Přečerpávací elektrárna se stala nejen důležitým energetickým dílem, ale zároveň také velkou turistickou atrakcí, která roky patří k nejnavštěvovanějším zajímavostem Olomouckého kraje. Tomu odpovídá i blížící se jubileum.
„Dá se předpokládat, že někdy koncem srpna si prohlédne přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně miliontý návštěvník,“ potvrdil mluvčí energetické společnosti ČEZ Vladislav Sobol.
Elektrárna Dlouhé stráně |
Elektrárna se dlouhodobě drží v elitní kategorii nejnavštěvovanějších zajímavostí. V poslední letech se návštěvnost pohybuje kolem 80 tisíc lidí ročně.
Veřejnosti se začal technický unikát otevírat od roku 1998, dva roky poté, co energetici mimořádné dílo spustili do ostrého provozu.
Přečerpávací elektrárna je dovedně zakomponovaná do terénu a z velké části také do podzemí. Podle odborníků na cestovní ruch si vydobyla své postavení jedinečné turistické atrakce zcela právem.
„Elektrárna Dlouhé stráně je opravdový unikát a stala se už jedním ze symbolů Jeseníků. Navíc má velmi dobře vyřešený systém exkurzí,“ chválí ředitelka Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Andrea Závěšická.
Elektrárna drží několik rekordů a bodovala v anketách
Elektrárna potvrdila své výsadní postavená také v anketách. V hlasování o Sedm divů Olomouckého kraje dokonce zvítězila a stala se nejobdivovanější stavbou v regionu. V celorepublikovém měřítku skončila mezi nejlepšími. V podobně laděné anketě iDNES.cz o největší tuzemský technický div slavila dokonce celkové vítězství.
Ovšem i v energetické soustavě má nezastupitelnou funkci. Funguje totiž jako zásobník energie pro chvíle, kdy je jí v průběhu dne nedostatek. V horní nádrži ve výšce 1 350 metrů nad mořem je při pohotovostním režimu přes 2,7 milionu kubíků vody.
V době nedostatku elektřiny pak pustí dispečer vodu potrubím uloženým ve skále na turbíny. Díky více než 500 metrům převýšení jedou turbíny během krátké chvíle na plný výkon. Voda poté odtéká do dolní nádrže.
Pokud je elektřiny v síti nadbytek a je levnější, využívá ji elektrárna pro pohon turbín, které tentokrát fungují jako čerpadla, k vyčerpání vody z dolní do horní nádrže, kde opět slouží jako zásoba energie.
Stavba byla zahájena v roce 1978 a dokončena s velkým zpožděním až v roce 1996. Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně nicméně drží tři rekordy: je zde největší reverzní turbína v Evropě o výkonu 325 MW, je přečerpávací elektrárnou s největším spádem (511 m) v Česku a s 650 MW má největší výkon u nás. Uříznutá hora se jí občas přezdívá, protože při stavbě byla hora opravdu zhruba o tři metry zkrácená. Její původní výšku ukazuje malá mohyla.