovu, kterou nepotřebujeme a která ročně generuje půlmilionovou ztrátu. Zároveň tak získáme pobytové zařízení sociální služby, v níž je zoufalý nedostatek míst,“ hájil prodej Chemoprojektu náměstek primátora Pavel Košutek.

Například Tomáš Tužín ale tvrdí, že smlouva je výhodná pouze pro kupce, nikoliv pro město.

„Za finanční ztrátu jsme si před lety koupili právo ovlivňovat budoucnost Chemoprojektu. Výsledek mi ale připadá jako věc ušitá horkou jehlou. Dostáváme se totiž do situace, ve které jsme nechtěli být, a vzdáváme se práv, která jsme chtěli mít. To jsme Chemoprojekt mohli rovnou nechat Lidlu,“ argumentoval.

Budova se zvýší o jedno patro, střecha bude zatravněná

Zástupci společnosti Domov Alzheimer, která už provozuje podobná zařízení v Roztokách u Prahy a v Karviné, nakonec ale většinu zastupitelů přesvědčili.

„Například v Karviné tvoří 85 procent obyvatel domova klienti, kteří mají trvalé bydliště v tomto městě. Záleží nám především na obsluze místních lidí. Kdybychom to však zapracovali do kupní smlouvy, dopouštěli bychom se diskriminace přespolních,“ vysvětlil ředitel skupiny Domov Alzheimer Radek Žádník.

Chemoprojekt stojí v Přerově nedaleko centra od 50. let. Postupně ho obklopilo sídliště Trávník. V posledních letech byly v budově kanceláře, dílny a pobočka knihovny, využití pro celý objekt se však najít nepodařilo.

Domov Alzheimer plánuje Chemoprojekt zrekonstruovat a na své náklady bude zařízení také provozovat. Budova se zvýší o jedno patro, sedlovou střechu nahradí rovná, která bude zatravněná. Práci v domově najde asi osmdesát lidí.

Dům bude mít zvláštní režim, obyvatelé se mají potkávat

Dům bude mít svůj zvláštní režim. Jeho obyvatelé budou mít volný pohyb po budově, ale ven se sami nedostanou. Pouze do zahrady, která vznikne ve vnitrobloku.

„Naši klienti by mohli zahradu využívat i v rámci terapie, neboť součástí pobytu je individuální i skupinový volnočasový program. Naší snahou je, aby lidé trávili v průběhu dne ve svých pokojích jen tolik času, kolik je nezbytně nutné. Chceme, aby se navzájem potkávali a komunikovali jak ve společenských a aktivizačních místnostech, tak i na zahradě,“ popsal Zbyněk Gembiczki ze společnosti Domov Alzheimer.

Žádost o místo v domově pro seniory, který provozuje město, má podanou 926 lidí, z toho 160 trpí některou z forem stařecké demence nebo Alzheimerovou chorobou. Domov s takzvaným zvláštním režimem přitom může přijmout jen v průměru 25 takto nemocných klientů ročně.

„Těchto míst je akutní nedostatek,“ potvrdila vedoucí odboru sociálních věcí magistrátu Romana Pospíšilová. Připomněla, že podle lékařských studií jsou ve skupině pětašedesátiletých touto nemocí postižena zhruba dvě až tři procenta lidí. U osmdesátiletých je to už téměř polovina populace.

„Odborníci odhadují, že v roce 2020 bude u nás žít téměř 183 tisíc lidí s tímto syndromem, v roce 2050 pak asi 383 tisíc lidí,“ dodala.

Nejčtenější

Auto v Přerově srazilo dvě mladé dívky přebíhající silnici. Obě zemřely

Ilustrační snímek

Auto srazilo v sobotu večer v Přerově dvě mladé dívky, které přebíhaly silnici. Obě na následky zranění zemřely. Bližší...

Jídelnu v Přerově zavalily děti na obědy zdarma, u školy jim otevřou novou

Ilustrační snímek

Novinka v podobě obědů zdarma pro děti z chudých rodin, která od září platí v Olomouckém kraji, způsobila nebývalé...

Řidič vjel na červenou na přechod, srazil ženu s kočárkem a dětmi

Ilustrační snímek

U vážné dopravní nehody zasahovali záchranáři a policisté na Přerovsku. Nepozorný řidič narazil do ženy, která...

Smrti dívek na silnici mohly zabránit lampy, chystají se už dva roky

Místo tragické nehody v Lipnické ulici na okraji Přerova, kde řidič...

Víkendová tragická nehoda, při níž řidič na okraji Přerova srazil dvě dívky přebíhající silnici, se možná vůbec...

Živnostník přehlédl formalitu a mimo údržby i montoval, stíhá ho kriminálka

Ilustrační snímek

Až k obvinění z neoprávněného podnikání dovedlo muže z Prostějova relativně drobné zanedbání formalit. Téměř tři roky...

Další z rubriky

Vládnoucí koalice nepřežila v Šumperku ani rok, vznik nové je nejistý

Ilustrační snímek

Necelý rok po volbách končí radniční koalice v Šumperku. Prohlubující se krize vyvrcholila, když hnutí ANO vypovědělo...

Hrad Bouzov zůstane státu, Ústavní soud odmítl stížnost Německého řádu

Účastníkům balonové fiesty startujícím od hradu Bouzova na Olomoucku se i letos...

Ústavní soud odmítl stížnost Německého řádu, který se domáhal vydání hradu Bouzov na Olomoucku. Justice ponechala...

Přehrada Skalička zničí klenot přírody s ohroženými druhy, varují vědci

Řeka Bečva v lokalitě zvažované přehrady Skalička poskytuje domov řadě...

Pokud by jako klíčová část protipovodňové ochrany Přerovska vznikla na řece Bečvě přehrada Skalička, bude zničeno v...

Na Olomoucku havaroval lehký armádní obrněný vůz, zranili se dva vojáci

Víceúčelové obrněné vozidlo Iveco 4x4 se zbraňovou stanicí Protektor, které...

K nehodě lehkého vojenského obrněného vozu Iveco vyjížděli ve středu odpoledne záchranáři, hasiči a policisté na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz