Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. června 2023 Laura

Přechody, sídliště, zámek i zimák. Radnice schválily rozpočty a investice

  5:54
Zastupitelé čtyř okresních měst Olomouckého kraje už schválili rozpočty na letošní rok a tedy i to, za co utratí veřejné peníze. Výjimkou je Šumperk, kde budou rozpočet schvalovat tento měsíc. MF DNES přináší přehled největších investic roku.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

1. Olomouc

Příjmy krajského města klesnou z loňských 2,053 miliardy korun na 1,982 miliardy korun, výdaje vzrostou z 1,96 miliardy korun na 2,032 miliardy. Magistrát ale rozdíl pokryje z přebytku předminulého roku.

„Na investice je v rozpočtu vyčleněna částka 356 milionů korun, což je o 76 milionů více než loni. Největší investiční akcí bude rekonstrukce tramvajové trati na třídě 1. máje v centru Olomouce, která má stát 115 milionů korun. Necelou polovinu nákladů pokryje dotace ze Švýcarských fondů,“ uvedl náměstek primátora Filip Žáček (více čtěte zde).

Magistrát bude letos masivně investovat rovněž do vodohospodářské infrastruktury, a to zhruba 93 milionů korun. Na zabezpečení přechodů pro chodce Olomouc počítá s deseti miliony korun.

Další miliony půjdou také na vybudování nových parkovišť na sídlištích Lazce, okolí Tererova náměstí v Neředíně nebo na ulici Za Vodojemem. Na podporu turistického ruchu je určen projekt Afrického pavilonu, který vyroste v zoologické zahradě.

2. Přerov

Bez větších potíží prošel rozpočet v Přerově. Zastupitelé byli pro přebytkový rozpočet s příjmy ve výši 707 milionů korun a výdaji 672 milionů. Investic bude letos ale méně než v jiných letech.

„Přerov si kvůli vyššímu zadlužení a splácení úvěrů nemůže dovolit nákladnější investice,“ uvedla mluvčí magistrátu Lenka Chalupová.

Město má v plánu například další etapu revitalizace panelového sídliště v Předmostí nebo kompletní zateplení Základní školy Za Mlýnem. Magistrát připravuje propojení cyklostezek u kruhového objezdu na Želatovské ulici, další miliony půjdou do oprav silnic.

3. Prostějov

Prostějovští zastupitelé se shodli na vyšších výdajích než příjmech. Magistrát pro letošní rok zahrnul do příjmů 784 milionů, utratí však 854 milionů korun.

„Rozdíl mezi příjmy a výdaji pokryje zůstatek z hospodaření minulých let,“ vysvětlila mluvčí Prostějova Jana Gáborová.

Na investice půjde z prostějovského rozpočtu celkem 161 milionů korun.

„Největší akcí roku je regenerace sídliště Šárka za dvacet milionů korun,“ sdělila Gáborová.

Prostějovský magistrát plánuje rovněž další etapu rekonstrukce zámku. Na opravy severozápadního a jižního křídla uvolní deset milionů. Sportovci ocení vybudování nových šaten na zimním stadionu.

Kritický nedostatek parkovacích ploch na Anenské ulici pak alespoň částečně sníží nové parkoviště za téměř pět milionů. Téměř dvacet milionů směruje magistrát na zateplení městské budovy na Kostelecké ulici a Mateřské školy Šárka.

4. Jeseník

Rovněž jeseničtí zastupitelé schválili letošní rozpočet na konci minulého roku. Nejmenší z pětice sídel okresů Olomouckého kraje utratí celkem 243 milionů, zatímco příjmy jsou o 23 milionů nižší. Město ale ušetřilo v minulých letech, takže nižší příjmy bez problémů dorovná.

Jeseník zahájí nákladnou revitalizaci největšího městského sídliště 9. května, kde žije přes dva tisíce lidí. Investice je rozdělena na pět etap, které proběhnou do roku 2020.

Radnice připravuje projekt dětského vodního světa Vincenze Priessnitze, který vyroste během dvou let ve Smetanových sadech. Jde o interaktivní areál s vodními prvky a atrakcemi, který dětem ukáže, co voda umí. Jak dokáže být nelítostná, ale také jak umí léčit.

