Nejen starostky a starostové, ale i občané se mohou obracet na tajemníky povodňových komisí obcí s rozšířenou působností Olomouckého kraje s jakýmkoli dotazem, který se týká řešení situace v souvislosti s povodněmi. Vzhledem k velkému množství očekávaných srážek bude kritická hlavně noc z pátku na sobotu, zní z Jesenicka, kde může napršet až 400 milimetrů.
Na tajemníky povodňových komisí se mohou občané obracet zejména v případě, pokud v katastru obce hrozí přelití hráze, potřebují obstarat těžkou techniku na odstranění následků povodní nebo pokud nemají dostatečnou zásobu pytlů s pískem pro akutní ohrožení.
Seznam tajemníků je uveden na webu Olomouckého kraje.
„Občanům také doporučujeme, aby se v případě dotazů obraceli na zřízené krizové štáby obcí, případně povodňové komise obcí, které jim poskytnou potřebnou součinnost,“ uvedla mluvčí kraje Alena Minxová.
Olomouc je podle slov primátora Miroslava Žbánka (ANO) na velkou vodu připravena, v ohrožení je místní část Chomoutov. Nejhorší situace se očkává na Jesenicku.
Nervozita je velká. Snad se zkáza z roku 1997 nezopakuje, doufá starosta Troubek |
Některé obce v kraji proto zřídily informační krizové linky, na které se mohou občané obracet v případě potřeby. Např. v Přerově funguje krizová linka na čísle 581 268 471, v pracovní dny do 16 hodin a od sobotní deváté hodiny ranní nepřetržitě do opadnutí krizového stavu.
Povodně 2024
Sledovat další díly na iDNES.tvKrizové telefony pro nahlášení mimořádných situací a vyžádání pomoc mají i obce na Jesenicku. Kromě Jeseníku například ještě Česká ves nebo Písečná. Lidé je najdou kontakty na webových stránkách obce.
Na Jesenicku už odstraňovali stromy, připravují se na evakuaci
Nejhorší situaci očekávají meteorologové právě na severu kraje, konkrétně na návětří Jeseníků, především na straně směrem k Polsku. Do konce víkendu tam může napršet až 400 litrů vody na metr čtverečný.
V řekách a potocích kvůli tomu hrozí překročení třetího stupně. „Je to extrémní situace i s možností překročení padesátileté vody,“ sdělil meteorolog ostravské pobočky ČHMÚ Roman Volný. Na Jesenicku podle něj bude nejvíc ohrožena řeka Bělá.
Podle starosty Bělé pod Pradědem Radomíra Neugebauera nejsou prognózy příznivé, obec dělá maximum proto, aby velké vodě odolala.
„Čekáme, co přijde s vodou za problémy, děláme dopředu opatření včetně vyčistěných toků i přítoků, které navazují na hlavní tok řeky Bělé. Krizová místa ještě nyní čistíme, odstraňujeme překážky, které by mohly být splaveny. Ve čtvrtek jsme odstranili s hasiči také jednu lávku přes řeku Bělou, je hodně nízko usazená a už v minulosti při zvýšení hladiny nám způsobovala problémy. Počítáme s nejhorším, podle předpovědí se už dá věřit, že prognózy sedí, bereme to hodně vážně,“ řekl ČTK starosta obce.
Bleskové povodně zažila obec naposledy v roce 2021, zasáhla především vrchní část obce.
Kromě Bělé hrozí překročení třetího stupně povodňové aktivity také na Jesenicku v případě Vojtovického potoka, Kunětičky, Vidnavky s přítoky a Zlatého potoka.
Už od čtvrteční noci navíc lidé na Jesenicku pociťují sílící vítr. Z Račího potoka u Javorníku na severu kraje nedaleko česko-polské hranice museli hasiči odstraňovat několik stromů, které tam spadly v noci na pátek.
K nám stéká voda jako do trychtýře, všechno tu plave, obává se žena z Jesenicka |
„Bylo potřeba je odstranit co nejrychleji, aby v případě dalšího deště nebyly ohroženy domy stojící nedaleko potoka, protože hrozilo ucpání koryta,“ objasnila starostka Javorníku Irena Karešová (Občané pro město).
