Povodně 2024
Sledovat další díly na iDNES.tvDo Hanušovic zamířili na pomoc vězni z olomoucké vazební věznice i z věznice Mírov na Šumpersku, kde si lidé odpykávají nejtěžší tresty.
„Každý koordinátor dostane určitý počet lidí, které si řídí. U vězňů je to specifické, musí mít u sebe ještě vězeňskou službu, takže je musíme používat ve větších skupinkách. Využíváme je na odklízení těžkých věcí, bahna či vyklízení sklepů,“ uvedl starosta Marek Kostka (Generace Y).
Pracovní nasazení vězňů si pochvaluje. „Na práci jsou bezvadní, udělali tady kus práce, smekám. Nemusíte je vůbec honit do práce. Kdybych se mohl přimluvit, že je mají o týden dříve pustit, tak s tím souhlasím,“ doplnil starosta.
Z olomoucké vazební věznice se do pomoci v souvislosti se záplavami aktivně zapojilo 40 odsouzených, což je více než polovina těch, kteří jsou do této vazební věznice zařazeni pro výkon trestu odnětí svobody.
„Odsouzení se podíleli na pracích na stadionu Sigma v Olomouci, šlo o preventivní opatření hlavně kvůli hrozícímu větru, v budově Okresního soudu v Olomouci vyklízeli spisovny v suterénu budovy a ve Vikýřovicích pytlovali písek. V Hanušovicích se podílejí na odstraňování následků povodní,“ shrnula mluvčí olomoucké vazební věznice Eva Gürbüz.
Extrémní povodně v ČR |
Pro tyto práce byly podle ní vybráni vhodní odsouzení, věznice musela vyřešit administrativu s udělením volného pohybu, zajistit dopravu a doprovod zaměstnanců, vybavit je musela tak pracovním oděvem a pracovními pomůckami. Pracují bez nároku na pracovní odměnu.
„Odsouzení k tomuto zapojení přistoupili ochotně a aktivně se do pracovních skupin takzvaných povodňových čet hlásí,“ dodala mluvčí věznice.