Největší akcí je výstavba sportovní haly za zhruba 50 milionů korun, kterou chce radnice dokončit v roce 2017.

5. Šumperk

S rozpočtovým provizoriem, které umožňuje použít až do schválení nového rozpočtu jednu dvanáctinu rozpočtu roku 2015, vstupuje do letošního roku šumperská radnice.

„Rozpočet pro rok 2016 je ve fázi příprav,“ uvedla mluvčí radnice Olga Hajduková.

Město stejný model schvalování rozpočtu praktikuje už řadu let. „Chceme schválit rozpočet až ve chvíli, kdy bude jasné, s jakými příjmy můžeme počítat, a bude znám výsledek hospodaření města a přebytek z roku 2015, což je velmi důležité pro kvalitní nastavení příjmové části rozpočtu,“ vysvětlil starosta Zdeněk Brož.

Na investice půjde v Šumperku v letošním roce 150 milionů korun. Letos je v návrhu rozpočtu největší položkou první etapa stavby nové městské knihovny za 30 milionů korun. S dalšími 30 miliony se počítá na dostavbu knihovny v roce 2017.

Město dokončí revitalizaci ulice Vančurovy, na kterou počítá pro příští rok s 15 miliony, revitalizace sídliště Fibichova přijde na 18 milionů. Přibudou zde nová parkovací místa, město opraví chodníky, komunikace, veřejné osvětlení, hřiště, zeleň a mobiliář. Vůbec největší investicí roku je rekonstrukce zimního stadionu za 50 milionů korun.

  • Nejčtenější

Za zastřelení pracovnice herny dostal třináctkrát trestaný senior doživotí

Zbytek života stráví podle rozsudku olomouckého krajského soudu za mřížemi třiasedmdesátiletý recidivista Adolf Hlubik,...

Kvůli chybě při vyšetření se narodila postižená dcera, nemocnice bude platit

Nejvyšší soud potvrdil nárok rodičů na odškodnění za chybu Fakultní nemocnice Olomouc, kde při screeningu špatně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dohodáři jsou pozůstatkem socialismu, nemají nárok skoro na nic, říká právník

Premium V Evropě téměř nikde jinde neexistují, jsou specifikem českého zákoníku práce. Řeč je o pracovněprávních vztazích „na...

Na domě přistavovali načerno patro, po prohlídce úřadu zmizelo

Nástavba domu ve Vaníčkově ulici nedaleko olomouckého autobusového nádraží převýšila okolní zástavbu. Podle stavebního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při soutěži v řízení křižovatky padaly pokuty, řidiči neznali pokyny policisty

Soutěž dopraváků ve středu v Olomouci potvrdila, že část řidičů netuší, jak se chovat na křižovatce, kde provoz řídí...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Nandu pampový tři týdny běhá po polích u Olomouce, policie hledá majitele

Policisté hledají majitele jihoamerického ptáka, který se pohybuje nedaleko Olomouce v Chomoutově. Podle policejní...

Senior zůstal uvězněný v hořícím domě, policisté ho našli po hmatu

Devadesátiletého muže vytáhli z hořícího domu policisté na Přerovsku. Plameny v noci uchvátily pokoj v prvním patře...

Úroda bude bídná, meruňky jsou vzácností, předpovídají ovocnáři

Zatímco loni sadaři v Olomouckém kraji zažívali velmi úrodný rok, letos se smiřují s tím, že dojde k výraznému ...

Z pamětních bankovek zoo zírá lev a tygr, další zvířata se objeví zase za rok

Pamětní listy v podobě bankovek Naše Zoo vytištěné ve Státní tiskárně cenin se v zahradách staly hitem. Nyní do nich...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK FOREM (26 - 40 000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 26 000 - 40 000 Kč

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....

Dívčí idol z Terminátora je k nepoznání. Na rande s ex ukázal nové zuby

Edward Furlong (45) v roce 1991 zakusil, jak chutná sláva. V pouhých třinácti letech se tehdy objevil po boku Arnolda...