Sobota 20. srpna 2022, svátek má Bernard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 20. srpna 2022 Bernard

Další olomoucká klička s pozemky, pro akvapark je má koupit dopravní podnik

  4:18
V opozicí kritizované transakci týkající se stavby olomouckého akvaparku opět po letech figuruje firma vlivného místního podnikatele a nestandardní postup. Radnice ji ovšem obhajuje.

Pohled na bazén a atrakce ve venkovní části areálu olomouckého akvaparku. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Olomoucký akvapark vlastněný městem chce koupit sousední pozemek pro svůj rozvoj. Požadovaných téměř dvacet milionů ovšem nemá. Nákup proto provede jiná městská firma - dopravní podnik.

Tuto kličku kritizuje opozice. Mimo jiné se jí nelíbí, že pozemek sice de facto kupuje město, ovšem zastupitelstvo o tom vůbec nebude rozhodovat.

Navíc parcelu vlastní firma vlivného podnikatele Jaromíra Uhýrka, který byl před lety zapojen do kontroverzního plánu na výměnu pozemků právě pro stavbu světa vodních atrakcí.

Akvapark teď finišuje stavbu obřího venkovního bludiště. Své další plány už by podle vedení neměl kde uskutečnit, proto potřebuje sousední pozemek.

„Investiční rozvoj je věc, kterou máme v dlouhodobé strategii. Pro střednědobý plán potřebujeme zázemí, kam posunout naše atraktivity. Pokud bychom pozemek nekoupili, zůstáváme totálně naplnění a bez možnosti dalšího rozvoje,“ řekl ředitel společnosti Aquapark Olomouc Dalibor Přikryl.

Na cenu pozemku mezi venkovním areálem akvaparku a dálničním přivaděčem si město nechalo zpracovat posudek, který stanovil částku 3 266 korun za metr čtvereční, což ve výsledku znamená 19,6 milionu korun.

Tolik peněz však akvapark na účtu nemá, navíc jej v nákupu limitují existující smlouvy. Dohodl se proto s Dopravním podnikem města Olomouce (DPMO), další městskou akciovkou.

„DPMO bude případný nákup pozemku financovat prostřednictvím bankovního úvěru, který máme na rozdíl od akvaparku možnost získat. Předpokládaný termín schválení nákupu pozemku je do konce června,“ uvedla mluvčí dopravce Martina Krčová.

V současné době se na základě nařízení dozorčí rady připravuje smlouva o smlouvě budoucí nájemní s odkupem. Ta stanoví pravidla pronájmu a následného prodeje včetně ceny.

„Dopravní podnik by mohl třeba za dva roky říct, že už pozemek držet nebude a prodá ho. Jako člen dozorčího orgánu tvrdím, uzavřete na to smlouvu. Abyste měli vzájemně jistotu, že pozemek akvaparku zůstane, a vy zase, že z toho akvapark nevycouvá,“ uvedl Otakar Bačák (spOLečně), který je i ekonomickým náměstkem primátora.

Kubíky hlíny a vzpomínky

Pozemek vlastní společnost Za retailem Olomouc, za níž stojí vlivný olomoucký podnikatel Jaromír Uhýrek a patří do stavebního holdingu Gemo. Původně chtěla, aby parcelu koupilo město, pak ale kývla i na zájem jeho akciových společností.

„Současný majitel má ještě hodně práce počínaje likvidací zemníku (místo, ze kterého se těží zemina – pozn. red.), který tam je. Jsou to kubíky a kubíky hlíny. Druhá věc je vynětí z půdního fondu, aby byl pozemek připraven k využití. To může trvat i rok či dva, než se k tomu dospěje,“ zmínil Bačák.

Tato klička vyvolává vzpomínky na víc než dekádu staré události, kdy město potřebovalo pro stavbu akvaparku získat klíčový pozemek. Majitelé si však řekli o 10 milionů korun, což radnice odmítla.

Parcelu následně koupilo Gemo a městu ji „zapůjčilo“. Když se pak v roce 2009 měla Olomouc s firmou vyrovnat, ta si řekla o jiné, několikanásobně větší pozemky, neboť prý do parcely investovala 24 milionů, například za inženýrské sítě, a žádala tudíž adekvátní kompenzaci.

Poté, co se informace o plánu dostaly na veřejnost, mimo jiné i díky MF DNES, radnice z transakce vycouvala a nakonec zaplatila 10 milionů. Tedy tolik, kolik původním vlastníkům dát nechtěla.

Změna územního plánu

I nyní čelí vedení města za chystaný plán kritice opozice. Ta například připomíná, že pozemek dnešního venkovního areálu, kde vyrostlo bludiště, koupila radnice v roce 2012 za téměř poloviční cenu - metr čtvereční stál 1 873 korun.

Tehdy bylo totiž místo vedeno jako nezastavitelné. Po změně územního plánu o dva roky později ale ceny narostly a dnes tak parcelu za cenu orné půdy už pořídit nejde.

Zadlužené město zvažovalo i možnost, že by pozemek odkoupilo samo. V únoru se tím zabývala majetkoprávní komise, která to však nedoporučila. Poté se začala hledat jiná cesta.

