„Je nepříjemné, když vás pořád otravují, škemrají o peníze a mají psy bez náhubku. S dítětem je obcházím obloukem,“ shrnula hlavní výtky lidí na sociálních sítích například Lucie Fišerová.
Podle strážníků nejsou problémem bezdomovci jednotlivci, ale určité skupinky „Roli tam totiž hraje velké množství alkoholu,“ uvedl zástupce ředitele Městské policie Přerov Miroslav Komínek.
Kontroly bezdomovců kolem obchodů jsou tak v Přerově na denním pořádku. „Nyní jsme tuto činnost ještě zvýšili. Jedná se především o lokality u marketů v ulici Denisova, Kojetínská a Želatovská,“ popsal Komínek, podle něhož se lidé bez domova zdržují u obchodu poblíž jejich squatu.
„Lidé jim dávají peníze, obvykle na žrádlo pro psy či jiné potřeby, ale oni si za to pak koupí alkohol, případně ho ukradnou,“ řekl Komínek. Oznámení o nevhodném chování lidí bez domova zaznamenávají strážníci i několikrát denně.
Strážníkům mají pomoci i záznamy z kamer
Ve městě přitom platí od roku 2011 vyhláška zakazující pití alkoholu na veřejnosti ve vybraných zónách. Místa kolem obchodů k nim patří.
„Jednáme s šéfy jednotlivých nákupních center o možnosti nahlédnout do jejich kamerového systému. Vykázat bezdomovce od center totiž není jednoduché, zvlášť když přijede hlídka městské policie a oni už u sebe alkohol nemají. Pokud však strážníci ze záznamů zjistí, že ho zde popíjeli, tak je vykážou,“ vysvětlil primátor Petr Vrána.
Reaguje i nákupní centrum Galerie Přerov. „Zintenzivnili jsme vlastní ostrahu v budově a jejím okolí,“ konstatovala manažerka Renata Ratajská. Ostrahu posílil i hypermarket v blízkosti vlakového nádraží.
Vedení Přerova si chce posvítit i na vznikající squaty. Lidé bez domova využívají jako útočiště především prázdné budovy drah. Alespoň jedna z nich, která stojí u hlavního vlakového nádraží, by ale měla zmizet.
„Je ve špatném stavu a soukromý vlastník ji má v plánu zbourat, což vítáme,“ přiblížil Vrána. Ve městě podle radnice žije kolem padesáti lidí bez domova.
Problémy dle studie dělá zlomek bezdomovců
Kontrastem mezi realitou života lidí z ulice a jejich obrazem ve společnosti se zabývali ve své studii s názvem Bez střechy nad hlavou i odborníci z Univerzity Palackého.
„Většina bezdomovců problémy nedělá a není ani vidět. Kvůli riziku napadení nebo studu se mnoho z nich skrývá. Často se také někteří snaží svou situaci řešit a přivydělat si třeba úklidem,“ popsal jeden z autorů Pavel Šaradín. Problémy podle něj dělá jen menšina bezdomovců, jež je však velmi viditelná a hlasitá.
Vedení Přerova posílilo hlídky v ulicích nejen kvůli bezdomovcům. „Řešíme také bazén, aby zde byla posílena hlídka asistentů prevence kriminality městské policie a v případě nutnosti zde okamžitě zasáhla hlídka policie,“ sdělil primátor.
Radnice tím reaguje na situaci z loňského roku, kdy se na letním koupališti někteří návštěvníci chovali nevhodně. Byli hluční, vulgární a často se koupali v oblečení. Znechutili tak pobyt dalším návštěvníkům areálu.
„Loňský ojedinělý incident, který vzbudil tolik pozornosti, se rozhodně nebude opakovat,“ slibuje Petr Kouba, jednatel městské společnosti Sportoviště Přerov, která bazén provozuje.
„Již v minulé letní sezoně se podařilo situaci ve venkovním areálu zklidnit intenzivní spoluprací s městskou policií a asistenty prevence kriminality. O víkendu pomáhali plavčíkům kontrolovat dodržování návštěvního řádu i pracovníci agentury. V této praxi budeme pokračovat také letos,“ shrnul. Areál je také pod dohledem kamer.
Nevoli vyvolaly loni i potyčky mezi mladými
Město chce posílením hlídek předcházet i potyčkám mezi mladými. Ta nejvýraznější se odehrála loni na podzim v blízkosti obchodního centra, kde skupina velmi mladých Romek napadla třináctiletou dívku. Tu museli zdravotníci odvézt na ošetření do nemocnice.
Případ vyvolal na sociálních sítích vlnu nevole, lidé mimo jiné poukazovali na to, že skupinky mladých se chovají nepřístojně nejen u obchodního centra.
Problémy s lidmi bez domova řeší třeba i v Olomouci. Strážníci tam kvůli nim vyjíždějí hlavně do okolí vlakového nádraží, k supermarketu na třídě Kosmonautů či k charitě, jež sídlí ve Wurmově ulici.
„Nejvíce se dotyčné osoby dopouštějí znečišťování veřejného prostranství a konzumace alkoholu v místech, kde je to zakázáno,“ přiblížil mluvčí strážníků Petr Čunderle.
Podle něj ale potížisté obvykle nejsou vůči veřejnosti agresivní. V posledních letech se nestalo, že by bezdomovec napadl někoho mimo svou komunitu. Obecně proto nejsou bráni jako bezpečnostní riziko.
„Představují ale vizuální problém a nepůsobí dobře na turisty ani obyvatele města,“ podotkl Čunderle.
V Olomouci podle údajů radnice žije až osm stovek lidí bez domova, část přímo na ulici či ve squatech.