Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 16. srpna 2022 Jáchym

Exekutor staví přehradu načerno. Úřady mu daly minimální pokutu i povolení

  16:00
Policie se začala zabývat stavbou přehrady, která má zadržovat vodu pro zasněžování v lokalitě pod Paprskem v Rychlebských horách na Šumpersku. Nádrž navzdory odporu ekologů buduje vlivný klatovský exekutor Dalimil Mika, který v horské oblasti podniká stejně jako jeho rodiče.

Mika začal nádrž stavět načerno bez povolení v roce 2019. Práce už nenávratně poničily cenný ekosystém a kriticky ohrožené rostliny, jak konstatovalo i ministerstvo životního prostředí.

Kauzou se zabývá také hospodářská kriminálka, a to ze své iniciativy. Potvrdila to šumperská policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.

„Podali jsme podnět na Českou inspekci životního prostředí, která vyrazila na kontrolu v červenci 2019,“ uvedl ekolog a člen Okrašlovacího spolku čelákovického Martin Mokrejš.

Podle inspekce stavebník věděl, že porušuje zákon. „Zcela vědomě tak závažně poškodil významné krajinné prvky,“ stojí ve výsledcích kontroly. Ministerstvo životního prostředí uvedlo, že „o prokázané škodlivosti zásahu není pochyb“.

Miliony ne, statisíce ano

Mika dostal od inspekce stotisícovou pokutu, i když postih mohl jít do milionů. Podle ministerstva není zřejmé, proč netrvala na návratu území do původního stavu, což zákon umožňuje.

„V daném případě nebylo možné vyloučit ani trestní odpovědnost ve vztahu k poškození životního prostředí,“ uvedlo v odpovědi ekologům ministerstvo. Inspekce však trestní oznámení nepodala, a kauza se tak k soudu nedostala.

Ochránci přírody napadli také posudek znalce Miloše Holzera, který neuvádí žádné negativní dopady na životní prostředí.

„Zásadním zjištěním je fakt, že se na celém území nevyskytují žádné vzácné nebo dokonce chráněné druhy. Jsou zde vhodné podmínky pro umístění a výstavbu malé vodní nádrže,“ píše v posudku.

„To je v přímém rozporu s našimi dřívějšími zjištěními. Při botanické akci nedlouho před tím, než byla načerno zahájena stavba, jsme zde zjistili a zdokumentovali výskyt zvláště chráněných druhů rostlin vratičky heřmánkolisté, vemeníku dvoulistého a prstnatce májového a kriticky ohroženého motýla jasoně rybníkového,“ vyjmenoval ekolog Mokrejš.

Lidé z Okrašlovacího spolku čelákovického podali proti Holzerovi návrh na odebrání souhlasu s hodnocením vlivu na životní prostředí. „On se přítomností chráněných druhů rostlin jednoduše vůbec nezabýval,“ kritizuje Mokrejš.

Místo odstranění stavby dodatečné povolení

Holzer v posudku dále vyzvedl, že vytvoření biotopu v tomto místě je prospěšné. Jenže i to je podle ekologů sporné, protože opakované vypouštění a napouštění v zimě bude pro život v nádrži nevhodné.

Povolení ke stavbě dostal Mika až dodatečně v roce 2020 z Městského úřadu Šumperk. Úřad nejdřív nařídil odstranění načerno budované přehrady. Mika však požádal o dodatečné povolení, které dostal.

„Protože k žádosti o dodatečné povolení stavby byly doloženy potřebné doklady, byla stavba dodatečně povolena,“ sdělila mluvčí šumperské radnice Soňa Singerová.

Krajský úřad Olomouckého kraje však na základě podnětu ministerstva životního prostředí přezkoumal dodatečné povolení stavby městským úřadem a toto rozhodnutí jako nezákonné v dubnu zrušil.

„Bylo také obnoveno řízení o odstranění nepovolené stavby, které předcházelo rozhodnutí o dodatečném povolení,“ sdělila mluvčí kraje Eva Knajblová.

Investor tak nyní v podstatě nedisponuje potřebným povolením pro stavbu ani potřebným souhlasem k nakládáním s vodami.

