Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 19. srpna 2022 Ludvík

Přečtěte si, jaké budou nejzajímavější události roku 2011 v Olomouckém kraji

  8:55
Na co se mohou lidé v Olomouckém kraji příští rok těšit? Například na koncert legendárních Jethro Tull, opravy náměstí či radničních věží, nové kempy, znovuotevření Mladečských jeskyní nebo napuštění Plumlovské přehrady. To a mnoho dalších věcí se v roce 2011 chystá, MF DNES proto přináší přehled toho nejzajímavějšího.

V letošním roce čeká na obyvatele regionu mnoho událostí. MF DNES přináší přehled těch nejzajímavějších z nich. | foto: Koláž iDNES.cz, foto různí autoři

Leden

Welzlování. V Zábřehu začne festival cestovatelů, dobrodruhů a recesistů Welzlování pojmenovaný po slavném zábřežském rodákovi a polárníkovi Janu Eskymo Welzlovi.
Noční svezení. Večer 8. ledna vyjede do olomouckých ulic obnovená autobusová noční linka.
Štreit na výstavě. V půli ledna začne výstava snímků Jindřicha Štreita v Expozici času ve Šternberku.
Shakespeare na jevišti. Moravské divadlo Olomouc uvede hru Williama Shakespeara Něco za něco.
Labužnické menu. V Olomouci začne Grand restaurant festival, kdy vybraní šéfkuchaři nabídnou svůj mistrovský kousek.

Únor

Operní klasika. Moravské divadlo Olomouc uvede v premiéře operu Petra Iljiče Čajkovského Evžen Oněgin.
Artový Metropol. Olomoucké kino Metropol se dočká proměny, bude z něj artové kino s novou kavárnou v předsálí.
Nové nádraží. V Prostějově by měly začít opravy místního nádraží a prostoru před nádražím, město dá dvacet milionů korun.

Březen

Nemocnice bez doktorů. Lékaři by měli v rámci výzvy Děkujeme, odcházíme začít opouštět nemocniční oddělení v kraji, jen ve Fakultní nemocnici Olomouc dalo výpověď 125 doktorů.
"Mladé" filmy. Od 10. až do 12. března se v Uničově koná festival Mladá kamera.
Léčení "po indicku". V lázních v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku začnou Indové nabízet ájurvédskou medicínu.
Proměna náměstí. Olomouc zahájí rekonstrukci Dolního náměstí, město žádá o dotaci ve výši kolem sta milionů korun.
Olomoucké baroko. 27. března končí největší výstava v historii olomouckého muzejnictví Olomoucké baroko.

Vizualizace kavárny, která má vzniknout v prostoru předsálí kina Metropol. Autorem návrhu je olomoucký architekt Petr Jakšík.Návrh nové podoby olomouckého Dolního náměstí.

Začátek roku bude v Olomouci ve znamení přestaveb. Kino Metropol ve svých prostorách otevře kavárnu (vizualizace vlevo), novou tvář začne dostávat Dolní náměstí (vpravo).

Duben

Klavírní špička. V Jeseníku se uskuteční Schubertova mezinárodní soutěž pro klavírní dua.
Jarní Flora. 28. dubna začne jarní etapa Mezinárodní zahradnické výstavy Flora Olomouc.
Procházka mozkem. V prostorách dělostřeleckého skladu Korunní pevnosti v Olomouci by mělo začít vznikat návštěvnické centrum Pevnost poznání, které plánuje olomoucká univerzita. Lidé se mohou těšit na létající planetárium, model lidského mozku a další expozice.

Květen

Šternberk "městem hodin". Ve Šternberku se otevře stálá Expozice času, rozsáhlou výstavu budou doplňovat přednášky či promítání filmů, z celkové částky dvacet a půl milionu korun většinu pokryjí dotace.
Tramvají do Nových Sadů. V Olomouci by měla začít výstavba nové tramvajové trati směrem na Nové Sady, zároveň začne na místě zbourané továrny Milo výstavba obchodní galerie Šantovka.