„Nebyl jsem s tím ztotožněn a v momentě, kdy věc neprošla majetkoprávní komisí, byla stažena. Nicméně jestli budou společnosti schopny najít dohodu a podaří se jim to uskutečnit, je to za mne z dlouhodobého pohledu pro akvapark dobře,“ řekl Matouš Pelikán (KDU-ČSL), jenž má na radnici na starosti majetkoprávní záležitosti.

Například Marek Zelenka z klubu Piráti a Starostové se domnívá, že téměř dvacet milionů korun by mohl dopravní podnik využít lépe.

„Nemyslím si, že zrovna rozvoj akvaparku je ta nejdůležitější věc, do které by město mělo nyní investovat. Synergie městských společností se určitě dají využít i pro veřejnost prospěšnějším způsobem.“

Nač přesně má parcela být, jasně nezaznělo

Některým opozičním zastupitelům také vadí, že akvapark nevysvětlil, jak chce s pozemkem konkrétně naložit.

„Vyzýváme zástupce ve statutárních orgánech společností, aby zastavili proces schvalování koupě pozemku do doby, než bude předložen konkrétní projekt využití pozemků včetně modelu jeho ekonomiky a financování,“ reagoval na záměr předseda ProOlomouc Tomáš Pejpek. A připomněl další výtku, že zvoleným postupem nákup nebude schvalovat zastupitelstvo.

Akvapark se v otázce využití parcely odvolává na interní materiály a provozní zprávy. „Možná to vypadá jako okamžitý nápad, ale strategie je daná, je to dlouhodobá příprava,“ uvedl ředitel Přikryl.

Náměstek Bačák byl o něco konkrétnější. „Co by se tam dalo postavit, samozřejmě víme. Není to o tom, že kupujeme pozemek, protože ho teď nabízí a možná tam někdy něco postavíme. Variantně tam byla spousta věcí, ať už haly nebo pětadvacetimetrový bazén. Uvidí se, kam se vyvine zájem veřejnosti,“ řekl.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Ve stejném termínu proběhne i první kolo voleb do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Olomouckém kraji se volí v obvodu Olomouc.

Seznam kandidátů: Jeseník, Olomouc, Prostějov, Přerov, Šumperk, Litovel, Šternberk, Loštice, Mohelnice, Velké Losiny, Náměšť na Hanéostatní

  • Nejčtenější

Muž zabil v Přerově na ulici známého. Soud ho poslal do vazby

Okresní soud poslal do vazby jednačtyřicetiletého muže obviněného z vraždy o tři roky mladšího známého na ulici v...

Sparta - Olomouc 2:0, druhá výhra v řadě, trefili ji Karabec s Höjerem

Fotbalová Sparta vyhrála první domácí zápas v sezoně. V 3. kole Fortuna ligy proti Olomouci navázala na poslední výkon...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nesmyslný projekt, velká ztráta. Odpůrci rozhledny na Sněžníku rezignovali

Ekologové rezignovali na další kritiku výstavby rozhledny na polské straně Králickém Sněžníku. Je prakticky dokončená,...

Ruská továrna u Prostějova už je švýcarská, měla otevřít dveře do Evropy

Ruská společnost Danaflex prodala švýcarské skupině Amcor Group svoji továrnu na výrobu flexibilních obalů DGPack v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plavat s obličejem nad hladinou zdravotní potíže spíš zhorší, říká instruktorka

Premium Teplé počasí láká k vodě, koupací sezona je na vrcholu. Letošní rok však už přinesl nejedno neštěstí. „Lidé musí poznat...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Ruská továrna u Prostějova už je švýcarská, měla otevřít dveře do Evropy

Ruská společnost Danaflex prodala švýcarské skupině Amcor Group svoji továrnu na výrobu flexibilních obalů DGPack v...

Lidé v těžké době čekají na pomoc psychologa měsíce, nové už část nepřijímá

Zdražování, covid, válka na Ukrajině a z ní plynoucí následky. Nynější náročná doba plná nejistoty a obav se odráží...

Divadla lákají na nové herce a slavné předlohy, část ale zdražila vstupné

Po letní přestávce se milovníci divadla v Olomouckém kraji těší na nové zážitky. Čekají je desítky premiér, musejí ale...

Varhanní festival se letos stěhuje z Mořice do katedrály

Blížící se světoznámý Mezinárodní varhanní festival Moravské filharmonie Olomouc nabídne špičkovou varhanní hudbu....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Eva Burešová porodila. S Přemkem Forejtem dali synovi netradiční jméno

Herečka Eva Burešová (29) a šéfkuchař Přemek Forejt (35) přivítali na svět prvního společného potomka. Narodil se jim...

Oldřich Navrátil přestavěl starý mlýn u Třebíče na pohádkovou chalupu

Herec Oldřich Navrátil (69) nejraději tráví čas na chalupě kousek od rodné Třebíče, kde si užívá čerstvého vzduchu a...

Eva shodila 45 kilo. Mám velikost S a muži se za mnou zase otáčejí, říká

Paní Eva nebyla se svou postavou dlouhodobě spokojená, navíc se neustále zadýchávala, což byl jeden z prvních impulzů k...

PRVNÍ DOJMY: Zlatej teletext! Případy 1. oddělení postihla nová doba

Z třinácti premiérových dílů třetí a poslední série krimiseriálu Případy 1. oddělení, která poběží od 5. září,...