„Poptávka dramaticky poklesla. Lidé, kteří dříve na Jesenicku hledali zajímavé nemovitosti k bydlení, tento zájem většinou ztratili,“ komentuje současnou situaci Kamil Filgas z Jesenické realitní.
Největší propad zájmu registruje realitka v oblastech kolem řeky Bělé, kde jsou také největší škody. „Lidi odrazují informace a obrázky z tohoto území, byť jsou zde na prodej i nemovitosti, které voda vůbec nezasáhla,“ upozorňuje Filgas.
Extrémní deště a povodně 2024 |
Jako příklad uvádí rodinný dům ve Velké Kraši na Jesenicku, která se nachází v jiné povodní zasažené části Jesenicka. Jeho prodej zprostředkovávala Jesenická realitní. Voda se v září zastavila nedaleko nemovitosti. „Po povodni ale kupující i tak ztratil zájem,“ popisuje Filgas.
Dobře nevidí v této oblasti ani následující roky. „Časem se znovu začne prodávat, ale ceny budou muset reflektovat, že jde o zátopové území a kupující podstoupí velké riziko. Očekávám v nejbližších letech propad cen nemovitostí v těchto oblastech až o třetinu,“ odhaduje makléř.
Místo prodeje nabídka k azylu
Lepší situace není ani na šumperské straně Jeseníků, kde jsou největší škody především v oblasti Hanušovic a v dalších obcích kolem Moravy, jako jsou Bohdíkov nebo Ruda nad Moravou.
„Tam se teď prodej domů zastavil, majitelé stáhli své nemovitosti z nabídek,“ poukázala makléřka realitní kanceláře Motýl Reality Vendula Haltofová.
Důvody jsou podle ní dva. „Vím o pěti majitelích, kteří napsali, že teď nepotřebují peníze a své nemovitosti, které chtěli prodat, nabídli lidem k přechodnému azylovému bydlení,“ vysvětluje.
Další stahují nabídku proto, že teď nemohou očekávat za svou nemovitost žádné zajímavé peníze a zřejmě by je v současné době neprodali ani po velké slevě,“ zdůraznila.
Kupci budou hodně opatrní
Podle Haltofové se dá očekávat, že kupující budou v zátopových oblastech hodně řešit místo od místa. „Budou si podrobně zjišťovat, co se přesně v konkrétním místě při povodni dělo, byť nemovitost, o kterou budou mít zájem, není poškozená. Ceny určitě budou klesat, i když může jít o atraktivní nemovitost na zajímavém místě,“ odhaduje.
Méně atraktivními se po povodni stanou také rodinné domy v oblasti Litovle na Olomoucku a v místní části Olomouce Chomoutově, které se ocitly pod vodou, předpovídá ředitel olomoucké realitní kanceláře Orka Michal Vejmola.
„Ceny v těchto oblastech voda určitě ovlivní, byť si nemyslím, že to bude tak dramatické jako na Jesenicku či Hanušovicku. Spíš bych řekl, že v Chomoutově ceny nemovitostí neporostou tak jako jinde na Olomoucku,“ míní Vejmola.
25. září 2024 |
Tam, kde k velkým škodám nedošlo, trh funguje normálně. Majitelé jen teď více zkoušejí vyjednávat o ceně. „Často se začíná na vysokých cenách, byť vlastníky upozorňujeme, že reálné jsou níž. Do reality se dostaneme po slevách pět až deset procent, které jsou běžné,“ vyčísluje Haltofová.
„Meziročně se dá říct, že v šumperském podhůří Jeseníků došlo k velmi mírnému poklesu cen. Pozitivní je, že se stabilizovala poptávka. Lidé si berou více hypoték, takže trh se oživuje,“ říká Haltofová.
O konečných cenách se licituje
Ceny starších rodinných domů spíše stagnují na Přerovsku. Majitel realitní kanceláře Beták Reality Alexandr Beták odhaduje průměrný meziroční růst cen starších domů do pěti procent.
„Na druhou stranu je zde pořád velký prostor pro licitace o slevách a kupci toho využívají. Není výjimkou, že z nemovitosti nabízené za čtyři, čtyři a půl milionu se podaří kupci vyjednat sleva dvě stě až tři sta tisíc,“ upozorňuje. Beták.
Podle něj je Přerov pořád územím, kde ceny nemovitostí patří k nejnižším v regionu. „To se v horizontu několika let může změnit, protože se očekávají velké investice firem a nové pracovní příležitosti,“ dodává Beták.
Podobně se stabilizovaly ceny nemovitostí na Prostějovsku. „Za dva roky je nárůst kolem deseti procent. Je ale patrné oživení zájmu. Poptávka však roste jen velmi pomalu, takže zatím nevyvolává významnější růst cen,“ objasňuje makléř Aleš Hájek z prostějovské realitky JH Reality.
Olomouc a okolí zaznamenaly meziročně v regionu největší růst cen starších rodinných domů. „Starší zástavba šla cenově nahoru v porovnání se stejným obdobím loňského roku přibližně o desetinu a dá se očekávat další růst, protože poptávka je už dnes vyšší než nabídka,“ sdělil Vejmola.
„Je to taky proto, že pro rodinné domy nejsou pozemky, protože jsou trochu zkostnatělé územní plány, takže se celkově málo staví. To zvyšuje zájem o starší nemovitosti,“ vysvětluje.