Červen

Rockeři na hradě. Na Helfštýně zahrají hvězdní Jethro Tull, známé hity diváci uslyší i v klidnějších aranžích, s anglickými muzikanty totiž vystoupí české smyčcové kvarteto.
Ecce Homo. Ve Šternberku odstartuje 31. ročník závodů do vrchu Ecce Homo.
Bezpečnější Slavonín. Obyvatelé Slavonína v Olomouci se dočkají přechodu s ostrůvkem na frekventované hlavní silnici a oprav koryta říčky Nemilanky.
Pocta Wolkerovi. V Prostějově začne Wolkerův Prostějov, tradiční festival amatérských recitátorů poezie.
Olympiáda. Olomouc a Prostějov ovládne olympiáda mládeže.

Mapa trasy nové olomoucké tramvajové tratě na Nové Sady.Skupina Jethro Tull

Ve druhém čtvrtletí se v Olomouci po čtrnácti letech opět začne prodlužovat tramvajová trať, na Helfštýně zase vystoupí britská rocková legenda Jethro Tull.

Červenec

Vodáci mají kemp. Vodáci, kteří splavují řeku Moravu, budou moci využít vodáckého kempu v Olomouci-Řepčíně, sdružení Krásná Morava chce podobná tábořiště postupně vybudovat na třech dalších místech: v Nových Mlýnech, Litovli a Hynkově, investice se vyšplhá na třicet až čtyřicet milionů korun.
Město z ptačí perspektivy. Opravy radniční věže dokončí v Prostějově, vyhlídku poté zpřístupní lidem. Rekonstrukce přijde na šest milionů korun, v plánu je také trvalá výstavní expozice.
Mistři sochaři. V Prostějově začne jubilejní desátý ročník Mezinárodního sochařského sympozia Hany Wichterlové.
Pryč s "kočičími hlavami". Náklo na Olomoucku se dočká rekonstrukce stávajícího průtahu obcí a také autobusové zastávky. Náklady jsou 40 milionů.

Srpen

Trampský svátek. Začíná 37. ročník Mohelnického dostavníku, který patří k největším festivalům žánru folk a country v zemi.
Důstojnější Flora. Výstaviště Flora v Olomouci se dočká oprav, v srpnu odstartuje první etapa prací. Rozšíření se a oprav se dočká pavilon A, novinkou bude parkoviště pro stovku aut. "Čtyřicet let se mu nikdo pořádně nevěnoval," uvedl o pavilonu A, centru veletrhů, ředitel Flory Zdeněk Štefka. Náklady přesáhnou dvě stě devadesát milionů korun.
Jeskyně kromaňonského člověka. V půli srpna skončí velká rekonstrukce Mladečských jeskyní na Olomoucku za dvacet milionů korun. Návštěvníci se mohou těšit na vyhlídku po okolí, stínohru v podzemí, přednáškový sál nebo samostatný výstup z jeskyní, který lidi navede do expozice věnované životu kromaňonského člověka.

Září

Koupání bez sinic. Pokud počasí nezklame, Plumlovská přehrada u Prostějova bude alespoň z části napuštěná a v nádrži s čistou vodou by se tak mohli vykoupat první zájemci. Vodu zde v posledních letech otrávily jedovaté sinice, bagrování dna a další úpravy plánuje Povodí Moravy také v Podhradském rybníku nad přehradou.
Omlazená alej. Olomoucká radnice bude pokračovat v obnově Rudolfovy aleje ve Smetanových sadech, místo starých kaštanů město sází nové, k tomu navíc opravuje chodníky a vyměňuje osvětlení, lavičky i odpadkové koše.

Mladečské jeskyně.Část hráze vypuštěné Plumlovské přehrady.

Ve třetí čtvrtině roku by opět měly začít fungovat turistické dominanty regionu - opravené Mladečské jeskyně (vlevo) nebo zčásti napuštěná a především čistá Plumlovská přehrada.

Říjen

Bobr Cup. V Litovli odstartuje Mezinárodní mistrovství ČR v extrémním závodě štafet Bobr Cup.
Hezčí parkánové zahrady. Olomoučané by se mohli poprvé podívat na opravené parkánové zahrady na hradbách v Bezručových sadech. Z prstence zahrad, který se táhne od vily Primavesi až po pozemky u domů ve Wurmově ulici, projdou obnovou čtyři parkány, na něž je výhled z univerzitních budov v Křížkovského ulici. Novou podobu také dostane průchod od Výpadu směrem ke Křížkovského ulici.