Rozhodnutí ale dosud nenabylo právní moci, protože investor se v zákonné lhůtě odvolal. „V současné době byli o podaném odvolání vyrozuměni účastníci řízení,“ doplnila Knajblová.

Záměr taky podle kraje podléhá posuzování vlivu na životní prostředí, takzvané EIA, což investor nemá. Přesto výstavba přehrady jede dál.

Zadržíme vodu v krajině, argumentuje investor

Za Horský areál Paprsek se nevyjadřuje exekutor Mika, ale jednatel Jan Blaha. Uvedl, že zasněžování je v projektu pouze vedlejší.

„Hlavním cílem výstavby přehrady je zadržení vody v krajině a s tím související rozvoj biodiverzity díky zvýšení retenční schopnosti celé lokality,“ sdělil Blaha.

Spuštění stavby bez povolení vysvětluje potřebou prodloužit dobu pro výstavbu. „Projekt byl spuštěn v době, kdy jsme byli s ohledem na průběh projednávání přesvědčeni, že stavba bude povolena bezprostředně poté,“ zdůvodnil.

Podle něho je stavební sezona na horách kvůli dlouhé zimě krátká. „Šlo o procesní pochybení, jež jsme uznali a uhradili příslušnou pokutu. Není však důvodem ke zpochybnění celého projektu, který byl řádně posouzen,“ prohlásil.

Obhajuje i současnou výstavbu po vydání negativního rozhodnutí krajského úřadu.

„Stavební povolení je i nadále platné, protože rozhodnutí krajského úřadu nenabylo právní moci. Podle našeho názoru je toto rozhodnutí natolik v rozporu s právním řádem České republiky, že jsme proti němu podali odvolání a věříme, že nám bude vyhověno. Náš postup je zcela v souladu se všemi platnými předpisy a nařízeními,“ prohlásil Blaha.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Olomouckém kraji se volí v obvodu Olomouc.

Lumír Kantor, Jiří Zemánek, Miroslav Žbánek, Stanislav OrságMarkéta Záleská, Antonín Staněk, Matouš Pelikán, Richard Benýšek

  • Nejčtenější

Mimoň spláchl přívalový déšť. Kanály vodu nepobraly, auta se brodila

Mimoň v Libereckém kraji spláchl odpoledne přívalový déšť, kanály v centru města vodu nepobraly a auta tudy tak jezdila...

Muž zabil v Přerově na ulici známého. Soud ho poslal do vazby

Okresní soud poslal do vazby jednačtyřicetiletého muže obviněného z vraždy o tři roky mladšího známého na ulici v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta - Olomouc 2:0, druhá výhra v řadě, trefili ji Karabec s Höjerem

Fotbalová Sparta vyhrála první domácí zápas v sezoně. V 3. kole Fortuna ligy proti Olomouci navázala na poslední výkon...

Vandalové ničí značení stezek pro bikery, hrozí zranění i srážka s turisty

Každý měsíc musí správci Hanáckých stezek, sjezdových tratí pro bikery, které se nacházejí v lese u Plumlovské přehrady...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pro cibuli nebo brambory z pole jezdí lidé i stovky kilometrů

Cibule, brambory, rajčata nebo melouny. Cena od pěti do deseti korun za kilo. V Olomouckém kraji jsou díky samosběrům...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Svatého Kryštofa po útoku zlodějů kovu vrátil k dálnici D35 jeřáb

Čtyřmetrová bronzová socha svatého Kryštofa se vrátila na val u dálnice D35 nedaleko Olomouce. Patron poutníků a řidičů...

Růst cen doléhá na lidi stále víc, přibývá žádostí o jídlo z charity

Samoživitelky a samoživitelé, rodiny s nízkými platy, ovdovělí důchodci. Tito lidé se propadají v kraji do stále větší...

Olomoucký kraj podpoří miliony korun sázení zeleně i studánky

Výsadba zeleně, obnova studánek a pramenů, naučné stezky, aktivity ekologických organizací nebo osvětové akce pro...

Vidím věci po svém, říká fotograf Bob Pacholík

V revolučních letech zachytil strhávání sochy Lenina v Prostějově i návštěvu tehdejšího prezidenta Havla. Fotí ...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...