V Javorníku spadlo ve čtvrtek kolem 40 milimetrů srážek. „Zatím to jde. Nejhorší situaci čekáme od zhruba 18 hodin večer do zítřejšího rána,“ řekla starostka iDNES.cz v pátek dopoledne.
Radnice v Jeseníku kvůli vysokému riziku záplav připravuje plány na možnou evakuaci obyvatel z těch částí města, které budou velkou vodou případně ohroženy. Prostory pro dočasné ubytování jsou připraveny v místních středních školách, část obyvatel by byla z rizikových oblastí přemístěna do lázeňských budov či divadla.
„Největší evakuační prostory jsou připraveny ve Střední průmyslové škole Jeseník a Střední škole gastronomie, farmářství a služeb Jeseník. Místa přislíbilo také Gymnázium Jeseník a Priessnitzovy léčebné lázně,“ píše se v oznámení jesenické radnice na sociální síti Facebook.
V Olomouci lidé nezaparkují pod nádražím
Na příliv vody se připravuje i největší krajské města. Obyvatelé Olomouce kvůli počasí nezaparkují u hlavního nádraží. Vzhledem k předpovědi počasí a předpokládané nepříznivé povodňové situaci uzavřely Technické služby města Olomouce od pátku podzemní parkoviště u olomouckého hlavního nádraží.
V nejbližších dnech bude možné z parkoviště pouze vyjíždět. Technické služby apelují na řidiče, aby svá zaparkovaná vozidla z parkoviště odvezli co nejdříve.
Pytlování písku na hráze i modlitby. Morava se připravuje na další záplavy |
„Stejně tak žádáme občany, aby neparkovali pod vzrostlými stromy, zejména u vodních toků. V nejbližších dnech by se neměli v blízkosti stromů a vodních toků ani zdržovat, protože vlivem povodňových stavů a zaplavení území může docházet k vývratům a pádům stromů nejen v ramenném systému Moravy, na přítocích, ale i v navazujícím území a na březích uzavřených vod,“ upozornil vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka.
V Olomouci byly na přístupových cestách do parků instalovány cedule, že vstup je v těchto dnech na vlastní nebezpečí. V Prostějově byly už ve čtvrtek uzavřeny městské parky i hřbitovy.
V pátek dopoledne už na většině území Olomouckého kraje začalo vytrvale pršet.
Olomouc vodu prý zvládne, v ohrožení je Chomoutov. Hasiči už řešili stovky případů
Krajské město by však mělo příval vody zvládnout. „Podle aktuálního modelu by mělo v Olomouci dojít ke kulminaci na úrovni vodní hladiny asi pět metrů, což by díky aktuální úrovni protipovodňových opatření mělo město snad zvládnout bez vážných dopadů, řekl primátor Žbánek ČTK s tím, že situace se může změnit.
„Rozhodne, až jaký úhrn srážek naprší do sobotního rána,“ uvedl Žbánek. Rozlití vody do okolní krajiny hrozí jen v městské části Chomoutov. Radnice tam proto pošle například pytle s pískem.
Obyvatelé Chomoutova by se podle primátora měli v následujících hodinách zaměřit především na ochranu majetku v podzemních prostorech domů a zvážit přeparkování vozidel. Žbánek upozornil na to, že riziko zatopení sklepů a suterénů budov stále hrozí ve všech městských částech.
„V souvislosti s výstrahami ČHMÚ evidujeme od čtvrtku již více než 220 událostí. V tuto chvíli se jedná o přípravné a preventivní práce a monitoring situace na jednotlivých tocích,“ sdělila mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.
„Chystají se mobilní protipovodňová hrazení, například v Moravičanech u Mohelnice, čistí se propustky i okolí toků, odstraňují se velké překážky, jako jsou například právě lávky či mosty. Zaznamenali jsme ale už i první zásahy, kdy jsme například z toku odstranili spadlé stromy vlivem podmáčené půdy,“ dodala mluvčí hasičů.