Radnice potřebuje další budovu proto, že už roky řeší problém, kam přesunout agendu řidičů z Vejdovského ulice nedaleko vlakového hlavního nádraží. Tam totiž část magistrátu bezplatně sídlí v objektu státu, který ho však chce pro sebe. Využívání policejní budovy tak skončí v roce 2026.
Radnice měla vyhlédnutý poštovní areál ve čtvrti Hejčín, kterého se státní podnik zbavuje. Do karet jí nahrálo, že před měsícem skončila elektronická aukce nemovitosti, přičemž žádná nabídka nepřišla. Pošta proto následně dražbu zrušila.
Vyvolávací cena areálu s pozemky zabírajícími plochu bezmála třináct tisíc metrů čtverečních byla 120 milionů korun. „Vzhledem k tomu, že již ve vypsané e-aukci byla uvedena možnost následného dorovnání kupní ceny městem Olomouc, byla mu nabídnuta možnost přímého odkupu,“ sdělil mluvčí České pošty Ivo Vysoudil.
Nákup musí ještě posvětit prosincové zastupitelstvo, tomu by nicméně nemělo nic bránit. Ostatně už před dvěma týdny podepsala pošta s městem smlouvu o pronájmu plochy přes tisíc metrů čtverečních za cenu 1 300 korun za metr a rok. Byla to podmínka koupě.
„Se setrváním pobočky pošty v areálu i nadále počítáme,“ dodal Vysoudil. Po schválení musí město uhradit kupní cenu do sedmi dnů.
„Nekupujeme další nemovitost pro úředníky z nějakého rozmaru, důvodem je, že stát nám nepovolil další bezplatné využití prostor ve Vejdovského ulici, kde nyní sídlí agenda řidičů,“ shrnul primátor Miroslav Žbánek (ANO).
„Jsme tak nuceni zajistit náhradní administrativní prostory, abychom nemuseli omezit služby občanům, a zároveň chceme adekvátní umístění, aby se tam dalo i dobře přijet a parkovat. Proto jsme se rozhodli pro Ladovu, a ne pro poštu na Horním náměstí,“ dodal.
Palác v centru nakonec státní podnik prodal soukromému zájemci za 130 milionů korun. Město ztratilo zájem i kvůli tomu, že Česká pošta nechtěla mít na náměstí pobočku, a to ani v režimu Pošta Partner.
Budou třeba opravy za desítky milionů
Úředníci by se na Ladovu měli začít stěhovat koncem roku 2026. „V první etapě se bude jednat zhruba o 150 lidí. Půjde nejen o agendu řidičů a motorových vozidel, ale prostory využijeme i pro ostatní odbory,“ uvedl tajemník magistrátu Marek Černý.
Česká pošta prodala palác s bývalou pobočkou v centru Olomouce za 130 milionů |
„Dlouhodobě se potýkáme s nárůstem agendy, kterou na nás přenáší hlavně stát, takže prostor pro úředníky máme opravdu nedostatek,“ doplnil. Navíc by zdejší komise městské části mohla v suterénu získat zasedací místnost.
Zahájení stavebních úprav město předpokládá od začátku příštího roku. „Je na ně předběžná studie řešící i otázku energetických úspor, ale zatím nemá kalkulace. Můžeme to však odhadnout na nějakých dalších padesát až sedmdesát milionů,“ řekl ekonomický náměstek primátora Otakar Štěpán Bačák (spOLečně).
Nákup město pokryje ze čtyřsetmilionového úvěru, který schválilo zastupitelstvo v březnu. Část už ho využilo na zaplacení administrativní budovy Namiro v Palackého ulici koupené za 398 milionů.
Rozhodlo se k tomu po deseti letech z celkem dvacetiletého nájmu, kdy mělo možnost smlouvu vypovědět. Nájemné za letošní rok se blížilo 27 milionům, dohoda zahrnovalo kromě kanceláří i podzemní garáže s 246 místy.
Olomouc koupí pro úředníky budovu Namiro, vyjde to levněji než jiné varianty |
I zde jsou nutné úpravy. „Děláme redislokaci budovy. Například je škoda mít v osvětlených, vytápěných místnostech archivy. A druhé podzemní suterénní parkoviště zase není plně využito a je oddělené. Takže tam počítáme s částečným přemístěním archivů a díky tomu získáme další podlahovou plochu pro kanceláře,“ nastínil Bačák.
Už se staví i nový úřad práce
Právě nepřístupnost spodního parkovacího patra pro řidiče z ulice, kteří zde neměli koupená drahá stání, lidé kritizovali. Magistrát chce ceny parkování v objektu upravit.
Budova podle Bačáka nebyla předchozím soukromým vlastníkem, firmou Namiro s. r. o., příliš udržovaná, důvodem byl mimo jiné jen padesátihaléřový příspěvek za metr čtvereční ročně do fondu oprav.
Město ho zvedlo na dvacetikorunu a chystá i opravy izolací a zlepšení zadržování dešťové vody. Na původně odhadovaný výdaj až 70 milionů, který se z velké části týkal výměny zasklení oken, ale zatím nedojde.
Budova Namiro už patří Olomouci. Fond oprav radnici zklamal, téměř se nespořilo |
Na třídě Kosmonautů mezitím úřad práce staví své nové sídlo. Stát bude na místě staré kancelářské budovy Sigmia, kterou rozšíří přístavba. Hotovo má být v prvním čtvrtletí roku 2026. Na stávající adrese úřadu ve Vejdovského ulici nemají návštěvníci k dispozici výtah a prostředí celkově už dávno nepůsobí přívětivě.
„Nová budova nabídne nejen odpovídající komfort klientům a zaměstnancům, ale také zlepší dostupnost a úroveň poskytovaných služeb,“ vyzdvihl ředitel krajské pobočky úřadu práce Vlastimil Přidal. Počítá se též s kancelářemi pro úředníky z poboček v jiných městech určených k uzavření. Nedostatek parkovacích míst v okolí vyřeší nová stání.
„Jako hlavní kapacita pro návštěvníky a klienty budou vybudovány dvě parkovací plochy s 20 a 24 stáními, z toho jsou čtyři vyčleněna pro vozy invalidů,“ doplnil Přidal. Celkové náklady na stavbu nyní činí zhruba 222 milionů korun bez daně.
V kraji se od začátku letošního roku do historicky nejnákladnější rekonstrukce vlastní nemovitosti pustil také Přerov, který na náměstí T. G. Masaryka modernizuje půl století starou úřední budovu. Obnova za téměř tři sta milionů korun bez DPH má skončit v září příštího roku.