Listopad

Světové blues. Do Šumperka se v polovině listopadu sjedou bluesmani z celého světa. Zahrají na šestnáctém ročníku světově uznávaného festivalu Blues Alive.
Komfort pro cestující. V Uničově skončí opravy vlakového nádraží za více než patnáct milionů korun.
Procházka mezi lemury. Zoo na Svatém Kopečku otevře nový vstup, kromě nového zázemí pro pokladny, sociálního zařízení, informačního centra a galerie bude součástí vstupu i výběh a výzkumné pracoviště lemurů kata.

Prosinec

Vylepšené centrum. Obyvatelé Prostějova se budou moci projít po opraveném Husově náměstí, radnice dokončí třetí etapu oprav za desítky milionů korun.
Atraktivní trhy. Na vánoční trhy v Olomouci pořadatelé slibují repliku historického kolotoče pro děti a pestřejší osvětlení.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Ve stejném termínu proběhne i první kolo voleb do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Olomouckém kraji se volí v obvodu Olomouc.

Seznam kandidátů: Jeseník, Olomouc, Prostějov, Přerov, Šumperk, Litovel, Šternberk, Loštice, Mohelnice, Velké Losiny, Náměšť na Hanéostatní

  • Nejčtenější

Muž zabil v Přerově na ulici známého. Soud ho poslal do vazby

Okresní soud poslal do vazby jednačtyřicetiletého muže obviněného z vraždy o tři roky mladšího známého na ulici v...

Sparta - Olomouc 2:0, druhá výhra v řadě, trefili ji Karabec s Höjerem

Fotbalová Sparta vyhrála první domácí zápas v sezoně. V 3. kole Fortuna ligy proti Olomouci navázala na poslední výkon...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nesmyslný projekt, velká ztráta. Odpůrci rozhledny na Sněžníku rezignovali

Ekologové rezignovali na další kritiku výstavby rozhledny na polské straně Králickém Sněžníku. Je prakticky dokončená,...

Pro cibuli nebo brambory z pole jezdí lidé i stovky kilometrů

Cibule, brambory, rajčata nebo melouny. Cena od pěti do deseti korun za kilo. V Olomouckém kraji jsou díky samosběrům...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plavat s obličejem nad hladinou zdravotní potíže spíš zhorší, říká instruktorka

Premium Teplé počasí láká k vodě, koupací sezona je na vrcholu. Letošní rok však už přinesl nejedno neštěstí. „Lidé musí poznat...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Města chtějí vyzrát na extrémní horka, plánují více zeleně i mlžítka

Tropická vedra se v ulicích měst projevují výrazněji než v přírodě. Předminulý týden na různých místech v Olomouci a...

Plavat s obličejem nad hladinou zdravotní potíže spíš zhorší, říká instruktorka

Premium Teplé počasí láká k vodě, koupací sezona je na vrcholu. Letošní rok však už přinesl nejedno neštěstí. „Lidé musí poznat...

Vánoční kolekce zdraží nejmíň o deset procent, avizují olomoucké čokoládovny

Vánoční čokoládové ozdoby a další cukrovinky letos kvůli prudce rostoucím cenám surovin, obalů a energií podraží....

Prokletý podnik. Restauraci v perle Přerova opustil další provozovatel

Na nepřetržitě zavřené dveře narazí od minulého týdne lidé, kteří by si chtěli v Přerově zajít na tamním Masarykově...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Eva Burešová porodila. S Přemkem Forejtem dali synovi netradiční jméno

Herečka Eva Burešová (29) a šéfkuchař Přemek Forejt (35) přivítali na svět prvního společného potomka. Narodil se jim...

Jako noční můra. Umělá inteligence předpovídá poslední selfie lidstva

Obrázky generované umělou inteligencí jsou poslední dobou zajímavou internetovou kratochvílí. Občas se však povede...

Oldřich Navrátil přestavěl starý mlýn u Třebíče na pohádkovou chalupu

Herec Oldřich Navrátil (69) nejraději tráví čas na chalupě kousek od rodné Třebíče, kde si užívá čerstvého vzduchu a...